Umístění: Hlavní stránka

Jihomoravský kraj navyšuje podporu cykloturistiky na jihu Moravy

rodina cykliste koloBrno, 25. ledna 2024 - Krajští radní ve středu 24. lednaa navrhli rozdělení financí v rámci dotačního programu na podporu rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy na jihu Moravy. Definitivní slovo bude mít v únoru krajské zastupitelstvo. „V těchto měsících zpracováváme novou koncepci cyklodopravy do roku 2030. A jasně se nám ukázalo, že zásadní je zvýšení bezpečnosti. I proto jsme se letos v rámci bodového hodnocení zaměřili na tento aspekt. Rozšiřováním a zkvalitňováním sítě cyklostezek chceme přispět k větší bezpečnosti cyklistů, kteří se na řadě míst na kolech vydávají za prací nebo třeba do škol,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Jan Zámečník.

V Blansku vyroste nová hala na 4 tisíce tun soli pro silničáře

silnice sul posypBlansko, 25. ledna 2024 - Nedostatečná skladovací kapacita chemického posypového materiálu a ekonomičtější provoz, to jsou hlavní důvody plánované výstavby nové haly na sůl v Blansku. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) doposud řešila skladování zásob těchto materiálů na několika místech, konkrétně v Blansku cca 1000 t, Boskovicích cca 1 000 tun, v Tasovicích cca 300 tun a v Tišnově maximálně cca 600 t. Nová hala v Blansku bude mít kapacitu 4 000 t, přičemž ostatní skladovací místa zůstanou zachována. Jihomoravští radní nyní odsouhlasili vypsání veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavby.

Blansko zmodernizuje kompostárnu, ta ročně zpracovává 2,5 tisíce tun bioodpadu

hladik blansko foto michal zabojBlansko, 23. ledna 2024 - Na hranici kapacity i životnosti nyní funguje blanenská kompostárna. Zařízení, do kterého putuje veškerý bioodpad vyprodukovaný na veřejných prostranstvích ve městě a v jeho okolí i přímo jeho obyvateli v domácnostech, ročně zpracuje zhruba 2,5 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu. Přeměňuje ho na dále využitelný kompost. Město nyní, 14 let po zahájení provozu, připravuje kompletní modernizaci a zefektivnění fungování kompostárny. S plány radnice se v pondělí 22. ledna přímo na místě seznámil i ministr životního prostředí Petr Hladík.

Únor přinese ve znojemských autobusech několik novinek

autobus interierZnojmo, 23. ledna 2024 - Větší počet validátorů a nový způsob placení pro cestující, kterým se nevyplatí kupovat předplatní jízdenka a nechtějí nebo nemohou platit bankovní kartou. Druhý měsíc roku přinese do městské autobusové dopravy (dále jen MAD) ve Znojmě novinky. Ty zrychlí odbavení cestujících a mohou pomoci zkrátit jízdní dobu a zabránit zpožděním.

Zámek v Moravském Krumlově loni navštívilo přes 53 000 lidí

Zamek moravsky krumlov foto LGMoravský Krumlov, 23. ledna 2024 – Na čtyřicet dva tisíc návštěvníků zhlédlo v roce 2023 Slovanskou epopej na zámku v Moravském Krumlově. Dalších 12 000 návštěvníků si prošlo zámecké komnaty, zámeckou věž nebo navštívilo jednu z výstav. Celková návštěvnost zámku v Moravském Krumlově se za loňský rok dostala na číslo 53 582 lidí.

Vyhlášení CHKO Soutok je jedním z velkých plus pro přírodu roku 2024

luzni les zatopenyLanžhot, 23. ledna 2024 - Koncem loňského roku skončilo připomínkování návrhu záměru na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. Vedle některých námitek se objevila také řada námětů ke spolupráci. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) již nyní pracuje na tom, aby se podněty, které se během téměř roční diskuse v regionu objevily, promítly do konkrétních kroků. Aktuálně se proto zaměřuje mimo jiné na řešení obnovy vodního režimu v oblasti soutoku Moravy a Dyje, prevenci komářích kalamit, výskyt invazní ambrozie či plánování Domu přírody.

V síti EG.D. přibylo loni přes 27 000 fotovoltaických elektráren

solarni panel strechaBrno, 23. ledna 2024 - Téměř trojnásobné množství fotovoltaických elektráren a více než trojnásobný instalovaný výkon v síti oproti roku 2022. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, má za sebou rekordní rok 2023 z pohledu připojování obnovitelných zdrojů do své sítě. Do distribuční soustavy na jihu Moravy, v jižních Čechách, na Vysočině a v částech Zlínského a Olomouckého kraje přibylo na 27 300 nových fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem zhruba 330 MW.

V Těšanech budou přistavovat školku, aby mohli nabídnout místo pro více dětí

skolka dite hrackyTěšany, 16. ledna 2024 – V obci Těšany na Brněnsku plánují v letošním roce rozšiřovat mateřskou školku a zvýšit tak kapacitu pro možnost umístění více dětí. Projekt obec připravuje už více než rok a v současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele. Otevření další třídy ve školce plánují na termín 1. září 2024, a tak po třídě Kocourků, Žirafek a Myšiček bude nově v Těšanech k dispozici další třída pro 22 dětí z Těšan i okolí. Předpokládaná cena je 9 milionů korun, přičemž 6,6 milionů korun by mohla pokrýt dotace.

Kraj podpoří venkovské prodejny třemi miliony korun

venkovska prodejna vesnice kosik zeleninaBrno, 16. ledna 2024 - I v letošním roce podpoří Jihomoravský kraj prodejny v obcích s méně než 750 obyvateli. Krajští radní schválili 7. ročník dotačního programu „Podpora provozu venkovských prodejen v Jihomoravském kraji pro rok 2024“ s alokací 3 miliony korun. Obce si o dotaci mohou požádat v termínu od 12. února od 8 hodin do 1. března 2024 do 14 hodin.

Kraj podporuje výstavbu domů s byty pro sociálně a zdravotně znevýhodněné

dum byt vozickarkaBrno, 15. ledna 2024 - Umožnit lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální a zdravotní situaci, zůstat bydlet v místech, kde mají rodinu a přátele – to je cílem dotačního Podpora výstavby domů s byty zvláštního určení v Jihomoravském kraji pro rok 2024 až 2025. Krajští radní dotační program schválili na své poslední schůzi.

Strana 7 z 638