Umístění: Kultura Folklor a vinařství Titulem Víno Jihomoravského kraje 2023 se mohou pyšnit tradiční odrůdy

Titulem Víno Jihomoravského kraje 2023 se mohou pyšnit tradiční odrůdy

Brno, 11. října 2023 - Titulem „Víno Jihomoravského kraje 2023“ se ode dneška pyšní čtyři vína z Moravy. Dvě bílá a dvě červená vína zvítězila v soutěži, kterou vyhlásil Jihomoravský kraj ve spolupráci s Národním vinařským centrem. Vína budou reprezentovat region jižní Moravy při oficiálních akcích.

vino vinobranI vyvrtka

 

Ucházet o titul Víno Jihomoravského kraje 2023 se mohla vína vyrobená z hroznů révy vinné, které mají původ ve vinicích na území Jihomoravského kraje, kde také proběhlo jejich zpracování. Každý výrobce může přihlásit pouze dvě vína ze své produkce, a to v případě, že garantuje dodání 500 lahví o objemu 0,75 l od jednoho druhu u bílých vín a 200 lahví o objemu 0,75 l od jednoho druhu u červených vín.

„Letos vyhrály tradiční odrůdy, které jsou typické pro jižní Moravu. Patří na moravských vinicích k těm nejčastěji pěstovaným. Věřím, že náš kraj budou skvěle reprezentovat,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Hodnocení soutěžních vzorků proběhlo 14. září 2023 v Centru Excelence ve Valticích. Do soutěže se přihlásilo celkem 39 vinařů se 74 vzorky vín. V kategorii A - bílá suchá a polosuchá vína bylo hodnoceno 55 vzorků, v kategorii B – červená suchá vína – bylo hodnoceno 19 vzorků. Vítěznými víny jsou ryzlink vlašský od Vinum Moravicum a.s., veltlínské zelené od firmy Vinné sklepy Skalák s.r.o., rulandské modré od společnosti MORAVÍNO s.r.o. a zweigeltrebe REZERVA z Vinařství Kněží hora s.r.o.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci