Umístění: Jižní Morava Ekonomika Nafta v EU v dubnu zdražovala, v Česku rostly ceny nadprůměrně

Nafta v EU v dubnu zdražovala, v Česku rostly ceny nadprůměrně

Brno, 12. dubna 2016 - V Evropě se naplno projevil nárůst cen motorové nafty, který z burzy s malým zpožděním dorazil i na pumpy. Z celé EU ceny nejrychleji rostly v Polsku, a to o výrazných 6,3 %. Na pumpách tam nyní vídají cenovky, které jsou v přepočtu o 1,47 koruny za litr vyšší než před měsícem. V Česku nyní v průměru v cenících pump svítí cifra 25,93 Kč/l. 

benzin tankovani benzinka

 

„Zatímco Česká republika si v cenách nafty meziměsíčně uhájila 6. pozici, Polsko se z pozice trhu s nejnižší průměrnou cenou nafty v EU propadlo až na 5. pozici. Pořád tam ale tankují o korunu levněji než my v Česku,“ popsal situaci Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která vydává pravidelný monitoring cen nafty v EU. V nelichotivém pořadí přitom následuje Slovensko, kde si řidiči musejí oproti březnu připlatit dokonce 1,56 koruny.

Česká republika je s růstem cen nafty o 85 haléřů za litr nad průměrem EU, který říká, že se v unii zdražovalo o 67 haléřů. Přesně taková je změna cen v Rakousku. „Ze všech sousedících států ceny rostly nejpomaleji v Německu (+1,2 % a +34 haléřů), které ale v tankování nafty zůstává nejdražší zemí, se kterou Česko sdílí hranice,“ dodal Duraković.

V Česku nyní v průměru stojí nafta 25,93 Kč/l. Ve všech sousedících státech vyjma Polska jsou tak ceny vyšší. Nejvyšší jsou v Německu, které je o 2 Kč/l nad českým průměrem. V Rakousku si řidiči musejí připlatit 63 haléřů/l a na Slovensku 1,39 Kč/l oproti ČR. Pro nejlevnější naftu v unii je nutné zamířit do Lucemburska, kde je o 2,48/l koruny levnější než v Česku. Na druhém místě je Bulharsko. Tam je cena nafty nižší o 2,26/l koruny.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci