Umístění: Kultura Knihy Muzeum Brněnska oslaví Světový den knihy online čtením pohádek i detektivky

Muzeum Brněnska oslaví Světový den knihy online čtením pohádek i detektivky

Brno, 23. dubna 2020 – Světová organizace UNESCO vyhlásila 23. duben svátkem knihy přesně před 25 lety. Pobočky Muzea Brněnska na tento významný den připravily řetězové online čtení z knih, které se vážou k jejich sbírkám, expozicím, výstavám nebo připravovaným akcím. Pohádky, úryvky ze vzpomínkových knih i detektivního románu muzeum ve čtvrtek odpoledne zveřejní na Facebooku a YouTube.

an epic of the gestapol

 

Čtení odstartuje ve 13 hodin Muzeum ve Šlapanicích japonskou pohádkou „Dobrodružství rybáře Urašima Taro“. Její autorkou je rodačka z nedalekých Jiříkovic, Barbora Markéta Eliášová, která v zemi vycházejícího slunce dlouhá léta pobývala a japonské pohádky převyprávěla do češtiny. Muzeum ve svých sbírkách pečuje o řadu předmětů souvisejících s touto cestovatelkou, jež na počátku 20. století jako první Češka cestovala kolem světa.

Naváže Památník písemnictví na Moravě s autorskou pohádkou Lenky Žaliové „Vodník Šupinka“. V příběhu vystupuje také postava Kašpárka, dětem dobře známá z edukačních programů památníku. Blok čtení určeného nejmenším posluchačům uzavře Muzeum v Ivančicích, a to pohádkou „Čtvero bratří“ místního rodáka Beneše Metoda Kuldy. „Kulda strávil dvoje prázdniny v letech 1853 a 1854 v Rožnově pod Radhoštěm a zapisoval vyprávění místních lidí. Ta pak zpracoval do souboru, který mnohokrát vyšel pod názvem Moravské národní pohádky. Kulda pohádky nebeletrizoval, ale dokumentárně reprodukoval,“ přibližuje etnoložka Barbora Svobodová.

Podhorácké muzeum vybralo z knihy „Tišnov mého dětství a mládí“ Josefa Františka Karase kapitolu, která posluchače zavede do jarmarečního prostředí na konci 19. století. Památník Mohyla míru pak připomene okolnosti svého vzniku, neboť letos je to přesně 110 let od položení prvního stavebního kamene. Zazní úryvek z knihy „Na bojišti slavkovském“ pátera Aloise Slováka – iniciátora stavby Mohyly míru, prvního mírového památníku v Evropě.

Čtecí maraton zakončí Vila Löw-Beer v Brně úryvkem z detektivního románu „An Epic of the Gestapo“. Jeho autorem je Sir Paul Dukes, bývalý agent britské tajné služby MI6. Román vychází ze skutečných událostí. Dukes v něm líčí průběh svého vlastního vyšetřování zmizení židovského textilního magnáta Alfreda Löw-Beera, jemuž v románu změnil příjmení na Obry. Kniha dosud nevyšla v českém překladu, takže úryvek do češtiny pro tuto příležitost přeložili sami pracovníci muzea a veřejnost ho uslyší vůbec poprvé.

PROGRAM ŘETĚZOVÉHO ČTENÍ:
13:00 Muzeum ve Šlapanicích / pro děti
Dobrodružství rybáře Urašima Taro (Barbora Markéta Eliášová)

13:40 Památník písemnictví na Moravě / pro děti
Pohádka s Kašpárkem - Vodník Šupinka (Lenka Žaliová)

14:10 Muzeum v Ivančicích / pro děti
Čtvero bratří (Beneš Metod Kulda)

14:40 Podhorácké muzeum / pro dospělé
Kapitola Jarmarky z knihy Tišnov mého dětství a mládí (Josef František Karas)

15:30 Památník Mohyla míru / pro dospělé
Úryvek z knihy Na bojišti slavkovském (Alois Slovák)

16:10 Vila Löw-Beer v Brně / pro dospělé
Úryvek z knihy An Epic of the Gestapo (Sir Paul Dukes)

Na facebookových stránkách jednotlivých poboček budou ve stanovené časy zveřejněny videonahrávky, které si budete moci poslechnout, a strávit tak příjemné odpoledne ve společnosti knih.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci