Umístění: Hlavní stránka

Válečný Bezkov i rok 1968. Studenti zpracovali a nyní i představí příběhy znojemských pamětníků

pribehy bezpravi pamet narodaZnojmo, 28. února 2023 - Byl konec srpna 1968 a skupina Znojmáků se sešla u sochy Rudoarmějce, aby se ho v odvetě za okupaci Československa pokusila strhnout. Pak se náhle nedaleko objevili cizí vojáci a začali střílet do vzduchu. Obyvatelé města se raději rychle rozutekli. I to je jeden z příběhů, který vyslechli a zaznamenali žáci vyšších ročníků základních škol a znojemského gymnázia v rámci projektu Příběhy našich sousedů. V úterý 7. března 2023 od 17:00 je představí v Centru Louka veřejnosti.

Koncem března začne druhá etapa oprav mostu v Olomoucké ulici ve Vyškově

silnicari most opravaVyškov, 28. února 2023 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) připravuje druhou etapu oprav mostu číslo 0462-14, na silnici III/0462 ve Vyškově. Stavební práce odstartují 22. března a podle předpokladů by měly být ukončeny nejpozději v polovině května. „Veškeré stavební činnosti budou probíhat za plánované výluky na trati a za provozu takzvaných pomalých jízd vlaků,“ uvedl ředitel Správy a údržby Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Přístavba Domova pro seniory v Sokolnicích už je hotová

domov pro seniory sokolnice foto jmkSokolnice, 28. února 2023 - O tři nové bezbariérové a nízkoenergetické dvojdomy se rozšířil Domov pro seniory Sokolnice. Přístavba v zámeckém areálu domova nabídne 48 míst. Za projekt zaplatil Jihomoravský kraj 112 milionů Kč. Nově přistavěné domy v úterý 28. února slavnostně otevřel hejtman Jan Grolich s radními Janou Leitnerovou a Vladimírem Šmerdou.

Újezd u Brna a Otnice propojí letos nová cyklostezka

rodina kolo cyklostezka cyklistaBrno, 27. února 2023 – Sousedící obce Újezd u Brna a Otnice se v letošním roce dočkají propojení cyklostezkou. Dílčí část ze strany obce Otnice byla zbudována již v loňském roce. Nyní je připravována výstavba cyklostezky z města Újezd u Brna směrem na Otnice, kde dojde k napojení nově budovaného úseku s již existující částí cyklostezky. Nově budovaná cyklostezka je finančně podpořena dotací z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, programu IROP v rámci priority Rozvoj městské mobility, a to částkou ve výši cca 20 784 900 Kč.

Muzeum Brněnska buduje novou stálou expozici

muzeum brnenska foto jmkBrno, 27. února 2023 - „Židé na Moravě“ a „Vila a její obyvatelé“. Nová stálá expozice, kterou připravuje Muzeum Brněnska. Jihomoravský kraj mu na to přispívá 2,5 milionu korun. „Peníze pomůžou muzeu nejen s vybudováním stálé expozice, ale i s drobnými stavebními úpravami stávajících prostor a s nákupem drobného mobiliáře,“ shrnul náměstek pro oblast kultury František Lukl.

Vědecký tým z MENDELU bude zkoumat roli žen ve venkovském životě

zena repka pole venkov jmkBrno, 23. února 2023 - Mendelova univerzita v Brně je součástí evropského projektu, který se v deseti zemích zaměří na posílení role žen v zemědělství a venkovském životě. Tříletý projekt Horizon, který financuje Evropská komise, bude kombinovat různé metody výzkumu. Aktivně zapojí farmářky i venkovské podnikatelky. Bude identifikovat vize udržitelné budoucnosti a inovace potřebné k realizaci těchto vizí nejen v rámci farem, ale i celého venkova. V čele projektu stojí irská Univerzita Galway. Projektu se účastní univerzity, malé a střední podniky i další odborníci z deseti zemí Evropské Unie.

V Ostrově u Macohcy otevřeli dětskou léčebnu se speleoterapií

speleoterapie lecebna ostrov u macochyOstrov u Macochy, 23. března 2023 - Nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je jediná svého druhu v České republice. Je určená pro děti ve věku od 3 do 18 let s astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem. Stavbu za celkovou cenu 218 milionů korun, na kterou kraj využil i úvěr od Evropské investiční banky, slavnostně otevřel hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, náměstek hejtmana Jiří Nantl a radní Vladimír Šmerda ve čtvrtek 23. února.

Jihomoravský kraj vydá 1,4 miliardy na výstavbu i opravy svých silnic a mostů

silnice dalnice mostBrno, 23. února 2023 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) má v plánu letos realizovat 45 staveb, z toho 18 mostů. V tomto roce tak SÚS JMK může počítat s celkovým objemem financí 1,409 miliardy korun. Financování nyní schválili krajští radní. „Když najdeme nějaké prostředky navíc, dáváme je do silnic, protože doháníme historický dluh. Do krajských cest tak letos míří 1,4 miliardy. 550 milionů dá kraj, 455 se podařilo získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury a dalších 400 milionů z evropského programu IROP. Je to potřeba,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Arboretum v Řícmanicích otevře své brány dokořán

arboretum ricmanice zdroj mendeluBrno, 21. února 2023 - V sobotu 25. února má veřejnost první možnost prohlédnout si zblízka zrestaurovaný Památník Stromů v řícmanickém arboretu, unikátní hold univerzitním lesům, který se v loňském roce, po téměř 85 letech, dočkal nového „kabátu“. Den otevřených dveří v řícmanickém arboretu začíná v 9.30 a potrvá do 16.00 hodin.

Portál nehod: Mladí řidiči riskují na nájezdu z Brna na dálnici D1

dopravni nehoda mapa dopravnich nehodBrno, 17. února 2023 – Portál nehod se ve své analýze podíval na data nehod mladých řidičů v jednotlivých regionech České republiky z důvodu rychlé jízdy. Mladí řidiči by totiž měli být za volantem opatrnější. Vinou malé vyježděnosti, sklonu více riskovat a často i horšímu technickému stavu vozidel jsou totiž rizikovou skupinou. Datoví analytici Portálu nehod identifikovali místa, kde by právě mladí řidiči měli zpomalit – často na nich totiž bourají. V jihomoravském regionu je to na nájezdu z Brna na dálnici D1 u Bedřichovic.

Strana 3 z 612