Umístění: Jižní Morava Ekonomika Potůček: Digitalizace naší veřejnoprávní televize proběhla nekomplikovaně

Potůček: Digitalizace naší veřejnoprávní televize proběhla nekomplikovaně

Praha, 30. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Digitalizace ČT proběhla v porovnání se zahraničím nekomplikovaně, i když oproti jiným zemím měla ČR situaci ztíženou situaci tím, že vypínala analogové a zapínala digitální vysílání postupně. V souvislosti se středečním ukončením analogového vysílání ČT to řekl mediální analytik Jan Potůček.

TV-prechod_z_analogu_na_digital250

 

"V Rakousku nebo na Slovensku nejprve vystavěli jeden celoplošný digitální multiplex, do kterého dali všechny analogově vysílající televize a teprve potom vypnuli analogové vysílání a vystavěly další multiplexy pro nové programy. U nás takový postup nebyl možný, protože jsme neměli dost volných kmitočtů pro přechodný multiplex," řekl Potůček.

České televizi podle Potůčka patří zásluha za to, že u nás digitalizaci nastartovala. "Přikročila k digitalizaci po několika neúspěšných pokusech státu dohodnout se se všemi provozovateli celoplošných analogových televizí na společném harmonogramu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání," uvedl Potůček.

Teprve to podle něj donutilo komerční televize přidat se k digitalizaci. Zájem komerčních televizí byl logicky digitalizaci co nejvíce oddalovat, protože jim přinesla další konkurenci, soudí Potůček.

Ondrej Fér

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci