Umístění: Sport Halové sporty Historie versus současnost hodonínského florbalu

Historie versus současnost hodonínského florbalu

Hodonín, 16. srpna 2012 - Již 31. srpna začne premiérový ročník elitního turnaje pro extraligové a prvoligové týmy z ČR a SR. Dostaveníčko si totiž dají na přípravném turnaji pro následující extraligovou a prvoligovou sezonu na SH TEZA v Hodoníně.

florbal01-250

 
Turnaj je naprosto jedinečný svým obsazením pro Moravu a Slovensko. Celý turnaj bude trvat tři dny, a tak se všichni florbalový nadšenci mají na co těšit. Jelikož se zdá být o současnost hodonínského florbalu postaráno, seznámíme Vás s jeho minulostí.

Počátky florbalu v Hodoníně se datují do roku 1998, kdy na ZŠ Očovská poskládal tělocvikář Jaroslav Jandora partu kluků na školní kolo ve florbalu a zasvětil je do tajů tohoto pomalu se rozvíjejícího sportu. Tým poskládaný z fotbalistů, basketbalistů a hokejistů, kteří navštěvovali školu, vyhrál okrskové a později okresní školní florbalovou soutěž. Tenkrát se hrálo 4 proti 4 na malé branky a bez brankáře. Po těchto úspěších se pan Jandora rozhodl přihlásit tým i na další sezonu do školního kola a začalo se trénovat.

Tým poskládaný zejména z žáků navštěvující sportovní třídy začal vynikat hned od počátku. Dokonce se v kádru objevilo několik opravdu výrazných jmen, ať už Petr Obdržálek, Vlastimil Marek, Stanislav Ingr, nebo Eduard Vašek. Tým se připravoval téměř denně a ovoce sklidil na krajském kole, kdy senzačně zvítězil. O osudu týmu a jeho dalším směru bylo rozhodnuto. Před vrcholem sezony – Mistrovství ČR v Blansku odjeli hráči na 14ti denní soustředění do české Volyně, kde několika fázově a velmi tvrdě trénovali. „Až postupem času jsme zjišťovali, kdo byli ti pánové, co nás pozorovali a fotili,“ vzpomíná s úsměvem Jiří Wagner, několikanásobný mistr ČR ve florbale žáků, na pohledy pražských trenérů SSK Future, největších rivalů týmu z Očova.

Tým dokázal třikrát po sobě načasovat formu tak, aby získal nejcennější kov. „Nejraději vzpomínám na MČR v Praze, tam to byl opravdu krásný zážitek na staré hale Letná. Zpětně si uvědomuji, kolik skvělých hráčů jsme dokázali porazit a stejně smutně musím dodat, že je škoda, že v Hodoníně nedokážeme využívat potenciál takových hráčů, kteří tu byli, nebo jsou. I když zázemí a lidé kolem florbalu tady jsou,“ dodává Wagner

Sezona 2000/2001 byla pro hodonínský florbal nejúspěšnější v historii. Nejprve se podařilo týmu mladších žáků probojovat na MČR do Kopřivnice, kde vybojovalo 2. místo, když ve finále podlehlo pražskému týmu Faraos. Nutno podotknout, že některé zápasy odehrála jen první lajna očovského týmu složená z Tomáše Vrby, Martina Ištvánka, Miroslava Hausnera a Jakuba Rapanta. Tento turnaj byl vůbec první vrcholnou akcí pro brankáře Lukáše Bábíčka. Zajímavostí je, že branku týmu Future hájil David Rytych.

Jen o několik dnů později se tým starších žáků postaral o další zlatou medaili pro Hodonín. Na MČR v Liberci nejprve na nájezdy přešel přes velkého favorita SSK Future s Jakubem Korábem v brance a ve finále pak těsně porazil další moravský tým z Otrokovic. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Petr Obdržálek. „Měli jsme velké štěstí, už nás všichni znali a připravili se na nás. Bylo to pořád dokola – Otrkovice, Očov, Future,“ vyjmenovává Wagner, který se potkal v reprezentaci právě s Korábem.

V sezoně 2001/2002 si starší žáci vybojovali účast na dalším MČR, tentokrát v Brně, kde v semifinále nestačili na tým SSK Future a v boji o třetí místo dokázali přehrát tým Havířova, který táhnul další budoucí reprezentant Vojtěch Skalík. O výhře rozhodl Tomáš Vrba, který v současné době hájí hokejové barvy v Německu.

Porážku od pražského Future dokázali hráči Očova svému velkému sokovi vrátit na turnaji Nisa Open v Liberci, kde Očov opět stanul nejvýše. Dokonce se podařilo šestkrát vyhrát s nulou. Na tomto turnaji se před očima trenérů juniorské reprezentace blýskl svými výkony brankář Jirka Wagner, pro něhož to byla pozvánka do reprezentace.

Většina týmu však už pro žákovskou soutěž byla příliš stará. Proto se pan Jandora rozhodl přihlásit tým do 3. juniorské ligy. V prvním roce hráči vybojovali postup a v další sezoně si vyzkoušeli 2. ligu juniorů. Před sezonou odešel brankář Jirka Wagner na hostování do týmu brněnských Bulldogs. V sezoně ale týmem otřásla zpráva o zdravotním stavu učitele a guru hodonínského florbalu pana Jandory. Týmu se ujal otec Petra Obdržálka, který s týmem objížděl turnaje po celé Moravě. Tým sahal po postupu do nejvyšší soutěže, ale nakonec se musel sklonit před týmem Vsetína, za který válel například Matěj Koňařík, další budoucí reprezentační útočník.

Po této sezoně se s Očovem rozloučil i další brankář Lukáš Bábíček, který po povedeném výstupu na turnaji regionálních výběrů, zamířil taktéž do Bulldogs Brno. Tým se rozpadl a liga byla prodána do Dubňan.

Florbalistů při ZŠ Očovská se ujal mladý tělocvikář Miroslav Kalábek. Podařilo se vychovávat další mladé talenty jako Marek Bábíček nebo Martin Michalec, kteří si později zahráli nejvyšší juniorskou soutěž v týmech Bulldogs Brno, respektive TJ Znojmo, avšak hodonínský florbal trpěl velkou nevraživostí mezi dvěma hodonínskými kluby – Očovem a Sokolem. To se změnilo, když se kluby spojily spolu s FATR Dubňany.

Tým juniorů na Sokole dokázal v roce 2007 postoupit do druhé nejvyšší soutěže. Ačkoliv se v lize spíše trápil a obsadil dolní místa tabulky, k překvapení všech se v následujícím roce v Hodoníně hrála nejvyšší liga juniorů! Ze všech týmů na hodonínským klubem totiž nikdo o ligu výše jít nechtěl, a tak Hodonínu spadl postup do klína z čistého nebe. Jak to budou mít junioři těžké, ukázali hned úvodní zápasy. Junioři prohrávali rozdílem dvou tříd a nakonec vybojovali jediný bodík.
Od té doby se Hodonín mezi elitou ukazoval spíše sporadicky. Vlajku drželi jen výborní jedinci, kteří se florbalu věnují již téměř 17 let. Výborným výsledkem ze současnosti lze zhodnotit vystoupení žáků ZŠ Očovská na Mistrovství ČR Základních škol letos v květnu, kdy získal tým stříbrnou medaili.

Mezi velké naděje můžeme zařadit například Vaška Černocha nebo Štěpána Kaňu. Dokáže jejich nebo následující generace zopakovat úspěchy jejich předchůdců na přelomu tisíciletí? „Už to asi nebude nikdy stejné. Rozhodně to bude ještě chvíli trvat. Snažíme se k tomu přispět spoustou florbalových aktivit na hodonínsku – kemp talentované mládeže, pravidelné turnaje, amatérská liga, summer florbal.com cup a další. Podmínky tu pro vzestup jsou…,“ uzavírá s nadějí v hlase hodonínský pamětník a „veterán“ Wagner.

Autor: Lukáš Bábíček


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci