Umístění: Společnost Zajímavosti

Barevné čtverce na stromech nově označují v lesích ŠLP Křtiny trasy pro koně

mendelu hipotrasyKřtiny, 9. prosince 2023 - Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) uzavřel s koňskými stájemi kolem Babic nad Svitavou a Řícmanic smlouvy o využívání vybraných lesních cest. Cesty se oficiálně staly značenými hipotrasami. Smlouvy definují práva i povinnosti jak školního lesního podniku, tak koňských stájí, které k dohodě přistoupily. Další jednání má ŠLP Křtiny před sebou. Na území univerzitních lesů sídlí více než deset koňských stájí. Dosud uzavřené dohody zapojené strany vnímají jako příklad dobré praxe stran sladění požadavků různých zájmových skupin na pobyt v lese.

Vědci z Masarykovy univerzity budou obnovovat zanikající chráněné mokřady jižní Moravy

mokrady muniBrno, 8. prosince 2023 - Tým odborného pracoviště ENVIROP, zaměřeného na environmentální management a ochranu přírody, získal dotaci z evropského programu LIFE, který financuje ambiciózní projekty na podporu životního prostředí. Dotace bude využita na obnovu 506 hektarů zanikajících chráněných mokřadů na jižní Moravě.

Ve Veselí nad Moravou vzniká Dům přírody Bílých Karpat

karpaty bileBrno, 24. listopadu 2023 - Jihomoravský kraj navýší svoji podporu na vybudování Domu přírody Bílých Karpat, který bude v příštím roce na jaře otevřen ve Veselí Nad Moravou. Ve středu 22. listopadu 2023 o tom rozhodli krajští radní.

Letošní bitva u Slavkova bude největší od roku 2015

bitva u slavkovaBrno 24. listopadu 2023 (PROTEXT) - Blíží se 2. prosinec, výroční den bitvy tří císařů u Slavkova. Letos kromě jiného v atmosféře očekávání, které v různých ohledech a různým způsobem, vzbuzuje nový film režiséra Ridley Scotta. Ten bude mít premiéru deset dnů před vzpomínkovou akcí Austerlitz 2023. Co letos na tradičním bojišti pod Santonem u Tvarožné uvidíte, a co tam neuvidíte?

180 mrtvých. Hodonín uctil památku obětí spojeneckého bombardování před 79 lety

hodonin bombardovaniHodonín, 21. listopadu 2023 - Položením květin u pamětní desky na budově radnice a minutou ticha ve 12.25, tedy v čase kdy 20. listopadu před 79 lety dopadla na Hodonín první letecká bomba, představitelé města vzpomněli na tragické chvíle při bombardování města a uctili jeho oběti. Při leteckém náletu spojeneckých letadel na hodonínské nádraží tehdy během sedmi minut dopadlo na město více jak 450 bomb. O život přišlo na 180 osob, bez přístřeší zůstaly asi tři tisíce lidí a 1035 domů bylo poškozeno. Tragickou událost a osudy obětí připomíná pamětní deska na budově radnice.

Jihomoravští silničáři testují nový hydrogel, podle vědců udrží mladé stromy v lepší kondici

silnice alej stromyBrno, 14. listopadu 2023 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) má ve své péči téměř 119 tisíc kusů dřevin. Každoročně jich stovky uhynou. Ve většině případů je společným jmenovatelem tohoto nezdaru přetrvávající období sucha. Právě z těchto důvodů se odborníci ze SÚS JMK spojili s vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde hlavním řešitelem tohoto projektu je profesor Vladimír Sedlařík.

Ve Strážnickém Skanzenu vznikla ojedinělá expozice mlynářského řemesla

mlynsky kamenStrážnice, 7. listopadu 2023 - Nově vybudovanou expozici tvoří soubor několika objektů, mezi něž patří obytné stavení, mlýnice a valcha ze samoty Podhájské mlýny na Horňácku. Nová expozice vodního hospodářství je navržena tak, aby mohla návštěvníkům muzea v přírodě názorně demonstrovat využití vodní síly k pohonu různých průmyslových objektů. Součástí objektu mlýna je panelová výstava, doplněná předměty ve vitrínách, prezentující vývoj a historii mlynářství v oblasti jihovýchodní Moravy.

Hodonín nabízí občanům zdarma kompostéry a biopopelnice

hodonin kompostHodonín, 31. října 2023 - Majitelé rodinných domů či nájemci zahrad mohou zažádat o nový kompostér či biopopelnici zdarma. O kompostér si může zažádat občan města Hodonína obývající rodinný dům či zahrádkář v katastrálním územní města Hodonín. Stačí prokázat trvalé bydliště v Hodoníně a být majitelem nemovitosti, případně mít uzavřen smluvní vztah k dané nemovitosti (např. nájem zahrady, pachtovní smlouvu, apod). Nárok na BIO popelnici mají pouze majitelé či pronajímatelé rodinných domů, upřednostněni budou ti, jež popelnici na BIO odpad ještě nemají.

Strana 1 z 132