Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet

Nová větev vyškovské cyklostezky povede okolo rybníků

kolo cyklistikaVyškov, 10. dubna 2024 - Vyškovská radnice dlouhodobě usiluje o to, aby vyškovská část cyklostezky Cukrovarská dráha v drtivé většině využívala pozemky města. Současná trať totiž částečně vede po obslužné komunikaci Ředitelství silnic a dálnic. Doplňující varianta řeší zcela novou větev. Vést má okolo rybníků Kačenců.

Punkevní jeskyně zvou v sobotu na kostýmové prohlídky

Punkevni-kostymove2024Blansko, 28. února 2024 – Kostýmovými prohlídkami ožijí Punkevní jeskyně v Moravském krasu v sobotu 2. března 2024. Na návštěvníky, nejmenší i jejich rodiče či prarodiče, čekají nejrůznější rázovité postavičky, od vodníků, přes netopýry, až po pravěké lovce a lovkyně.

Zámek v Moravském Krumlově loni navštívilo přes 53 000 lidí

Zamek moravsky krumlov foto LGMoravský Krumlov, 23. ledna 2024 – Na čtyřicet dva tisíc návštěvníků zhlédlo v roce 2023 Slovanskou epopej na zámku v Moravském Krumlově. Dalších 12 000 návštěvníků si prošlo zámecké komnaty, zámeckou věž nebo navštívilo jednu z výstav. Celková návštěvnost zámku v Moravském Krumlově se za loňský rok dostala na číslo 53 582 lidí.

Vyhlášení CHKO Soutok je jedním z velkých plus pro přírodu roku 2024

luzni les zatopenyLanžhot, 23. ledna 2024 - Koncem loňského roku skončilo připomínkování návrhu záměru na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. Vedle některých námitek se objevila také řada námětů ke spolupráci. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) již nyní pracuje na tom, aby se podněty, které se během téměř roční diskuse v regionu objevily, promítly do konkrétních kroků. Aktuálně se proto zaměřuje mimo jiné na řešení obnovy vodního režimu v oblasti soutoku Moravy a Dyje, prevenci komářích kalamit, výskyt invazní ambrozie či plánování Domu přírody.

Nová lávka přemostí Moravu u Rohatce, stane se turistickým lákadlem

newRohatec, 18. prosince 2023 - Délka 132 metrů a šířka 4,8 metru. Takové rozměry bude mít kovová lávka, která v následujících letech vyroste poblíž Rohatce u ústí říčky Radějovky. Nové přemostění poskytne po vybudované lávce u Mikulčic a připravovaném projektu transbordéru u Vnorov další možné turistické propojení břehů hraniční řeky Moravy na česko-slovenském pomezí. Kraj podpoří jedním milionem korun vypracování projektové dokumentace. Ta přijde celkem na 3,5 milionu korun a nechá ji vypracovat obec Rohatec. O dotaci rozhodli krajští zastupitelé.

Science centrum VIDA! rozšíří nabídku pro nejmenší návštěvníky

dite vedec zkumavkaBrno, 14. prosince 2023 - Pestřejší nabídku především pro nejmenší dětské návštěvníky a rozšíření vzdělávací funkce expozice – to si kraj slibuje od projektu revitalizace dětského science centra VIDA! v Brně. Celý záměr přijde na 38,2 milionu, přičemž Jihomoravský kraj přispěje částkou 7,3 milionu korun. O podpoře kraje rozhodlo ve čtvrtek 14. prosince zastupitelstvo. Nejvíce – celkem 70 procent – pokryje dotace z Integrovaného regionálního programu ve výši 25,5 milionu korun. Další část (5,5 milionu) by měl poskytnout stát prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Mikuláš s čerty přijde i do jeskyní ve Výpustku

cert jeskyne krasBlansko, 21. listopadu 2023 – V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku.

Jihomoravský kraj vydal kladné stanovisko k vyhlášení CHKO Soutok

reka les oparBrno, 10. listopadu 2023 - Souhlas s vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Soutok a vymezení zón ochrany přírody na tomto území schválili krajští radní na své schůzi ve středu 8. listopadu. Navrhované velkoplošné chráněné území CHKO Soutok o rozloze přibližně 130 km2 se rozkládá v okresech Břeclav a Hodonín. Lesy pokrývají 57 % území. „Moravská Amazonie si zaslouží celoplošnou ochranu, a proto dává CHKO smysl. Pro mě je také důležité, aby k soutoku dál mohli chodit turisté, ale hlavně místní,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Strana 1 z 56