Umístění: Kultura Knihy Hodonínská knihovna po rekonstrukci nabízí čtenářům a návštěvníkům větší komfort

Hodonínská knihovna po rekonstrukci nabízí čtenářům a návštěvníkům větší komfort

Hodonín, 15. února 2024 - První etapa modernizace vnitřních prostor městské knihovny na Národní třídě skončila. Čtenáři a návštěvníci knihovny, ale i její zaměstnanci mají k dispozici komfortnější prostředí i zázemí. Přibyl také automat na vracení knih přístupný z ulice, který funguje bez ohledu na otevírací dobu knihovny. Modernizace knihovny vyšla na 6,275 milionu korun, z toho dotace z programu IROP činila 5,334 milionu korun.

hodonin knihovna rekonstrukce

 

Stavební práce začaly v období letních prázdnin vyklizením a úpravou prostor, které dosud využívalo informační centrum. Při vstupu do předsálí návštěvníky knihovny zaujme příjemná klidová zóna, kterou mohou čtenáři využívat jako literární foyer k četbě nebo komunitní setkáváním při čaji či kávě. Podobná zóna vznikla už dříve v oddělení pro dospělé. Zrekonstruovány byly i prostory, které slouží jako technické zázemí knihovny včetně místa pro obsluhu tzv. návratového automatu.

Automat na vracení knih je instalován z ulice vlevo od vchodu do budovy knihovny a je podobný bankomatu. „Je to další zjednodušení celého výpůjčního procesu,“ uvedla ředitelka městské knihovny Petra Špačková. Do stávajícího knihoboxu lidé knihy vhazovali, zaměstnanci knihovny je museli vybrat a pak je ještě knihovnickém systému odepsat ze čtenářského konta uživatele. „V případě nového návratového automatu se kniha odepíše ve chvíli, kdy do něj knihu vložíte,“ popsala výhody nového zařízení ředitelka knihovny. A není to jediná výhoda. „Výhodou je také to, že návratový automat knihy také třídí do košů podle našich čtenářských oddělení,“ doplnila ředitelka.

V prvním patře budovy se stavební úpravy týkaly zejména zasedací místnosti. Ta slouží zejména pro potřeby vzdělávání a univerzit třetího věku. Zmodernizovaný zasedací sál je vybavený novou podlahou, nábytkem a stínící technikou a disponuje i malým, kompletně vybaveným kuchyňským koutem.

Modernizace knihovny bude pokračovat v letošním roce stavebními úpravami ke snížení energetické náročnosti budovy. Práce budou zahrnovat zateplení střechy a instalaci fotovoltaické elektrárny, novou elektroinstalaci a vzduchotechniku, ale také rekonstrukci výstavního sálu.

Zdroj a foto: hodonin.eu


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci