Umístění: Jižní Morava Ekonomika Pokračuje výstavba FVE na střechách krajských příspěvkových organizací

Pokračuje výstavba FVE na střechách krajských příspěvkových organizací

Brno, 15. února 2024 - Krajští radní na svém posledním zasedání odsouhlasili zadání veřejné zakázky na zpracování a projednání projektových dokumentací na instalaci fotovoltaických elektráren (FVE) na další střechy budov v majetku kraje. Jihomoravský kraj počítá s výdajem ve výši 6 milionů korun (vč. DPH). Cílem projektu instalace fotovoltaických elektráren jsou jednak energeticky úsporná opatření, jednak zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě energie, což povede například ke snížení emisí skleníkových plynů nebo zlepšení energetické účinnosti.

delnik solarni panely FVE

 

„Instalace solárních panelů představuje trvale udržitelné řešení, které je šetrné k životnímu prostředí. Navíc je to dobrá pojistka proti růstu cen energií. Roční úspora výdajů za elektrickou energii se pohybuje v několika stovkách tisíc korun pro organizaci za rok, návratnost jednotlivých investic je pak kolem 5 až 7 let, vše ale samozřejmě závisí na spoustě faktorů od cen energií nebo průběhu počasí během roku,“ řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.

„Teď jsme schválili zadávací řízení na zpracovatele projektové dokumentace. Osazení střech fotovoltaickými elektrárnami s výkonem 1,1 MWp by se mělo povést nejpozději do konce roku 2025 a dotažení celé této akce u 12 organizací by mělo vyjít na 58 milionů korun,“ doplnil radní pro investice Vladimír Šmerda.

Projektová dokumentace se bude připravovat pro těchto 12 organizací: znojemské Gymnázium Dr. Karla Polesného, vyškovskou a blanenskou správu a údržbu silnic, Zdravotnickou a záchrannou službu ve Znojmě, Centrum služeb pro seniory Kyjov, Integrovanou střední školu Hodonín, hodonínskou nemocnici, Střední školu polytechnickou Brno, Jílová, Střední průmyslovou školu chemickou Brno, Vranovská, Integrovanou střední školu Slavkov u Brna, Gymnázium Brno-Bystrc a v neposlední řadě také hlavní budovu Krajského úřadu Jihomoravského kraje na Žerotínově náměstí.

Velký projekt výstavby FVE na budovách ve vlastnictví Jihomoravského kraje počítá s osazením celkem 19 elektráren. U prvních sedmi se už chystá zadávací dokumentace pro dodávku a instalaci. Investiční náklady v tomto případě dosahují 43 milionů korun.

Celý projekt výstavby fotovoltaických elektráren bude částečně podpořen ze SFŽP ČR v rámci Modernizačního fondu, programu RES+ 2021 a RES+2022 Nové obnovitelné zdroje v energetice.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci