Umístění: Hlavní stránka

Kraj poskytne až 10 milionů na humanitární pomoc Ukrajině

ukrajina vlajkaBrno, 28. února 2022 - Rada kraje na své středeční mimořádné schůzi dne 25. února ostře odsoudila vojenský vpád Ruska na Ukrajinu a vyjádřila jí plnou solidaritu. Jak konstatoval hejtman Jan Grolich, kraj je plně připraven ke spolupráci s vládou ČR při řešení zvýšené migrace, která s tímto válečným konfliktem souvisí. Cílem je pomoci obyvatelům Ukrajiny, kteří budou nuceni opustit své domovy.

Moravský Krumlov připravil nové pozemky pro rodinné domy, zájem je velký

dum rodina pozemek stavbaMoravský Krumlov, 28. února 2022 – Sedm nových stavebních míst určených pro rodinné domy připravilo město Moravský Krumlov v místní části Polánka. Aktuálně se pracuje na zasíťování pozemků, které jsou v režii města. Inženýrské sítě budou položené a připravené pro stavebníky nejpozději koncem léta letošního roku.

Kraj do výstavby, rekonstrukcí a oprav silnic II. a III. třídy investuje 2,3 miliardy

silnice asfalt rekonstrukceBrno, 28. února 2021 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) má v plánu letos realizovat 79 staveb, z toho 38 mostů. Do těchto akcí a plánovaných nových staveb půjde celkem 2,301 milionů korun, a to s předpokladem, že se podaří dotačně získat všechny peníze. Z rozpočtu JMK bude investováno 579 milionů korun, předpoklad dotací IROP/ITI je 1,426 mil. korun a předpokládané dotace z SFDI je 296 milionů korun. Financování schválili krajští radní.

Masarykovo muzeum v Hodoníně čeká rekonstrukce

muzeum opravaHodonín, 28. února 2022 - Nového depozitáře se dočká Masarykovo muzeum v Hodoníně. Jihomoravští radní schválili zahájení zadávacího řízení na veřejnou zakázku na stavební práce. Cílem projektu je obnova a revitalizace památkového fondu, modernizaci potřebuje i technologické zázemí instituce. „Podmínky, ve kterých se teď v muzeu uchovávají sbírky, už neodpovídají současným standardům. Zcela chybí prostory pro depozitář, kde by byla stálá teplota a vlhkost, aby nedocházelo k poškození exponátů. To musíme změnit,“ vysvětlil záměr náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl.

Ve Veselí nad Moravou vybuduje kraj nové výjezdové stanoviště pro záchranáře

sanitka zachranar jmkBrno, 28. února 2022 - Na 85,3 milionu korun přijde výstavba nového výjezdového stanoviště zdravotnické záchranné služby ve Veselí Nad Moravou. Zadávací řízení na příslušnou veřejnou zakázku odsouhlasili krajští radní. Tato výstavba nové budovy záchranářů završuje sedm projektů výjezdových stanovišť, včetně nového autoservisu v Brně-Černovicích.

Jihomoravský kraj má koncepci paliativní péče na příští čtyři roky

doktor nemocnice luzkoBrno, 21. února 2021 - Vybudování sítě poskytovatelů paliativní péče, možnost volby prostředí pro život s nevyléčitelnou chorobou i závěr života, dostupnost sociální a psychologické podpory pro rodiny a blízké nebo vznik funkce krajského koordinátora rozvoje paliativní péče - to jsou jen některé z cílů, které si před sebe klade koncepce rozvoje paliativní péče v Jihomoravském kraji. Koncepční materiál na roky 2022 až 2025 schválili zastupitelé kraje na svém zasedání 17. února 2022.

EG.D pokračuje v obnově sítí v obcích, které zasáhlo tornádo

trafostanice eon rekonstrukce tornado Hodonín, 16. února 2022 – Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, dokázala během jednoho měsíce obnovit dodávky elektrické energie v obcích postižených tornádem z konce června loňského roku. Tím ale práce neskončily. Pracovníci distribuční společnosti i nadále pokračovali v obnově sítě. Provizorní vedení na dřevěných sloupech postupně vystřídá kabelové vedení v zemi. Týkat se bude zhruba 30 kilometrů kabelů na hladině nízkého napětí a 15 kilometrů sítě vysokého napětí, v plánu je také osazení 16 kioskových trafostanic, z nichž už šest je na svém místě. Výše investic do obcí postižených tornádem bude zhruba 200 milionů korun.

Kraj dá hasičům a policistům 12 milionů na trenažér či myčku vozidel

hasic hadice pozar ohenBrno, 16. února 2022 - Na lepší tréninkové podmínky i zázemí přispěje Jihomoravský kraj místním hasičům šest milionů korun. Stejná částka poputuje i jihomoravským policistům. Schválili to krajští radní, o záměru bude ještě 17. února rozhodovat Zastupitelstvo JMK. Hasičskému záchrannému sboru Jihomoravského kraje poslouží peníze například na dobudování takzvaného Flashover trenažéru, který umí nasimulovat reálné podmínky požáru v uzavřených prostorách.

Za daňové přebytky se opraví silnice a mosty nebo zahájí stavbu domova pro seniory

penize czk bankovky petitisicovkaBrno, 15. února 2022 - Rozdělení příjmů ze sdílených daní plněných nad rámec upraveného rozpočtu na rok 2021 odsouhlasili krajští radní, za týden o něm bude rozhodovat ještě Zastupitelstvo JMK. „Díky daňovým přebytkům jsme mohli rozdělit 610 milionů, se kterými jsme nepočítali. Nechceme tyto prostředky projíst. Každý, kdo jižní Moravu zná, tak ví, kam by se měly dát. Celkem 360 milionů tak míří do oprav silnic a budování infrastruktury. Zbylou čtvrtmiliardu pak investujeme do krajského majetku,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Silničáři ročně vysadí tisíc stromů, lidé je ale kradou a ničí

poskozeny strom sus jmkBrno, 15. února 2022 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) se celkově stará o 3 908 kilometrů krajských silnic, u kterých nyní roste 70 291 stromů. Za poslední tři roky vysadili zaměstnanci SÚS JMK 3 457 stromů, ať už ovocných, nebo okrasných. Ne všechny se však dožijí dospělosti. „Stromy a aleje podél cest patří k moravské krajině neodmyslitelně již několik staletí. Jejich úloha je nenahraditelná. Jen v loňském roce jsme zasadili 1 200 kusů a je smutné, že se za poslední měsíce musíme potýkat s vandalismem i zloději těchto stromů,“ popsal radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

Strana 10 z 599