Umístění: Hlavní stránka

Science centrum VIDA! rozšíří nabídku pro nejmenší návštěvníky

dite vedec zkumavkaBrno, 14. prosince 2023 - Pestřejší nabídku především pro nejmenší dětské návštěvníky a rozšíření vzdělávací funkce expozice – to si kraj slibuje od projektu revitalizace dětského science centra VIDA! v Brně. Celý záměr přijde na 38,2 milionu, přičemž Jihomoravský kraj přispěje částkou 7,3 milionu korun. O podpoře kraje rozhodlo ve čtvrtek 14. prosince zastupitelstvo. Nejvíce – celkem 70 procent – pokryje dotace z Integrovaného regionálního programu ve výši 25,5 milionu korun. Další část (5,5 milionu) by měl poskytnout stát prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Poplatek za popelnice ve Znojmě má v příštím roce vzrůst na 800 Kč za osobu

popelniceZnojmo, 9. prosince 2023 - Rada města Znojma nedávno projednala změnu výše poplatku za odpady pro občany města Znojma. Nová sazba ve výši 800 Kč na osobu za rok bude platit od 1. ledna 2024, pokud návrh schválí prosincové zastupitelstvo. Radní chtějí zachovat slevy pro některé zranitelné skupiny obyvatel. „Roční náklady na odpadové hospodaření města vzrostly ve srovnání s rokem 2020 o téměř deset milionů korun. Celkově za rok 2023 tak zaplatíme téměř 56 milionů korun. Od občanů přitom město získá příspěvek ve výši zhruba 16 milionů, zbytek jde z rozpočtu města,“ vysvětluje starostka Znojma Ivana Solařová.

Barevné čtverce na stromech nově označují v lesích ŠLP Křtiny trasy pro koně

mendelu hipotrasyKřtiny, 9. prosince 2023 - Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) uzavřel s koňskými stájemi kolem Babic nad Svitavou a Řícmanic smlouvy o využívání vybraných lesních cest. Cesty se oficiálně staly značenými hipotrasami. Smlouvy definují práva i povinnosti jak školního lesního podniku, tak koňských stájí, které k dohodě přistoupily. Další jednání má ŠLP Křtiny před sebou. Na území univerzitních lesů sídlí více než deset koňských stájí. Dosud uzavřené dohody zapojené strany vnímají jako příklad dobré praxe stran sladění požadavků různých zájmových skupin na pobyt v lese.

Vědci z Masarykovy univerzity budou obnovovat zanikající chráněné mokřady jižní Moravy

mokrady muniBrno, 8. prosince 2023 - Tým odborného pracoviště ENVIROP, zaměřeného na environmentální management a ochranu přírody, získal dotaci z evropského programu LIFE, který financuje ambiciózní projekty na podporu životního prostředí. Dotace bude využita na obnovu 506 hektarů zanikajících chráněných mokřadů na jižní Moravě.

Obchvat Blučiny má zelenou, bude stát miliardu

silnice obchvatBlučina, 8. prosince 2023 - Téměř 4,5 kilometru nové silnice, dvě křižovatky, tři sjezdy, pětice mostů. Radní kraje na svém jednání 4. prosince odsouhlasili investiční záměr jihomoravských silničářů k výstavbě obchvatu Blučiny. Obchvat Blučiny se chystá už delší dobu. „Máme stavební povolení a díky obci vykoupené pozemky. Projekt je tak nachystán k tomu, abychom mohli udělat podstatný krok, a to dokončit dokumentaci a zahájit samotnou výstavbu. Stavba obchvatu přijde na jednu miliardu korun včetně DPH. O financování jednáme s ministerstvem dopravy, protože tato silnice v podstatě slouží jako spojka mezi D2 a D52, a budeme v této věci jednat i zítra s vládou. Jsme také připraveni na obchvat čerpat evropské peníze z IROP,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Rekonstrukce tělocvičny na Střední škole technické ve Znojmě přinesla energetické úspory

skola znojmo rekonstrukce foto JMKZnojmo, 8. prosince 2023 - Dva roky trvala rekonstrukce a modernizace objektu tělocvičny a odborných učeben na znojemské Střední škole technické. Zateplení a rekonstrukce stály 38,6 milionu korun. Díky nim škola ušetří na energiích. Ve čtvrtek 8. prosince byla budova slavnostně otevřena radním pro investice Vladimírem Šmerdou.

Nemocnice Kyjov otevřela moderní Anesteziologicko-resuscitační oddělení

aro nemocnice kyjov foto jmkKyjov, 1. prosince 2023 - Přesně jeden rok trvala rekonstrukce jednoho z nejmodernějších specializovaných pracovišť na Moravě. Nemocnice Kyjov otvírá dveře k novým standardům zdravotní péče. Během jednoho roku vyrostlo v Kyjově moderní Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO), které bylo zrekonstruováno za podpory Jihomoravského kraje, nemocnice a REACT-EU.

Rekordní počet přihlášek v pátém ročníku participativního rozpočtu v Blansku

volba projekt rozpocet urnaBlansko, 28. listopadu 2023 - Do pátého ročníku participativního rozpočtu Společně PRO Blansko byl letos podán rekordní počet projektů. Dokazuje to jeho narůstající popularitu. Celkový počet soutěžících projektů byl 21. Hlasování skončilo 21. listopadu a výsledky budou brzy zveřejněny.

Předplatní jízdenky ve Znojmě budou od prosince už jen elektronické

znojmo karta autobusZnojmo, 27. listopadu 2023 - Od 1. prosince 2023 bude platit v MAD ve Znojmě novinka u předplatních jízdenek. Nově si cestující při koupi roční a čtvrtletní předplatní jízdenky nevyzvednou papírový lístek, ale předplatní jízdenku budou mít jen v elektronické verzi, a to buď na stávajících nosičích (bankovní a anonymní bankovní karta, klíčenka, nálepka, mobil nebo hodinky), nebo na novince, kterou je dopravní karta. Novinka bude platit v celém kraji. Elektronické předplatní jízdenky jsou oproti papírovým cenově výhodnější o 10 %.

Nově vzniklá Jihomoravská zdravotní bude pomáhat s provozem všem krajským nemocnicím

nemocnice operacni salBrno, 27. listopadu 2023 - Společnost Thermal Pasohlávky se mění na Jihomoravskou zdravotní a.s. Kromě změny názvu jí přibudou i nové úkoly a stává se tak servisní organizací pro krajem zřizované nemocnice. Odhlasovali to radní na své schůzi 22. listopadu 2023. "Jde nám o to, abychom byli schopni krajské zdravotnictví řídit jako jeden celek. Nová servisní organizace má za cíl sjednotit postupy v nemocnicích zřizovaných krajem, abychom mohli zajistit kvalitní a dostupnou péči i v jiných částech kraje, než je Brno, kde fungují silné fakultní nemocnice,“ uvádí hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Strana 10 z 638