Umístění: Hlavní stránka

Obce mohou získat až 140 tisíc korun na Zelené oázy

zelena oaza nadace partnerstviDo 31. října mají obce, školy, neziskovky, další organizace šanci získat až 140 000 korun na proměnu svého okolí v zelené oázy. Grantový program Nadace Partnerství a společnosti MOL Česká republika rozděluje již pošesté příspěvky ve výši 1,4 milionu korun. Detaily zájemci najdou na webu zelene-oazy.cz. Cílem výzvy je podpora připravenosti měst a vesnic na výkyvy počasí, sucho nebo sníženou schopnost krajiny zadržovat vodu.

Přístavba Domova pro seniory v Sokolnicích nabídne komfortnější bydlení

zakladni kamen dps sokoliniceSokolnice, 9. září 2021 - Novostavba 3 pavilonů, vzájemně propojených v přízemí, v zámeckém areálu DPS Sokolnice výrazně zlepší kvalitu každodenního života seniorů a citlivě naváže na památkově chráněný zámecký park. Stavbu odstartovalo slavnostní poklepání kamene ve středu 8. září. Předpokládané náklady na projekt „Humanizace pobytových služeb Sokolnice“ vyjdou přibližně na 97,4 milionů korun, z toho Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne Jihomoravskému kraji dotaci ve výši 33 milionů korun. Hotovo by mělo být do konce listopadu 2022.

Tchaj-wan daroval obcím zasaženým tornádem 6,5 milionu

tchaj-wan pomoc jmkLužice, 9. září 2021 - Tchaj-wan poskytl finanční pomoc obcím zasaženým tornádem. Darované peníze použijí obce poničené tornádem především na opravu infrastruktury a obecního i krajského majetku. Symbolický šek ve výši 6,5 milionu korun předal v Lužicích ve středu 8. září vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře Lian Ruey Ke jihomoravskému hejtmanovi Janu Grolichovi.

Kraj v boji proti suchu podpoří další projekty

sucha zeme prasklinyBrno, 6. září 2021 - Jihomoravský kraj pošle 400 tisíc korun Vranovu u Brna na opravu vodní nádrže, 386 tisíc do Kuřimského Jestřábí na obnovu rybníčků v lokalitě Mezižlabí nebo například 96 tisíc korun na Alej „Na vrších“ v Letovicích, kde dojde k výsadbě 85 kusů různých druhů ovocných stromů podél polní cesty.

Máte září na vypovězení smlouvy, pokud nejste spokojeni s hospodařením na své půdě

traktor seno pudaBrno, 6. září 2021 – Půda v Česku je ve špatném stavu. Většina polí je ohrožená erozí. Zemědělská krajina je vyčerpaná intenzivním hospodařením. Teď je čas, kdy to mohou tři miliony z nás změnit. Na konci září končí pachtovní rok. A vlastníci půdy se mohou domluvit na udržitelném hospodaření. Jak konkrétně? S tím jim pomůže Živá půda.

VINAŘSKÉ T(R)IPY nabídnou stovky degustačních míst na Znojemsku

vinarske tripy znojemskoZnojmo, 31. srpna 2021 - Cesta ke Znojemskému historickému vinobraní bude o rok delší. Vinobraní jako vinařská část roku ale proběhne. Právě proto i letos nabídnou vinaři jako alternativní program Vinařské t(r)ipy – otevřené sklepy, degustace a lokální vinobraní na několika místech napříč Znojemskem.

Lesy Mendelovy univerzity se postupně zotavují, kůrovce v nich ubylo

lesy mendelu kurovec zotaveniBrno, 31. srpna 2021 - Lesy Mendelovy univerzity v Brně na sever od Brna se po dlouhých letech problémů se suchem a kůrovcem konečně dostávají do stavu rekonvalescence. Napomáhá tomu i průběh počasí, které se v posledních dvou letech jeví teplotně i srážkově příznivě, což zapříčinilo i nižší počet generací kůrovce, a tedy i výrazně nižší napadení stromů.

Za pomoc v boji s covidem rozdal Jihomoravský kraj 366 medailí či diplomů

medaile jmk pomoc za covidBrno, 27. srpna 2021 - Až po uši zabalení v ochranných oblecích nastupovali na nekonečné směny, do boje s neviditelným novým nepřítelem, kterého svět teprve pomalu poznával. Byl to právě nemocniční personál, který stál od počátku pandemie v první linii. A jako první se 26. srpna za své úsilí dočkal i oficiálního ocenění.

Znojmo hlásí o čtvrtinu více turistů než v sezónách před covidem

znojmo propagacni foto Znojmo, 24. srpna 2021 - Turistická sezóna je v plném proudu a o návštěvníky ve Znojmě není nouze. Právě o tom svědčí čísla návštěvnosti na provozech Znojemské Besedy i počty vydaných a přijatých poukazů v rámci projektu #mastozadax. „V porovnání s předcovidovým rokem jsme na každém provozu nad průměrem návštěvnosti, a to je skvělá zpráva. Je totiž jasné, že ve chvíli, kdy provázíme návštěvníky na našich provozech, tak nezůstanou jen u nás, ale zamíří také do hotelů, restaurací, na jiné soukromé prohlídky a za dalším vyžitím. O takovou udržitelnost jde v tuto chvíli především,“ pochvaluje si František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Letecké snímky nabízí srovnání před a po tornádu

mikulcice po tornadu mapaBrno, 24. srpna 2021 – Jak vypadaly obce původně, co napáchalo tornádo a jak se změnily měsíc po zásahu záchranných složek? Srovnání nabízí letecké záběry, které si objednal Jihomoravský kraj. Pro potřeby krajského krizového štábu, jednotlivých odborů krajského úřadu, městských úřadů dotčených ORP, Integrovaného záchranného systému a veřejnosti byla vytvořena kompoziční webová aplikace „Tornádo“. Tam se shromažďují a zpřístupňují všechna dostupná data o zasaženém území.

Strana 10 z 587