Umístění: Hlavní stránka

Dětské prohlídky jeskyně Výpustek budou o prázdninách každou středu a sobotu

jeskyne krapnik stalaktitKřtiny, 3. července 2023 – Medvěd Bruno bude i letos o letních prázdninách provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti.

Jižní Moravu budou brázdit další nové moderní vlaky

smlouva podpis vlaky jizni moravaBrno, 3. července 2023 - Provozní soubor JIH už má vybraného nového dopravce – společnost Arriva vlaky, která nasadí na jihu Moravy 13 nízkopodlažních jednotek s klimatizací. Dopravce Arriva podepsal s Jihomoravským kraje v úterý 27. června smlouvu na zajištění provozu vlaků. Cestující začne přepravovat od prosincové změny jízdních řádů 2024. V jižní části regionu, kam spadají například linky S8 Břeclav – Znojmo (v letním období také rekreační spěšný vlak Brno – Břeclav – Znojmo – Šatov), S52 Zaječí – Hodonín, S91 Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce (v případě dohody se slovenským ministerstvem dopravy až do Myjavy), tak kraj od nového dopravce očekává lepší standard pro cestující.

Jihomoravský kraj rozjíždí další kolo kotlíkových dotací

drevo kotel kotlikBrno, 3. července 2023 - Až 130 tisíc korun k pořízení kotle na biomasu nebo až 180 tisíc na pořízení tepelného čerpadla. Jihomoravský kraj připravuje vyhlášení nového kola takzvaných kotlíkových dotací. Informoval o tom náměstek hejtmana Jan Zámečník. „V tomto kole máme připraveno více než 63 milionů korun. Předpokládáme, že takto vyměníme přibližně 395 nevyhovujících zdrojů vytápění. Vyhlášení krajské výzvy plánujeme na 30. června, samotný sběr žádostí se rozběhne letos 1. srpna. O dotaci budou moct zájemci žádat až do konce srpna 2024,“ uvedl podrobnosti náměstek hejtmana Jan Zámečník.

V červenci se můžete těšit na Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska

vinny Sklipek sudyBrno, 30. června 2023 – Sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách pokračuje dalšími výlety. Návštěvníci se díky nim dostanou do různých koutů jižní Moravy a putováním vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznají místní kulturu a folklor. Celý seriál akcí koordinuje Partnerství, o.p.s., která také 6 z celkových 11 výletů přímo organizuje. Další výlet se koná v sobotu 15. července Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska​.

Letovická nemocnice představila další dvě opravená oddělení

nemocnice letovice rekonstrukce-jmkLetovice, 30. června 2023 - Lepší komfort pro pacienty i pro personál zdravotnického zařízení – v Nemocnici Letovice 29. června) slavnostně otevřeli nově zrekonstruované prostory. Radikálních úprav doznala konkrétně lůžková oddělení B a C následné péče. „Tato oddělení už rekonstrukci opravdu potřebovala. Zvyšuje se komfort jak pro pacienty, tak pro personál v zázemí. Práce vyšly celkem na 35,6 milionů a kraj nemocnici přispěl 28 milionů,“ řekl hejtman Jan Grolich.

Discont Action otevírá druhou prodejnu v Jihomoravském kraji, tentokrát v Blansku

action blansko foto promoBlansko, 30. června 2023 - Action, nejrychleji rostoucí evropský diskontní řetězec s nepotravinovým zbožím, pokračuje v expanzi napříč Českou republikou. Ve čtvrtek 29. června zahájil provoz svojí druhé prodejny v Jihomoravském kraji, konkrétně v Blansku. Ta se zároveň stane celkově 49. tuzemskou pobočkou Action.

Punkevní jeskyně si připomínají již 90 let s podzemní plavbou v současné podobě

jeskyne jezeroBlansko, 30. června 2023 – Již devadesát let se mohou návštěvníci oblíbených Punkevních jeskyní v Moravském krasu na Blanensku kochat podzemní plavbou na motorových lodích v současné délce a podobě. Nejprve projdou „suchou nohou“ krápníkovými dómy na dno propasti Macochy a poté se dostanou k podzemnímu přístavišti, ze kterého plují 450 metrů po ponorné řece Punkvě, s mezizastávkou ve zdobném Masarykově dómu, až přes vývěr Punkvy do přístaviště na povrchu v Pustém žlebu.

Před prodejem i koupí si nemovitosti si ji nechte prověřit, zabráníte problémům

Jan Tajovsky proverena nemovitost 3Brno, 30. června 2023 - Pokud prodáváte dům, umíte potenciálnímu kupujícímu dokázat, že je váš dům po všech stránkách v pořádku? Vyznáte se ve stavebních konstrukcích natolik, abyste mohli garantovat, že je například i po statické stránce budova bez chyby? A pokud dům kupujete, poznáte na první pohled, že je fasáda správně zateplená? Či umíte odhadnout, zda je pod omítkou zeď z nových cihel, nebo naopak zeď původní?

Brněnský Cirkus LeGrando se vrací na vlny Baťova kanálu

legrando cirkus batuv kanalBrno, 28. června 2023 - Čtyři akrobatická představení, ve čtyřech dnech a čtyřech přístavech. Po čtvrté vystoupí brněnský Cirkus LeGrando na Baťově kanále po čtyřleté přestávce. Jedinečnou cirkusovou show mohou zájemci zažít od 11. do 14. července ve Veselí nad Moravou, Spytihněvi, Otrokovicích a ve Starém Městě. Na projektu se podílí lužánecké pracoviště Legato, Cirkus LeGrando, Baťův kanál o.p.s a Hamboot s.r.o. – půjčovna lodí.

Kraj prostřednictvím appky Záchranka nově poskytuje varování od ČHMÚ

zachranka varovani appBrno, 26. června 2023 - Aplikaci, která je nástrojem nejen pro zajištění rychlého kontaktu se zdravotnickou záchrannou službou, má v mobilních telefonech více než 2 milionů Čechů. Kromě tlačítka pro kontaktování linky 155 poskytuje poslední čtyři roky také varovná upozornění. Tento nástroj pomáhá informovat o situacích ohrožujících život a zdraví na vybraném území. Jen v Jihomoravském kraji je k odběru notifikací přihlášeno více než 1,2 milionu uživatelů. Nové přímé napojení Záchranky na data od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) umožní rychlé automatické odeslání varování na vybrané území v případě extrémních meteorologických jevů.

Strana 5 z 623