Umístění: Hlavní stránka

Od začátku války žije v Jihomoravském kraji 40 tisíc ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou

ukrajina lide uprchliciBrno, 21. února 2024 - Zajišťování ubytování nebo provoz Centra pro cizince, které nabízí informační služby, poradenství a tlumočení – tak vypadá současná pomoc Jihomoravského kraje ukrajinským uprchlíkům. V souvislosti s válkou na Ukrajině bylo v Jihomoravském kraji v roce 2022 uděleno celkem 45 879 víz dočasné ochrany, v roce 2023 to bylo celkem 11 219 a od ledna 2024 do 11. února 2024 bylo uděleno celkem 1 062 víz dočasné ochrany. Tato čísla ale nekorespondují s počtem ukrajinských uprchlíků, kteří se momentálně na území jižní Moravy nachází.

Znojmo přistoupí k postupné valorizaci nájmů v městských bytech

znojmo byt zdrazeniZnojmo, 19. února 2024 - Vysoká míra inflace a skokový nárůst nákladů v posledních dvou letech se do výše nájemného v městských bytech ve Znojmě promítne jen v omezené míře. Radní schválili pro tento rok navýšení nájmu v městských bytech o 4 koruny za m2 za měsíc. O stejnou částku se nájemné zvýší v příštím roce, totéž pak i v roce 2026. Do roku 2026 se tak nájemné v městských bytech ve Znojmě zvýší o 12 korun za m2 za měsíc.

V Hodoníně u řeky Moravy slouží elektrocyklistům nová nabíjecí stanice

hodonin dobijeci stanice cyklisteHodonín, 19. února 2024 - Servisní cyklostojan s modulem na nabíjení elektrokol mají k dispozici cyklisté u řeky Moravy. Kromě nabíjecího modulu je stojan vybaven nářadím pro základní opravy, jako je například nastavitelný klíč, sada imbusových klíčů, šroubováky apod. a také pumpou s univerzální hlavicí pro různé typy ventilů.

V Čebíně vznikne nové dětské hřiště

detske hriste prolezackyČebín, 19. února 2024 - Koncem roku v Čebíně zveřejnili výzvu, kam občané zasílali návrhy a podněty k tomu, jak by mělo vypadat nové dětské hřiště. Po shrnutí nejdůležitějších bodů předá radnice podněty občanů firmám, které se dětskými hřišti zabývají a požádají je o vypracování nabídky. Celkově mají v letošním rozpočtu na realizaci hřiště vyčleněno 700 tisíc korun.

V Šaraticích dokončili výstavbu druhé etapy nové mateřské školy

skola skolka deti ucitelkaŠaratice, 19. února 2024 - V závěru minulého roku byla zkolaudovaná II. etapa výstavby nové mateřské školy. V Šaraticích tak budou k dispozici celkem 3 samostatná oddělení vždy pro 25 dětí. I. etapa byla uvedená do provozu k 1. 9. 2022. Celková cena za realizaci II. etapy je 24 milionů korun, z toho 18 milionů pokryla dotace.

Aplikace jihomoravských silničářů ukáže veřejnosti pohyb vozidel zimní údržby

sus jmk mapa appka silnicari pohyb sypacuBrno, 16. února 2024 – Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje spouští novou mapovou aplikaci, která veřejnosti poskytne online informace o zajištění zimní údržby na území jižní Moravy. Konkrétně se jedná o počet zasahujících vozidel, která jsou vybavená sypací nástavbou a sněhovou radlicí, jaká je jejich aktuální poloha a viditelný bude i stav ošetřených úseků.

Kraj rozdělí 65 milionů na rozvoj venkova, uspělo 306 projektů

jizni morava venkov panoramaBrno, 16. února 2024 - O 10 milionů víc oproti loňsku na letošních 65 milionů korun navýšil kraj částku na pro dotační program na Podporu rozvoje venkova. Krajští radní nyní navrhli konkrétní rozdělení těchto prostředků. „Celkových 65 milionů z tohoto programu letos rozdělíme mezi 306 žadatelů z řad obcí,“ říká hejtman Jan Grolich. O podporu z uvedeného programu byl mezi malými obcemi do 3 000 obyvatel, kterým je určený, mimořádný zájem.

Hodonínská knihovna po rekonstrukci nabízí čtenářům a návštěvníkům větší komfort

hodonin knihovna rekonstrukceHodonín, 15. února 2024 - První etapa modernizace vnitřních prostor městské knihovny na Národní třídě skončila. Čtenáři a návštěvníci knihovny, ale i její zaměstnanci mají k dispozici komfortnější prostředí i zázemí. Přibyl také automat na vracení knih přístupný z ulice, který funguje bez ohledu na otevírací dobu knihovny. Modernizace knihovny vyšla na 6,275 milionu korun, z toho dotace z programu IROP činila 5,334 milionu korun.

Znojmo zrekonstruuje koupaliště v Mramoticích

plavecak rodinaZnojmo, 15. února 2024 - Město Znojmo zahájilo přípravy na rekonstrukci koupaliště v Mramoticích. Novou podobu ukáže studie, jejíž zadání schválili radní na svém posledním zasedání. Studie bude obsahovat několik možných variant rekonstrukce s důrazem na optimalizaci velikosti vodních ploch a ploch pro opalování. U každé varianty bude proveden kvalifikovaný propočet odhadovaných nákladů na realizaci. Studie bude hotová v horizontu několika měsíců.

Kraj opraví silnice poškození po tornádu i silnici v Moravské Nové Vsi

silnice tornado Brno, 15. února 2024 - Téměř po třech letech dojde i na opravu silniční infrastruktury v obcích postižených tornádem v roce 2021. Ministerstvo pro místní rozvoj vytvořilo již několik dotačních programů na podporu obcí na jižní Moravě, které byly poškozeny přírodním živlem, nyní jsou k dispozici další finance, a to na opravu silnic. Celkové škody byly po katastrofě vyčísleny na patnáct miliard korun. Živel zabil šest lidí a další dvě stovky zranil. Poničeno bylo zhruba 1200 domů, zbouraných jich pak bylo asi 200.

Strana 5 z 638