Umístění: Hlavní stránka

Speciální Dobro tým bude koordinovat dobrovolnickou pomoc

dobro tym jmkBrno, 26. června 2023 - Realitní makléřka, grafik, pracovnice v sociálních službách – i to jsou členové Dobro týmu, který v těchto dnech zřídil Jihomoravský kraj. V období pandemie covidu pomáhali nejen s očkováním, distribuovali nákupy a jídlo seniorům a potřebným, kteří se o sebe nedokázali postarat. Po řádění tornáda na jihovýchodě Moravy odklízeli sutiny a pomáhali s opravami domů lidem, kteří přišli o střechy nad hlavou. Když válka na Ukrajině vyhnala z domovů statisíce uprchlíků, byli jedni z prvních, kdo se zapojili do pomoci…

Jihomoravský kraj má nový střednědobý plán rozvoje sociálních služeb

senior ruka pomocBrno, 21. června 2023 - Na svém posledním jednání schválili jihomoravští radní v pořadí již šestý Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Jihomoravském kraji. V období 2024–2026 bude kraj pokračovat ve svém dlouhodobém záměru, kterým je podpora terénních a ambulantních služeb.

EG.D spouští web, kde ukáže nejlepší streetartové malby na trafostanicích

zabak galerie v ulicichBrno, 21. června 2023 - Nikola Tesla, zvířata Šumavy, Jan Žižka, krabička od zápalek nebo obří žabák. Co mají společného? Všechny tyto motivy jsou vyobrazeny na trafostanicích distribuční společnosti EG.D, patřící do skupiny E.ON. Ta začala už v roce 2015 zkrášlovat trafostanice streetartovými malbami napříč svým distribučním územím. Dnes už jich je v ulicích více než 180. Aktuálně navíc spustila web galerievulicich.cz, kde si veřejnost může nejzdařilejší díla prohlédnout pěkně pohromadě.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě posiluje kreativní vzdělávání a otevírá nové možnosti

jihomoravske muzeum ve znojmeZnojmo, 21. června 2023 - Téměř šedesát pedagožek a pedagogů ze Znojma a okolí právě úspěšně dokončuje Kurz kreativní regionální výuky. Jihomoravské muzeum ve Znojmě jej v průběhu května a června realizuje s cílem přinést nové impulsy a metody do základních škol v regionu.

Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci

ADRA 2023 MV tornado 6 1Brno, 21. června 2023 – Dne 24. června 2021 se obcemi na jižní Moravě přehnalo ničivé tornádo. Způsobilo obrovské škody, ale vyvolalo také obrovskou vlnu pomoci a solidarity. Na místě zasahovala i humanitární organizace ADRA, pro kterou navazující aktivity nekončí ani dva roky po tornádu. V současnosti se ADRA s dalšími partnery podílí na evaluačním výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Z výzkumu vzejde sada doporučení pro organizace zasahující v terénu, aby jejich pomoc byla v případě dalších mimořádných událostí ještě účinnější.

Každá šestá domácnost s hypotékou v Jihomoravském kraji dá za bydlení 75 % svých příjmů

czk bankovky dvoustovky penizeBrno 20. června 2023 – Jaká je finanční kondice domácností, které v současnosti splácejí hypoteční úvěr? To bylo předmětem výzkumu finančněporadenské společnosti Swiss Life Select. A jedním z výsledků je i potvrzení rčení, že „člověk míní, život mění“. Po čerpání hypotečního úvěru se vyvíjí vše podle plánu pro necelých 30 procent dotázaných.

V Šaraticích rozšiřují kapacity mateřské školy

detis skolkaŠaratice, 20. června 2023 – V letošním roce byla zahájená výstavba II. etapy nové MŠ v Šaraticích a po jejím dokončení budou k dispozici celkem 3 oddělení vždy pro 25 dětí. Přitom I. etapa byla zkolaudována a uvedená do provozu k 1. září minulého roku. Šaratické děti tak získaly k užívání jedno oddělení s veškerým potřebným zázemím. Další dvě třídy budou k dispozici po dokončení probíhající II. etapy.

Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová a bezpečná cyklostezka

kolo cyklostezka riditkaBlansko, 19. června 2023 - Bude sloužit nejen turistice, ale mnohonásobně zvýší bezpečnost cyklistů, kteří se vydají na cestu mezi Blanskem a Novým hradem v Adamově. Nová cyklostezka bude dlouhá přes 4 kilometry, hned několikrát překročí řeku Svitavu, přinese tři lávky a dokonce jeden cyklomost. Představitelé kraje ve středu 14. června podepsali smlouvu na zpracování dokumentace pro stavební povolení, realizaci stavby a inženýrskou činnost spočívající ve vyřízení stavebního povolení. Stalo se tak přímo v místech, kde nová cyklostezka vznikne – u mostu poblíž ČKD Blansko.

Jihomoravský kraj podpoří amatérský sport i světové a evropské šampionáty

fotbal balon mic holkaBrno, 19. června 2023 - Částka 200 tisíc korun na stavbu tribuny kuřimských házenkářů, stejná suma na pořízení zahradního traktoru a vybudování sociálního zařízení Sportovního klubu v Řícmanicích, 180 tisíc na opravu podlahy tělocvičny v budově sokolovny v Moravských Knínicích nebo například 150 tisíc korun na opravu travnatých ploch FK Znojmo. Krajská rada schválila dotace nejen pro sportovní organizace, ale i na podporu pořádání významných sportovních akcí.

Veselí nad Moravou získá pedagogické lyceum

skola tridaBrno, 19. června 2023 - Další navýšení oborových kapacit všeobecného vzdělávání schválili krajští radní. Na svém zasedání dne 14. června rozhodli o vzniku nového oboru ve Veselí nad Moravou. Tamní Obchodní akademie a střední škola polytechnická otevře od 1. září 2024 pedagogické lyceum.

Strana 6 z 623