Dalších 16 procent respondentů je spíše pro euro a 35 procent spíše proti.
Jen od loňského září přitom klesla podpora zavedení společné evropské měny v České republice o osm procentních bodů. "Tuto skutečnost pravděpodobně způsobují zprávy posledních měsíců o finančních problémech některých států eurozóny," uvedl STEM.
Pro přijetí eura jsou častěji stoupenci ODS (32 %), TOP 09 (30 %) a VV (43 %), méně často pak příznivci ČSSD (17 %) a KSČM (10 %). Pro zavedení eura v ČR jsou také častěji lidé ve věku 18-29 let (37 %) a obyvatelé dobře materiálně zajištění (27 %). Občané starší 45 let jsou naopak častěji proti (pro je pouze 15 %), stejně jako ti, kteří jsou špatně materiálně zajištění (pro je pouze 19 %).
Zájem o dění spojené s přípravami zavedení eura zkoumal STEM (v rámci konsorcia STEGA) poprvé v roce 2006. Tehdy se určitě zajímala necelá desetina, alespoň nějaký zájem deklarovala bezmála polovina. V současnosti ho projevuje třetina občanů.
Častěji zájem projevují muži (39 % odpovědí Určitě ano a Spíše ano) než ženy (29 %). Zájem zřetelně roste s tím, jak se zvyšuje úroveň dosaženého vzdělání a také materiálního zajištění.
Přijetí eura spojuje veřejnost s pozitivními očekáváními i s řadou obav. Naprostá většina občanů soudí (77 %), že bude znamenat výrazné zdražení. Projevují se i obavy, spojené se ztrátou kontroly nad domácí měnou (73 %), s nestabilitou eurozóny (63 %) a dokonce s očekáváním zrušení společné evropské měny v důsledku zadluženosti některých zemí eurozóny (54 %).
Pozitivní očekávání jsou nyní v menšině. O něco více než třetina občanů (37 %) soudí, že přijetí eura pomůže českému průmyslu. Téměř stejně velká část (36 %) se domnívá, že příprava na přijetí eura donutí vládu k hospodárné rozpočtové politice a snížení zadlužování. Rovněž asi třetina (35 %) má za to, že přijetí eura je nevyhnutelné, zatímco opačný názor sdílí více než polovina Čechů (55 %).
"Srovnání aktuálních výsledků s daty z roku 2006 nasvědčuje tomu, že za posledních pět let zaznamenaly názory občanů ČR na euro značný posun. V důsledku vnějších okolností se zejména dramaticky rozšířil názor o nestabilitě zóny zemí používajících euro. Naopak výrazně pokleslo zastoupení mínění, že přijetí eura je pro ČR věcí prestiže. Oslabily i názory o příznivém vlivu eura na náš průmysl a na rozpočtovou politiku," uvedl STEM.
V atmosféře celkové skepse vůči euru je třeba hledat důvod, přoč dva ze tří občanů schvalují výrok premiéra Petra Nečase (ODS) o tom, že jeho vláda termín přijetí eura v ČR nebude řešit. Jednoznačný souhlas vyjadřuje čtvrtina občanů, jen každý desátý určitě nesouhlasí.
Názory na premiérovo prohlášení jsou poměrně univerzální, jednotlivé sociodemografické skupiny se v rozložení souhlasu a nesouhlasu v podstatě neliší, jen o něco méně souhlasí mladí lidé do 29 let (56 %). Shodnou se i příznivci různých politických stran, levicových i pravicových. Jistou výjimku představují jen stoupenci Věcí veřejných, mezi nimiž s premiérovým výrokem souhlasí polovina (52 %).
(Ke zprávě vydává agentura Mediafax infografiku)