Umístění: Kultura Folklor a vinařství Krojovaná chasa ze Skoronic znovu ztvární jízdu králů na festivalu Slovácký rok v Kyjově

Krojovaná chasa ze Skoronic znovu ztvární jízdu králů na festivalu Slovácký rok v Kyjově

Kyjov, 18. dubna 2023 – Starobylý zvyk jízdy králů, která je od roku 2011 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, letos znovu obohatí program Slováckého roku v Kyjově. XXI. ročník národopisného festivalu, jenž je považován za nejstarší v České republice, se uskuteční ve dnech 10.–13. srpna 2023.

folklor kroj

 

Jezdci ze Skoronic předvedou po čtyřech letech tento fenomén tradičně v rámci nedělního programu jako jeden z vrcholů celého festivalu. Barevná kometa 28 jezdců rozzáří pestrými barvami, gesty a tóny ulice města Kyjova, a umožní tak tisícům návštěvníků nasát jedinečnou atmosféru tohoto mýtického lidového obyčeje.

„Organizace jízdy králů, která je od roku 1956 nedílnou programovou součástí Slováckých roků v Kyjově, je pro Skoronice ctí a vyznamenáním. Je především poctou těm, kteří se v roce 1943 ve Skoronicích zasloužili o její obnovení, kdy parta mladých nadšenců sdružená kolem Vojtěcha Holcmana dokázala na základě tehdy dostupných pramenů a vzpomínek několika pamětníků vzkřísit téměř zapomenutý a pověstmi opředený lidový zvyk,“ uvedl skoronský starosta Lukáš Plachý.

Královskou družinu ze Skoronic tvoří praporečník, vyvolávači, výběrčí, král s pobočníky, děkovníci a doprovod. Vyvolávači vyvolávají adresné verše na obyvatele domů či majitele obchodů a výběrčí shromažďují dary – víno, pohoštění nebo peníze.

„Jízda králů v podání chasy ze Skoronic přetrvala po mnoho desetiletí v živé autentické podobě, a přestože se koně v dědině už dávno nechovají, skoronští chlapci a muži na ně s nadšením a odhodláním usedají dodnes, aby rozdali radost a potěšili adresáty vyvolávek i ostatní diváky, ať už při jízdách králů ve Skoronicích či na Slováckém roku v Kyjově,“ doplnil starosta Plachý.

„Vděčíme za to především hlavní organizátorce Marii Holcmanové, která pod hlavičkou Kulturního a vlastivědného sdružení Skoronice zajišťuje a koordinuje veškeré přípravy a režii. Společně se svým bratrem, skoronským rodákem, právníkem a spisovatelem Josefem Holcmanem, který je zodpovědný za dramaturgickou přípravu spočívající v sestavení veršovaných vyvolávek, tvoří dělný tandem, díky němuž je naše jízda králů taková, jaká je – krásná a vznešená, zároveň ale niterná a nabitá emocemi,“ doplnil Plachý.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci