Umístění: Kultura Folklor a vinařství V červnu milovníky vína čeká na jižní Moravě řada zajímavých akcí

V červnu milovníky vína čeká na jižní Moravě řada zajímavých akcí

Brno, 29. května 2023 – Sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách pokračuje dalšími výlety. Návštěvníci se díky nim dostanou do různých koutů jižní Moravy a putováním vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznají místní kulturu a folklor. Celý seriál akcí koordinuje Partnerství, o.p.s., která také 6 z celkových 11 výletů přímo organizuje. Další výlet se koná v sobotu 3. června Putování po vinařských stezkách Strážnicka​.

vino vinice radky jizni morava radky

 

„Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připravujeme tři trasy různých délek a obtížností, na všech návštěvníci najdou řadu zastávek na zajímavých místech,“ říká organizátor akce Romana Tomášková z Partnerství, o.p.s. Účastníky provedeme slováckou krajinou a vinařskými obcemi s malovanými sklepy s modrobílou obrovnávkou a šťavnatými víny. Cyklisté se zastaví v Rodném domě bratrů Uprkových, u Rozhledny Radošov s vyhlídkou na hřebeny Pálavy, Vizovické vrchy, Bílé Karpaty, hrad Buchlov nebo poutní místo - Svatý Antoníček u Blatnice, případně navštíví Salaš Travičná s přírodní zahradou, malým muzeem kopaničářských roubených staveb salaše a oskerušovým arboretum s expozicí. Pěší turisté si místo toho vyšlápnou na vrch Žerotín, přírodní památku s kaplí a dalekými výhledy nebo navštíví muzeum v Hotařské Búdě.

Trasy budou mít spousty zastávek u vinařů nabízející tradiční dobroty k zakousnutí a u kněždubského Vinařství Chromeček vystoupí i místní Mužský pěvecký sbor. Vinařství Kubica nabídne kyselicu s klobáskem, gulášovou polévku, chléb s masovou pomazánkou a makové vdolky. Vinařství Vitis potěší patenty, škvarkovou pomazánkou a domácími limonádami. Další zastávka je např. ve Vinařství Bučkovi, kde nabídnou slaný štrůdl se zelím a moravské koláče.

Startovní místo je pro všechny stejné – začíná se na náměstí Svobody ve Strážnici v sobotu 3. června od 9 do 11 hodin. Návštěvníci zde získají startovní balíček se startovním pasem a mapou tras. „Všechny trasy jsou značené i přímo v terénu barevnými směrovkami, takže se nikdo nemusí obávat, že by zabloudil,“ ujišťuje Romana Tomášková. Na jednotlivých zastávkách pak účastníci sbírají razítka do startovního pasu, který v cíli mohou odevzdat do slosování o ceny – například voucher na ubytování v penzionu s certifikací Cyklisté vítáni (www.cyklistevitani.cz), cyklodoplňky nebo vína regionálních vinařů. V cíli bude připravený doprovodný program od Vinařů Strážnicka v podobě - otevřené sklepy, ochutnávka vín petrovských a strážnických vinařů, cimbálka a nabídka teplého občerstvení.

Startovní balíčky mohou návštěvníci kupovat online v předprodeji na e-shopu nebo v den akce přímo na místě.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci