Umístění: Jižní Morava Ekonomika

Pokračuje výstavba FVE na střechách krajských příspěvkových organizací

delnik solarni panely FVEBrno, 15. února 2024 - Krajští radní na svém posledním zasedání odsouhlasili zadání veřejné zakázky na zpracování a projednání projektových dokumentací na instalaci fotovoltaických elektráren (FVE) na další střechy budov v majetku kraje. Jihomoravský kraj počítá s výdajem ve výši 6 milionů korun (vč. DPH). Cílem projektu instalace fotovoltaických elektráren jsou jednak energeticky úsporná opatření, jednak zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě energie, což povede například ke snížení emisí skleníkových plynů nebo zlepšení energetické účinnosti.

Jihomoravský kraj, MUNI a VUT představilI své investiční plány na rok 2024

kraj predstavil investicni projektyBrno, 31. ledna 2024 - Nová základna pro letecké záchranáře, výstavba 19 fotovoltaických elektráren, chráněné bydlení nebo dostavba areálu fakulty informatiky. Jihomoravský kraj, Masarykova univerzita (MU) a Vysoké učení technické v Brně (VUT) ukázaly své největší investiční plány. Šestý ročník představení investičních akcí pro dodavatele stavebních a projekčních prací a souvisejících služeb uspořádal Jihomoravský kraj poprvé s partnery, se kterými dlouhodobě spolupracuje na poli veřejných zakázek – Masarykovou univerzitou a Vysokým učením technickým. Na společném setkání, konaném 30. ledna 2024 v brněnském VIDA! science centru, vyjmenovali zástupci třech organizací desítky projektů v hodnotách stovek milionů korun.

Parkovací karty pro podnikatele ve Znojmě zlevní o polovinu

znojmo parkovani automatZnojmo, 31. ledna 2024 - Podnikatelé, kteří mají svoji provozovnu nebo sídlo v centru města Znojma, zaplatí od března za parkovací kartu o polovinu méně. Město tak reaguje na jejich opakované stížnosti. Parkovací karta na vyznačená parkoviště v centru města vyjde podnikatele od 1. března na 500 korun na měsíc. Doposud to bylo 1 000 korun.

Blansko zmodernizuje kompostárnu, ta ročně zpracovává 2,5 tisíce tun bioodpadu

hladik blansko foto michal zabojBlansko, 23. ledna 2024 - Na hranici kapacity i životnosti nyní funguje blanenská kompostárna. Zařízení, do kterého putuje veškerý bioodpad vyprodukovaný na veřejných prostranstvích ve městě a v jeho okolí i přímo jeho obyvateli v domácnostech, ročně zpracuje zhruba 2,5 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu. Přeměňuje ho na dále využitelný kompost. Město nyní, 14 let po zahájení provozu, připravuje kompletní modernizaci a zefektivnění fungování kompostárny. S plány radnice se v pondělí 22. ledna přímo na místě seznámil i ministr životního prostředí Petr Hladík.

V síti EG.D. přibylo loni přes 27 000 fotovoltaických elektráren

solarni panel strechaBrno, 23. ledna 2024 - Téměř trojnásobné množství fotovoltaických elektráren a více než trojnásobný instalovaný výkon v síti oproti roku 2022. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, má za sebou rekordní rok 2023 z pohledu připojování obnovitelných zdrojů do své sítě. Do distribuční soustavy na jihu Moravy, v jižních Čechách, na Vysočině a v částech Zlínského a Olomouckého kraje přibylo na 27 300 nových fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem zhruba 330 MW.

Kraj podpoří venkovské prodejny třemi miliony korun

venkovska prodejna vesnice kosik zeleninaBrno, 16. ledna 2024 - I v letošním roce podpoří Jihomoravský kraj prodejny v obcích s méně než 750 obyvateli. Krajští radní schválili 7. ročník dotačního programu „Podpora provozu venkovských prodejen v Jihomoravském kraji pro rok 2024“ s alokací 3 miliony korun. Obce si o dotaci mohou požádat v termínu od 12. února od 8 hodin do 1. března 2024 do 14 hodin.

Kraj navýšil podporu obcím v rozvojově znevýhodněných územích

penize czk dotaceBrno, 14. ledna 2024 - Až jeden milion korun například na technické sítě, na koupi nebo rekonstrukci domu k bydlení nebo stejná částka na objekty pro podnikání. To nabízí obcím dotační program Podpora bydlení a podnikání ve vybraných rozvojově znevýhodněných územích Jihomoravského kraje. Jeho druhý ročník schválila rada kraje.

Nový dotační program Energion podpoří energeticky úsporná opatření na jihu Moravy

elektrina vvnBrno, 13. ledna 2024 - Energion – nový dotační program, který ve středu 10. ledna schválili krajští radní, si bere za cíl přispět ke snížení rizika energetické chudoby a podpořit rozvoj moderního energetického systému na území Jihomoravského kraje. „Z nového programu můžeme třeba obcím přispět na vytvoření energetického skenu budov nebo analýzy možností rozvoje komunitní energetiky s využitím obnovitelných zdrojů energie nebo například na zpracování energetických auditů a energetických koncepcí. Stejně tak podpoříme například i pořízení vlastních automatických SMART měřičů spotřeby energie nebo přispějeme i na činnost energetického manažera,“ vypočítává příklady využití podpory z Energionu náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.

Strana 1 z 210