Umístění: Jižní Morava Ekonomika Nedostatek řemeslníků v létě na jihu Moravy akceleroval

Nedostatek řemeslníků v létě na jihu Moravy akceleroval

Brno, 18. září 2018 - Nedostatek řemeslníků na jihu Moravy během letních prázdnin akceleroval. Souvisí to s tím, že zejména stavební firmy mají množství zakázek. Volných zedníků, ale i pracovníků z dalších příbuzných profesí je ale minimum. S tím se pojí tlak na mzdy, které zvolna rostou, a tento trend bude podle odborníků pokračovat. Vyplývá to z informací Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno), která se snaží na situaci reagovat kampaní remeslosevyplati.cz.

remeslnik vrtacka aku rhk

Míra nezaměstnanosti se na jihu Moravy letos drží pod čtyřmi procenty. V červenci bylo podle údajů Úřadu práce ČR bez práce 31 455 lidí, což je ve srovnání s červnem o 2 422 více. „Počet lidí bez práce sice mírně vzrostl, situaci na trhu to však neřeší. Většinou jde o lidi, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí pracovat. Situace s nedostatkem řemeslníků se bohužel nezměnila. Spíše se během letních měsíců, kdy probíhají stavební práce, projevila v plném rozsahu,“ uvedl ředitel Regionální hospodářské komory Brno Čeněk Absolon.

Podle něj se s nedostatkem řemeslníků zvedají mzdy. „Není výjimkou, že si řadový zaměstnanec na stavbě vydělá i 30 000 korun měsíčně, tedy více než například učitel na vysoké škole,“ uvedl Absolon. Poptávka po řemeslnících se ovšem netýká jen stavebního sektoru, zájem je i o profese jako autolakýrník, instalatér, zedník, tesař, klempíř nebo pokrývač. Mezi technickými obory hledají firmy na jihu Moravy strojírenské a montážní dělníky nebo obsluhu CNC obráběcích strojů, samostatnou kapitolou je poptávka po řidičích.

Zaměstnavatelé hledají prostřednictvím Úřadu práce ČR nejčastěji dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem a páječe nebo kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

Úřad práce ČR v červenci zaznamenal i vyšší poptávku po sezónních pracovnících na krátkodobé pracovní poměry. Celkem evidoval 30 146 těchto pozic. Zaměstnavatelé měli zájem například o montážní dělníky, pomocníky v oblasti těžby a stavebnictví či ve výrobě, uklízeče, pomocné pracovníky v dopravě a skladování, v zemědělství, lesnictví a rybářství, obsluhu pojízdných zařízení, kováře, nástrojáře nebo řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavební výrobě.

Projekt remeslosevyplati.cz podporuje duální vzdělávání, ve kterém jde o spolupráci mezi odbornými školami a firmami, kdy firmy nabízejí učňům praxi při jejich studiu a současně je profesně vychovávají ve svém podniku jako své potencionální zaměstnance. Z této spolupráce plynou výhody pro všechny zúčastněné. Žáci získávají při studiu odbornou praxi, mohou si dobře přivydělat a po studiu mají možnost u dané firmy okamžitě získat zaměstnání. Projekt má rovněž za cíl obecně zvýšit atraktivitu řemeslnické práce na trhu. RHK Brno bude projekt propagovat minimálně do konce roku, mimo jiné na veletrzích Gaudeamus ve dnech 23. až 26. října a na Festivalu vzdělávání Jihomoravského kraje 22. až 24. listopadu 2018. Podle odhadů Hospodářské komory ČR chybí na trhu práce až 300 tisíc řemeslníků.

„Obdobné akce jsou pro budoucí vývoj na pracovním trhu velmi důležité a Úřad práce ČR je plně podporuje. Sám také po celé republice organizuje veletrhy vzdělávání či burzy práce nebo je aktivním partnerem jejich organizátorů,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript