Umístění: Jižní Morava Ekonomika Sanep: Češi neschvalují půjčku MMF a věří v rozpad eurozóny

Sanep: Češi neschvalují půjčku MMF a věří v rozpad eurozóny

Praha, 21. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Většina Čechů stojí převážně na straně odpůrců půjčky zadluženým státům eurozóny, tento negativní postoj většiny domácí populace pramení i z většinového přesvědčení, že dojde k rozpadu eurozóny a tedy i návratu k původním měnám. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sanep zveřejněného ve středu.

eu-logo-1

 

Podle mínění většiny respondentů (57,1 %) by Česká republika neměla poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) půjčku ve výši 90 miliard korun, které by byly použity na záchranu eurozóny, potažmo jednotné evropské měny eura. V případě České republiky se počítá s tím, že prostředky by byly poskytnuty z devizových rezerv České národní banky (ČNB).

S názorem premiéra Petra Nečase (ODS), který v souvislosti s poskytnutím 90miliardové půjčky prohlásil, že "V tuto chvíli, kdy existuje pouze bílý papír, kdy dokonce i ten název smlouvy se může měnit, tak dávat silná prohlášení, že se pod tento bílý papír máme podepsat, považuji za velmi zkratkovité politické jednání“, souhlasí v souhrnu téměř dvě třetiny respondentů (64,5 %). Opačný postoj pak celkově sdílí 23,2 % dotázaných.

S míněním stávajícího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který na rozdíl od premiéra Petra Nečase půjčku Mezinárodnímu fondu podporuje, v souhrnu nesouhlasí většina čítající 46,1 % respondentů. Ministr financí Miroslav Kalousek se pak domnívá, že eurozóna se bez českých peněz nepochybně obejde. Otázkou podle něj je však to, zda by se ČR obešla bez eurozóny. V tomto kontextu prohlásil, že "Jde o zahraničně politickou odpověď České republiky na otázku: Jste na palubě, nebo nejste?" S Miroslavem Kalouskem naopak celkově souhlasí 39,8 %.

S prohlášením předsedy VV Radka Johna, který v souvislosti s nespecifikovanými podmínkami případné půjčky MMF řekl "Jenom osel by poslal bianco šek" nebo "Evropská unie si nemůže dovolit poskytovat zemím eurozóny výhody a zemím, které nejsou v eurozóně, žádné výhody neposkytovat a jenom od nich chtít peníze. Jsme šprti, kteří utáhli opasky a bolí nás to. Bylo to krvavé. A teď máme proto, že jsme utáhli opasky, pomáhat těm, kteří je neutáhli?" souhrnně souhlasí 57,8 %. Opačný názor sdílí 29,3 % dotázaných.

Souhlas s názorem stávajícího prezidenta Václava Klause, který je odpůrcem toho, aby ČR poskytla peníze pro Mezinárodní měnový fond, a který prohlásil, že "Já myslím, že si eurozóna opravdu pomoc nezaslouží. Eurozóna hrozí být bezednou dírou, do které se sice něco může hodit, ale ono to propadne do neznáma," vyjadřuje celkově 58,6 % respondentů. Naopak 28,5 % dotázaných s tímto názorem nesouhlasí.

S předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, který v kontextu případné půjčky MMF zastává názor, že "Česká republika by měla tu půjčku velmi pečlivě zvážit, zejména v případě, že to bude jedna z podmínek, abychom se v Evropě nedostali do izolace, abychom nebyli stranou dalšího pokračování integrace naší země v Evropské unii" souhlasí v souhrnu 40,9 % respondentů. Nesouhlas s názorem Bohuslava Sobotky však vyjadřuje celkově 42,6 % dotázaných.

Většina respondentů (47,6 %) se nedomnívá, že by se Česká republika mohla odmítnutím poskytnutí finančních prostředků Mezinárodnímu měnovému fondu určených na záchranu eurozóny ocitnout v ekonomické izolaci, jež by mohla negativně ovlivnit například vnímání českých firem v evropských veřejných zakázkách.

Podle názoru 55 % respondentů je rozpad eurozóny a tedy i návrat k původním měnám reálný. Tuto variantu připouští i řada politiků a ekonomů. O možném pádu eurozóny ostatně veřejně mluvil i prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.

Většina dotázaných (45,9 %) však i přes aktuální nesnáze eurozóny věří, že zánik samotné Evropské unie nehrozí.

Filip Sušanka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci