Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet

Punkevní jeskyně zvou v sobotu na kostýmové prohlídky

Punkevni-kostymove2024Blansko, 28. února 2024 – Kostýmovými prohlídkami ožijí Punkevní jeskyně v Moravském krasu v sobotu 2. března 2024. Na návštěvníky, nejmenší i jejich rodiče či prarodiče, čekají nejrůznější rázovité postavičky, od vodníků, přes netopýry, až po pravěké lovce a lovkyně.

Zámek v Moravském Krumlově loni navštívilo přes 53 000 lidí

Zamek moravsky krumlov foto LGMoravský Krumlov, 23. ledna 2024 – Na čtyřicet dva tisíc návštěvníků zhlédlo v roce 2023 Slovanskou epopej na zámku v Moravském Krumlově. Dalších 12 000 návštěvníků si prošlo zámecké komnaty, zámeckou věž nebo navštívilo jednu z výstav. Celková návštěvnost zámku v Moravském Krumlově se za loňský rok dostala na číslo 53 582 lidí.

Vyhlášení CHKO Soutok je jedním z velkých plus pro přírodu roku 2024

luzni les zatopenyLanžhot, 23. ledna 2024 - Koncem loňského roku skončilo připomínkování návrhu záměru na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. Vedle některých námitek se objevila také řada námětů ke spolupráci. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) již nyní pracuje na tom, aby se podněty, které se během téměř roční diskuse v regionu objevily, promítly do konkrétních kroků. Aktuálně se proto zaměřuje mimo jiné na řešení obnovy vodního režimu v oblasti soutoku Moravy a Dyje, prevenci komářích kalamit, výskyt invazní ambrozie či plánování Domu přírody.

Nová lávka přemostí Moravu u Rohatce, stane se turistickým lákadlem

newRohatec, 18. prosince 2023 - Délka 132 metrů a šířka 4,8 metru. Takové rozměry bude mít kovová lávka, která v následujících letech vyroste poblíž Rohatce u ústí říčky Radějovky. Nové přemostění poskytne po vybudované lávce u Mikulčic a připravovaném projektu transbordéru u Vnorov další možné turistické propojení břehů hraniční řeky Moravy na česko-slovenském pomezí. Kraj podpoří jedním milionem korun vypracování projektové dokumentace. Ta přijde celkem na 3,5 milionu korun a nechá ji vypracovat obec Rohatec. O dotaci rozhodli krajští zastupitelé.

Science centrum VIDA! rozšíří nabídku pro nejmenší návštěvníky

dite vedec zkumavkaBrno, 14. prosince 2023 - Pestřejší nabídku především pro nejmenší dětské návštěvníky a rozšíření vzdělávací funkce expozice – to si kraj slibuje od projektu revitalizace dětského science centra VIDA! v Brně. Celý záměr přijde na 38,2 milionu, přičemž Jihomoravský kraj přispěje částkou 7,3 milionu korun. O podpoře kraje rozhodlo ve čtvrtek 14. prosince zastupitelstvo. Nejvíce – celkem 70 procent – pokryje dotace z Integrovaného regionálního programu ve výši 25,5 milionu korun. Další část (5,5 milionu) by měl poskytnout stát prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Mikuláš s čerty přijde i do jeskyní ve Výpustku

cert jeskyne krasBlansko, 21. listopadu 2023 – V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku.

Jihomoravský kraj vydal kladné stanovisko k vyhlášení CHKO Soutok

reka les oparBrno, 10. listopadu 2023 - Souhlas s vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Soutok a vymezení zón ochrany přírody na tomto území schválili krajští radní na své schůzi ve středu 8. listopadu. Navrhované velkoplošné chráněné území CHKO Soutok o rozloze přibližně 130 km2 se rozkládá v okresech Břeclav a Hodonín. Lesy pokrývají 57 % území. „Moravská Amazonie si zaslouží celoplošnou ochranu, a proto dává CHKO smysl. Pro mě je také důležité, aby k soutoku dál mohli chodit turisté, ale hlavně místní,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Želešice, Modřice a Rebešovice propojí nová cyklostezka

cyklostezka kolobezka parBrno, 11. října 2023 - Nová cyklostezka v délce přes 3,6 kilometru propojí Želešice, Modřice a Rebešovice na Brněnsku. "Půjde o stavbu nové komunikace v prostředí nezpevněných lesních a polních cest. „Vznikne tak zcela nová liniová stavba. Předpokládáme, že celkové náklady projektu dosáhnou částky 51,5 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník. Kraj hodlá na vybudování cyklostezky využít především evropské prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Strana 1 z 56