Umístění: Kultura Knihy Děti načítají 100 tisíc korun na pomoc osamělým seniorům

Děti načítají 100 tisíc korun na pomoc osamělým seniorům

Brno, 25. ledna 2016 - Děti z charitativního projektu Čtení pomáhá momentálně načítají peníze na podporu „Adopce seniorů“. Tento projekt umožňuje pravidelné návštěvy opuštěných seniorů od dobrovolníků, kteří jsou za tímto účelem speciálně vyškoleni. Ti se pak mohou s adoptovanou babičkou nebo dědečkem setkávat jednou týdně na dvě hodiny u kávy, u knihy, u šachů nebo mohou společně vyrážet na procházky.

cteni pomaha seniorum jihomoravsky kraj

 

Projekt zaštiťuje nezisková organizace Maltézská pomoc, která organizuje adopce osamocených seniorů také v Brně.

Z průzkumů Maltézské pomoci vyplývá, že každý desátý člověk navštěvuje své rodiče jednou za půl roku nebo méně často. Samota a sociální izolace je tak jedním z hlavních problémů, se kterými se staří lidé potýkají. Není výjimkou, že jsou někteří z nich odkázáni na pomoc svého okolí natolik, že se bez ní nedostanou ven z domu. „Někteří se ven nepodívají i řadu měsíců. Adopce tak těmto lidem zajistí pravidelný sociální kontakt, který je pro každého člověka důležitý. Často se navíc mezi seniorem a dobrovolníkem vytvoří pevná přátelská vazba,“ říká Dita Rudolfová, koordinátorka projektu „Adopce seniorů“.

Na proškolení dobrovolníků momentálně vybírají finance mladí čtenáři v dobročinném projektu Čtení pomáhá. Do něj je aktuálně zapojeno přes 200 000 dětí a dospívajících z České republiky a v rámci České školy bez hranic také ze zahraničí. Mladí čtenáři za každou přečtenou knihu z daného seznamu četby získávají kredit 50 korun. Peníze si však nenechávají pro sebe, ale věnují je na některý z charitativních počinů, jako je například „Adopce seniorů“.

 „Dobrovolníky je potřeba proškolit, aby byli na tuto často psychicky nelehkou práci dobře připraveni a dokázali si poradit v různých situacích. Během roku se pak pravidelně účastní schůzek, kde mohou s odborníky a ostatními kolegy prodiskutovat témata, která je zajímají. Nabízíme jim také různá školení, například kurz první pomoci nebo školení péče, kterou potřebují pacienti s těžkou chorobou v pokročilém nebo konečném stadiu,“ dodává Dita Rudolfová.

Garantem sbírky je Maltézská pomoc, obecně prospěšná společnost, která poskytuje sociální služby (nejen) v oblasti péče o seniory. V Jihomoravském kraji v současné době Maltézská pomoc organizuje „Adopci seniorů“ v Brně.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci