Na jižní Moravě se můžeme chlubit velmi dobrým životním prostředím. Z dlouhodobého hlediska se Jihomoravský kraj pohybuje pod celostátním průměrem u emisí hlavních znečišťujících látek, které se trvale snižují. Zásobování pitnou vodou probíhá v naprosté většině případů bez problémů. Kraj se mimo jiných aktivit v oblasti ochrany životního prostředí účastní i projektu Čisté povodí Svratky. Klade důraz rovněž na prevenci a osvětu v oblasti ekologie. Péče o životní prostředí se financuje jak z krajského rozpočtu, tak ze státních a hlavně Evropských fondů.
Jak se žije (a dýchá) na jižní Moravě
Dopravní stavby v kraji: včera, dnes a zítra
Doprava a správa silnic je jedna z významných kompetencí kraje. Je to také jeden z pilířů jeho ekonomické prosperity. Jihomoravský kraj vlastní veškeré silnice II. a III. třídy, které musí udržovat v dobrém...
Kraj navrhuje zákon o stížnostech
Veřejnost málo ví, že i krajská zastupitelstva mohou navrhovat parlamentu nové zákony. Jihomoravský kraj této možnosti samozřejmě využívá k hájení zájmů svých občanů.
„Šlo například o legislativní iniciativu zaměřenou na možnost vinařů bránit svou úrodu proti náletům špačků,“ hovoří Mgr. Michal Bortel, zastupitel JMK a člen legislativní komise, o tom, jak se kraj rozhodl vyřešit letité trápení vinařů. „Další návrh zákona směřoval ke změně Zákoníku práce, který by umožnil řešit zaměstnávání sezónních průvodců na hradech a zámcích. Kasteláni se obrátili se žádostí o řešení na nás a my jsme jim vyšli vstříc,“ uvádí zastupitel. Současná podoba zákoníku totiž kastelánům značně komplikuje existenci.
Krajský úřad je dobrý zaměstnavatel

Úřady byly hodnoceny podle šesti základních kritérií, jako je například počet žen ve vedoucích funkcích, vytváření podmínek pro sladění rodinného a pracovního života či existence antidiskriminačních opatření uvnitř úřadu. Krajský úřad JMK maximálně vychází vstříc svým zaměstnancům, kteří se například starají o malé dítě nebo se věnují činnosti s mládeží, umožňuje také pružnou pracovní dobu. Zaměstnankyně krajského úřadu na mateřské a rodičovské dovolené mohou dále využívat zaměstnanecké benefity.
Jižní Morava je domovem i pro menšiny
Vedle občanů hlásících se k české nebo moravské národnosti žijí na jižní Moravě také tisíce občanů, jejichž předci přišli z německých oblastí, z oblastí dnešního Slovenska, Chorvatska, Řecka, Polska, Maďarska a mnoha dalších zemí. Významnou menšinou na jižní Moravě je také romská národností menšina.
„Podpora integrace národnostních menšin je jedním z cílů jihomoravské Rady pro národnostní menšiny.
Jihomoravský kraj otevřel nové centrum

Začíná období výlovů rybníků
Je časné podzimní ráno. Desítky mužů ve speciálních kombinézách se brodí do půli těla ve vodě a táhnou síť, ve které se mrskají tisíce ryb. Jak vody v rybníku ubývá, začínají podběráky lovit šupinaté „macky“...
V Ivančicích na Vladimíra Menšíka nezapomínají

Čekají nás houbařské žně?
„Nastávající podzimní sezóna nasměruje houbaře spíše do jehličnatých porostů, kde by měly růst především hřibovité houby - hřib smrkový, suchohřib hnědý a klouzky, ale najdeme zde i oblíbené václavky či ryzce. V listnatých porostech, které jsou zase lepší v první polovině sezóny, se pak budeme setkávat zejména s holubinkami nebo bedlami,“ říká Vladimír Antonín, vedoucí mykologické poradny Moravského zemského muzea.
Jezdíme pod parou!
Hvízdání píšťaly, vůni uhelného kouře a sykot upouštěné páry – to vše můžete zažít na vlastní kůži při jízdě historickým vlakem. Železničáři totiž kromě supermoderních pendolin občas vypraví i vlak, který rozhodně pamatuje kus historie. Jeden z takových železných ořů prosvištěl první zářijový víkend po trase Nemotice – Koryčany, která slavila sté narozeniny. Hned další víkend zase Mikulovský expres tažený nádhernou „mašinkou“ dovezl návštěvníky z Brna na Pálavské vinobraní.
Strana 536 z 538