Umístění: Kultura Folklor a vinařství Vinaři měli loni medailové žně, hlavně díky ročníku 2015

Vinaři měli loni medailové žně, hlavně díky ročníku 2015

Brno, 16. ledna 2017 - Kvality ročníku 2015 vyzdvihovali vinaři i sommeliéři už krátce po sklizni, ale až ostré srovnání s konkurencí nejlepších světových vín definitivně potvrdilo, že jde o ročník výjimečný. V loňském roce totiž získali naši vinaři na mezinárodních soutěžích úctyhodných 645 medailí a 446 z nich zařídila právě vína ročníku 2015. Zahraniční účast ve většině případů finančně podpořil Vinařský fond a organizačně se na ní podílelo Národní vinařské centrum.

vino sklenicka zatisi cervene

 

Našim vinařům se velmi dařilo i v meziročním srovnání. „Začátkem loňského roku jsme sčítali mezinárodní úspěchy roku 2015 a radovali se z 500 medailí, aby jich moravská a česká vína během roku loňského získala ještě o třetinu více,“ komentoval mimořádně úspěšný soutěžní rok 2016 Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, a dodal: „Nešlo však jen o nárůst počtu medailí, ale i o jejich kvalitu. Mezinárodní porotci totiž ocenili moravská vína 190 zlatými medailemi, což je o 69 více než v předchozím roce.“

A jako definitivní punc kvality našeho vinařství pak mezi loňskými výsledky zazářilo 13 velkých zlatých medailí a 8 titulů Šampiona.

Největší úspěchy 2016

  • Titul Šampiona mezi růžovými víny na Vinalies Internationales Paris pro Cabernet Moravia Rosé, pozdní sběr 2015 z vinařství Horák
  • Hned 6 ze 7 titulů Šampiona na soutěži vín MUVINA Prešov pro Ryzlink rýnský, 2006 z Vinařství Josef Valihrach (suchá bílá vína), Děvín, výběr z hroznů 2015 z Vinařství Štěpán Maňák (bílá vína z aromatických odrůd), Alibernet, slámové víno 2015 z vinařství Oldřich Drápal (přírodně sladká vína), Frankovka rosé, pozdní sběr 2015 z vinařství Rovenius (růžová vína), Merlot, 2012 z Vinařství Josef Valihrach (červená vína) a Staré díly rosé, brut z Vinařství Josef Valihrach (šumivá vína)
  • Celkem 4 velké zlaté medaile a dvě vítězství v daných odrůdách ze San Francisco International Wine Competition pro Ryzlink rýnský, VOC 2015 z vinařství Vinice Hnanice, který byl zároveň vyhlášen nejlepším Ryzlinkem rýnským soutěže, Rulandské bílé, pozdní sběr 2015 z Vinařství Pavlov, které rovněž získalo cenu za absolutně nejlepší víno dané odrůdy, Rulandské bílé, pozdní sběr 2015 z Vinařství Skoupil a Rulandské šedé, výběr z bobulí 2015 z vinařství Lahofer.
  • Další 3 velké zlaté medaile z izraelské soutěže Terravino pro Sauvignon, slámové víno 2015 od Štěpána Maňáka, Pálava 2015 Vinařství U Kapličky a Pálava, výběr z cibéb 2015 Michala Grégra.
  • Také 3 velké zlaté ze soutěže Finger Lakes International Wine Competition pro Ryzlink rýnský Austerlitz 2014 vinařství SPIELBERG CZ, Ryzlink vlašský, výběr z hroznů 2015 z Rodinné vinařství Tomáš Vican a Aurelius 2015 z Rodinného vinařství Košut.
  • Velká zlatá z Decanter World Wine Awards pro Ryzlink rýnský, ledové víno 2015 vinařství Znovín Znojmo.
  • Chardonnay, výběr z bobulí 2011 Josefa Valihracha vyhlášeno druhým nejlepším vínem soutěže Chardonnay du Monde.
  • Nejvíce medailí (251) přivezla jednotlivá vinařství ze soutěže AWC Vienna.

Věhlas českých a moravských vín tedy zdaleka nesahá jen k hranicím České republiky, ale rok roku získává na větší mezinárodní popularitě, a naše vína se tak směle mohou řadit mezi světovou vinařskou špičku.

Zdroj: NVC


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci