Umístění: Kultura Folklor a vinařství Moravští vinaři sklízeli senzační úspěchy na soutěži v Izraeli

Moravští vinaři sklízeli senzační úspěchy na soutěži v Izraeli

Tvrdonice, 23. prosince 2011 - Vinařství Čech z Tvrdonic se stalo nejúspěšnějším účastníkem letošní poslední světové soutěže vín, konané pod patronátem Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví (OIV) v Jeruzalémě. Jejich ledové víno Sauvignon 2010 získalo absolutní vítězství, titul mezinárodního šampiona soutěže a šampiona kategorie.

vino_cech

 

Tzv. Velkou zlatou medaili a titul šampiona v kategorii růžových vín získalo i rosé Cabernet Sauvignon 2010 ze stejného vinařství. Ceny za vinařství Čech převzala na slavnostním ceremoniálu 22. prosince v Jeruzalémě Pavlína Šulcová z velvyslanectví České republiky v Tel Avivu. V krátkém projevu připomněla, že tvůrce vítězných vín Jan Čech podlehl letos v květnu zákeřné nemoci. „skvělý úspěch je vzpruhou a posilou pro manželku a syny, kteří v jeho díle pokračují,“ dodala Šulcová.

Další dvě Velké zlaté medaile patří LIVI Dubňany za  Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr a Vinařství Jiří Zámečník z Dolních Dunajovic za ledový Tramín 2010. Šampionem nejvyšší cenové kategorie v ceně nad 120 USD se stal se zlatou medailí Ryzlink vlašský Selection 2009 Vinselektu Michlovský.

Celkem získala Česká republiky 4 Velké zlaté medaile, 13 zlatých a 19 stříbrných medailí a stala se tak nejúspěšnější účastnickou zemí v této prestižní soutěži. Moravským vínům se tu již tradičně daří – v roce 2008 tu získal pro moravské víno historicky první titul mezinárodního šampiona na některé ze světových soutěží OIV Miloš Michlovský a vloni Štěpán Maňák. Ten zasedl spolu se svým sklepmistrem Karlem Novotným i v hodnoticí komisi letošního ročníku soutěže v historické budově YMCA v centru Jeruzaléma. Loňské vítězství sice neobhájil, ale získal tři zlaté medaile za slámová vína Merlot 2010 a Sauvignon 2010 a za bobulový Tramín 2009. Po dvou zlatých medailích si z Izraele odvážejí Vinné sklepy Valtice, Vinselekt Michlovský a Petr Bunža z Bzence.

Za pozornost jistě stojí i zlatá medaile ze země zaslíbené červeným vínům pro jediné z našich červených vín – cuvée Čertoraj 2010 Marka Štýbla z vinařství Vitis Moravia, složené z jakostního Svatovavřineckého a výběru z hroznů Cabernet Sauvignon, zrajících rok v barikových sudech.

Soutěže se se svými šumivými i tichými víny poprvé zúčastnila společnost Bohemia Sekt. Sekty Louis Girardot Brut 2008, Bohemia Sekt Prestige Brut 2009 i Bohemia Sekt Prestige Demi Sec 2009 získaly stříbrné medaile, Chardonnay Selection 2010 z Vinařství Pavlov bylo zlaté.

„Již třetí absolutní vítězství moravských vín na světové soutěži v Izraeli i vynikající výsledky ostatních vín způsobily nemalý rozruch a značnou publicitu,“ komentoval výsledky JUDr. Luboš Bárta, člen mezinárodní jury. „Za velmi cenné považuji, že nejcennější medaile získala letos malá i velká vinařství, tradiční i nové podniky, že oceněny byly nejen tradiční ultrasladké vysoké výběry, ale i krásná bílá a růžová přívlastková vína, pozdní sběry, vína „na pití“. A dokonce i víno červené.“

V soutěži bylo hodnoceno 651 vín a destilátů ze 20 zemí světa, v tom 71 z České republiky a 42 ze Slovenska. Účast našich vín na soutěži TERRAVINO v Izraeli organizovalo již tradičně Národní vinařské centrum a redakce časopisu SOMMELIER za finanční pomoci Vinařského fondu.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci