Umístění: Hlavní stránka

Kraj podpoří výstavbu rybníků i výsadbu větrolamů

sazenicka stromuBrno, 4. listopadu 2021 - Malá vodní nádrž Babinec v Syrovíně, vybudování rybníka v katastru Lipovce u Blanska nebo například výsadba větrolamů v Neslovicích získaly podporu kraje. Ze žádostí podaných do 3. kola výzvy dotačního programu namířeného proti suchu a na zadržení vody v krajině se tak dostalo podpory zastupitelů především projektovým dokumentacím a koncepcím. Celkem 14 projektů tak kraj podpoří částkou 873 tisíc korun.

Kraj podpoří hodinu sportu zdarma pro školáky i prvoligové sportovce

skolaci fotbal brankarBrno, 4. listopadu 2021 - Brněnští hráči curlingu soutěžící v 1. lize, házenkářky z Ivančic nebo stolní tenistky z MSK Břeclav. Jihomoravští zastupiteléschválili dotaci pro celkem 33 vybraných spolků a klubů, jejichž družstva dospělých reprezentují kraj v nejvyšší nebo druhé nejvyšší celostátní soutěži či interlize. Jde o podporu v celkové výši 14 970 100 korun.

Studenti MENDELU navrhnou revitalizaci části obce Hrušky poničené tornádem

studenti mendelu hruskyHrušky, 30. října 2021 - Studenti Zahradnické fakulty v Lednici navrhnou revitalizaci centrálního parku v obci Hrušky na Břeclavsku, kterou zasáhlo ničivé tornádo. Jejich práce bude unikátní v zadání, se kterým se zatím v Česku krajinářští architekti běžně nesetkávají. Studenti se budou muset vyrovnat nejenom s důsledky poškození území tornádem, ale také s nejnovějšími požadavky, které souvisí s klimatickou změnou a obecně extrémními výkyvy počasí.

Výstava Moderní Znojmo představí architekturu posledního století města

znojmo architektura dumZnojmo, 30. října 2021 – Co si vybavíte, když se řekne Znojmo? Rotundu, kostel sv. Mikuláše, křivolaké uličky a krásné výhledy do krajiny Podyjí? Ano, Znojmo je bezesporu krásné historické město s jedinečnou atmosférou, ale čas se tu nezastavil v 19. století. Čas běží. Historie i současnost se vepisuje – a to nejen do kroniky města, ale také do jeho ulic v historickém centru i mimo něj.

V Blansku na Sportovním ostrově otevřeli nový skatepark

skatepark blanskoBlansko, 30. října 2021 - Nové zázemí pro milovníky skateboardů, kol i koloběžek nebo třeba in-linových bruslí nabízí Sportovní ostrov Ludvíka Daňka. Město tam otevřelo nový skatepark. Zázemí pro jezdce všech věkových kategorií vyrostlo na místě původního skateparku, který už nevyhovoval. Za nový povrch i překážky rozmístěné na ploše okolo 700 metrů čtverečních město zaplatilo zhruba 2,5 milionu korun.

Dobrovolníci v Mramoticích na Znojemsku vysázeli 11,5 tisíce malých stromků

les znojmo sazeniceMramotice, 30. října 2021 - Po více než ročním odkladu se předposlední říjnovou sobotu uskutečnila akce Zalesníme spolu Mramotice. Tento den spojil veřejnost společný cíl obnovit les v Mramoticích. Více než 200 dobrovolníků zde v průběhu šesti hodin vysázelo 11 500 sazenic stromů pod odborným dohledem zaměstnanců Městských lesů Znojmo.

Kraj vybuduje nové základny záchranářů v Mikulově, Bučovicích a Slavkově u Brna

sanitka doktor zachranariBrno, 30. října 2021 - Nové výjezdové základny hodlá kraj vybudovat v Mikulově, Bučovicích a Slavkově u Brna. O zahájení zadávacích řízení na příslušné veřejné zakázky rozhodli krajští radní. „Celková částka za všechny tři výjezdové základny bude přes 206 milionů korun. Pokračujeme tak v modernizaci základen, aby pracovníci záchranné služby měli odpovídající pracovní podmínky a byli připraveni zasáhnout, když to bude potřeba,“ shrnuje důvody výstavby nových výjezdových základen hejtman Jan Grolich.

Hejtman předal papeži Františkovi kříž vyrobený z trámů kostela zničeného tornádem

kriz papez grolichBrno/Vatikán, 29. října 2021 - Jedním ze symbolů zkázy byl kostel v Moravské Nové Vsi. Stál uprostřed rozvalin bez střechy. Stromy kolem bez listů. V centru obce, změněné živlem k nepoznání, se rozkládaly stany humanitárních organizací. Pocity zoufalství, které se vznášely nad příběhy zasažených místních, se tam pomocníci z různých koutů země snažili rozptýlit obrovskou vlnou dobra. I přes všudypřítomné hromady suti vzhlížela řada obyvatel právě ke kostelu, kde hledala útěchu. Z jeho pozůstalých střešních trámů vznikly hmatatelné vzpomínky – asi dvaceticentimetrové dřevěné kříže. Jeden z nich 27. října předal jihomoravský hejtman Jan Grolich papeži Františkovi při generální audienci ve Vatikánu.

Vyškovská nemocnice slaví 70 let, rozšíří se o Centrum přirozeného porodu

nemocnice vyskov archivni fotografieVyškov, 27. října 2021 - Dveře svých ordinací pacientům poprvé otevřeli v roce 1951. Letos si lékaři a personál vyškovské nemocnice připomínají 70. výročí od jejího založení. Slavnostního setkání se 25. října zúčastnil i jihomoravský hejtman Jan Grolich. Nemocnice je součástí základní sítě zdravotnických zařízení Jihomoravského kraje. „Nemocnice není jen instituce. Je to živý organismus, ke kterému vzhlíží veřejnost a za který společně dýchají lékaři a personál. Je zařízením, které pozvedá prestiž daného města i regionu a vytváří pocit bezpečí pro obyvatele při jejich eventuálních zdravotních problémech,“ vyzdvihl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Tesco opět podpoří lokální dobročinné projekty částkou 5 milionů Kč

tesco vy rozhodujete my pomahameBrno, 27. října 2021 – Společnost Tesco spustila přihlašování do 10. kola oblíbeného grantového programu na podporu dobročinných projektů „Vy rozhodujete, my pomáháme“. Až do neděle 14. listopadu mohou neziskové a příspěvkové organizace z celé České republiky přihlásit své projekty na zlepšení kvality života v lokalitě, ve které působí. Celkem Tesco rozdělí přes 5 milionů korun.

Strana 6 z 587