Umístění: Hlavní stránka

Jízdné IDS na jihu Moravy vzroste v průměru o 17 až 19 procent

autobus interier Brno, 24. listopadu 2022 - Jízdné v integrovaném dopravním systému na jihu Moravy (IDS JMK) od 1. března příštího roku podraží v průměru o 17 až 19 procent. Rozhodli o tom krajští radní na svém středečním jednání 23. listopadu. „S ohledem na současnou ekonomickou situaci a vzhledem k enormnímu růstu nákladů na provoz veřejné dopravy už nemůžeme tento krok odkládat. K poslednímu kompletnímu nastavení jízdného v integrovaném dopravním systému došlo v roce 2012,“ řekl radní Jiří Crha, který má na starosti oblast dopravy.

Díky webovému formuláři zjistí zákazníci EG.D poruchy i odstávky dodávek elektřiny

web egdBrno, 19. listopadu 2022 – Extrémní klimatické změny, které s sebou často přináší zimní měsíce, mohou způsobit poruchy v distribuční síti a přinést problémy s dodávkami elektrické energie. Nejen v těchto situacích pomůže odběratelům online formulář Bezproudí. Zákazníci na distribučním území společnosti EG.D, člena skupiny E.ON, ho naleznou na webových stránkách egd.cz/formular-bezproudi. A díky němu rychle zjistí, proč zrovna u nich elektřina nejde. Bez volání na Nonstop linku EG.D. Novou funkci se lidé rychle naučili používat. Měsíčně se jedná o více než dva tisíce unikátních uživatelů, kteří ji využijí.

Turisté se na uzavřené trasy v Moravském krasu vrátí začátkem příštího roku

Obnova-tras-SLP-scaled mendeluBrno, 19. listopadu 2022 - V první polovině září dočasně uzavřeli lesníci Školního lesního podniku tři turistické trasy v Josefovském údolí v Moravském krasu, hrozí tam pád stromů a větví. V listopadu začne v okolí těchto tras těžba, která rizikové stromy odstraní. Celkem jde o 260 nebezpečných stromů rozptýlených okolo turistických tras na ploše přibližně 310 hektarů. Špatný stav stromů způsobila extrémní sucha v posledních letech. Situaci by lesníci chtěli stihnout vyřešit do začátku vegetační sezóny, tedy do února příštího roku.

Po vítězství na letní dětské olympiádě vyšle kraj reprezentaci i na tu zimní

curling zimni olympiadaBrno, 14. listopadu 2022 - Na 88 sportovců ve 10 sportovních soutěžích, 31 trenérů a tři vedoucí výpravy - celkem tedy 122 účastníků vyšle Jihomoravský kraj na zimní olympijské hry dětí a mládeže, které bude od 22. do 27. ledna příštího roku hostit Královéhradecký kraj. O podpoře účasti mládežnické reprezentace jižní Moravy na X. zimní olympiádě v Královéhradeckém kraji rozhodli krajští radní.

Čtrnáctikilometrová Cukrovarská cyklostezka spojí obce na Vyškovsku

cyklostezka jmk podpis smlouvyBrno, 14. listopadu 2022 - Na trase úzkokolejné vlečky, po níž se kdysi svážela řepa do vyškovského cukrovaru, bude opět rušno. Vyškov a Kozlany propojí nová cyklostezka. Spolupráci na přípravě a realizaci projektu stvrdilo memorandum, které Jihomoravský kraj uzavřel s městem Vyškov a pěticí obcí, kterými jsou Bohdalice-Pavlovice, Kozlany, Kučerov, Hlubočany a Lysovice. Dokument si ve čtvrtek 10. listopadu 2022 slavnostně převzali jejich zástupci.

Šťastné a zadlužené. Poptávka po rizikových půjčkách v předvánočním čase roste

penize pujcka czkBrno, 9. listopadu 2022 – Češi nemají problém žít na dluh. Podle loňského průzkumu České bankovní asociace má s nějakou formou půjčky zkušenost 83 procent Čechů. Počet těch, kteří jsou ochotni si půjčit peníze v předvánočním období, roste. Podle ekonomů je zadlužování se kvůli vánočním dárkům extrémně rizikové.

Znojemská Charita i letos pomáhá polévkou pro lidi bez domova a Sbírkou potravin pro potřebné

bezdomovec charita Znojmo, 9. listopadu 2022 - Oblastní charita Znojmo informuje, že v zimním období budou její pracovníci opět vydávat teplou polévku s chlebem pro lidi bez domova. Místo výdeje bude na prostranství po bývalých garážích na ulici Přímětická. V sobotu 12. listopadu organizuje i každoroční Sbírku potravin pro potřebné ve vybraných obchodech. Vydávat se bude vždy v pondělí, středu a pátek v časech od 11:30 do 12:00 hodin na ul. Přímětická na prostranství po bývalých garážích. První výdej proběhne v pondělí 7. listopadu.

Spotřeba plynu v síti EG.D klesla v říjnu o 36,2%

plyn horak sporakBrno, 9. listopadu 2022 – Nezvykle teplé počasí posledních týdnů i reálné snížení spotřeby v domácnostech a firmách stojí za meziročním říjnovým poklesem čerpání energií na distribučním území společnosti EG.D, člena skupiny E.ON. Týká se to zejména plynu, u něhož klesla spotřeba oproti loňskému říjnu o 31,6 %, vůči říjnu roku 2020 pak o 29,7 %. Mírný pokles spotřeby se dá sledovat také u elektrické energie, kdy jsou letošní čísla o 8,4 % nižší ve srovnání s říjnem 2021 a o 9,1 % ve stejném měsíci předloňského roku. Společnost EG.D distribuuje plyn v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku, elektrickou síť provozuje v Jihočeském a v Jihomoravském kraji, částech Zlínského a Olomouckého kraje a na Vysočině.

V Hodoníně vznikne unikátní digitální venkovní učebna

hodonin digitalni ucebnaHodonín, 7. listopadu 2022 - Hydrometeorologickou stanici, zelenou stěnu se solární závlahou, projektor napojený na externí kamery a spoustu dalších nejmodernějších vychytávek nabídne digitální venkovní učebna, která vyroste při Základní škole U Červených domků v Hodoníně. Dotaci na tento pilotní projekt schválilo 3. listopadu jihomoravské zastupitelstvo.

Podél silnic u Rohlenky vysadili 303 nových stromů

vysadba stromy rohlenka jmk7. listopadu 2022 - Výsadbu nových stromů podél silnic u Brna mezi Rohlenkou a Holubicemi a Rohlenkou a Mokrou-Horákovem zajišťuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK). Během pátku a soboty 4. a 5. 11. vysázeli 303 ovocných stromků, dubů a javorů dobrovolníci z okolních obcí nebo z řad zaměstnanců krajského úřadu. Po oba dva dny nebude chybět ani jihomoravský hejtman Jan Grolich, v sobotu se do sázení zapojí také jeho náměstek Lukáš Dubec. SÚS JMK nakoupila stromy za příspěvek od společnosti Českomoravský cement, a. s.

Strana 2 z 604