Umístění: Kultura

Mikulov, nebo Znojmo?

Mikulov nebo ZnojmoNesnadná otázka, zvláště pro všechny příznivce lahodného, čerstvě bublajícího burčáku a milovníky historických slavností a vinobraní. Dvě vinařská města – Mikulov a Znojmo – totiž letošní rok pořádají tradiční vinobraní ve stejné dny. V obou městech se můžete těšit na bohatou ochutnávku burčáku z vinic místních vinařů, oběma městy projede král s družinou, v obou městech se budou konat stylový jarmark. Kam ovšem zamířit? Toto rozhodnutí musíme nechat pouze na vás…

Za vínem zamiřte na Pálavu!

Vinobraní Mikulov 2008Pokud jste milovníky lahodného burčáku či vína a nemáte co dělat ve dnech 12.–14. září, rozhodně zavítejte do Mikulova! Čeká tam na vás totiž velkolepá akce s historickou i vinařskou tržnicí, průvody, košty vín a burčáků, zábavné programy pro všechny věkové kategorie, koncerty známých kapel na amfiteátru i na náměstí. Zdejší slavnosti mají opravdu dlouhou tradici, pokud vám je méně než šedesát let, určitě jste nemohli pamatovat ani jako batole první ročník. Je vidět, že dlouhodobá tradice udělala městu dobré jméno - na slavnosti se každoročně sjíždí tisíce lidí nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí.

Na rozchodnou s Milanem Uhdem

Na rozchodnou s Milanem UhdemVe studiu brněnské televize se právě dotočil film podle autobiografického scénáře Milana Uhdeho vyprávějící o složitém soužití Čechů, Němců a Židů koncem druhé světové války...

Liška se skamarádila s dirigentem

Liška BystrouškaTo není chovatel lišek, jak by se mohlo zdát. Přátelství s liškou z brněnské zoo navazuje umělecký šéf Janáčkovy opery Národního divadla Brno a mezinárodně uznávaný dirigent Tomáš Hanus. Janáčkova opera chystá premiéru Lišky Bystroušky, kterou hudebně nastuduje právě on, a proto se rozhodl poznat lišku pěkně zblízka. Trvalo sice delší chvíli, než lištička pana dirigenta akceptovala a nechala jej k sobě přiblížit, nakonec se ale spřátelili.

Ve Ždánicích měli svátek historických kol

svátek historických kolŽdánický park v sobotu 16. srpna ožil krásou dobových kostýmů, půvabných dam a elegantních pánů na naleštěných historických kolech. Milovníci historických kol přijížděli z Brna, Bučovic, Slavkova, Bzence, Uherského Ostrohu, Kyjova, Olomouce, Holic, Pardubic i odjinud. Největší zastoupení měli již tradičně cyklisté z Veselí nad Moravou. V porotě Ždánického histopedálu letos zasedl i hejtman kraje Stanislav Juránek.

Jak šlechticové dbali na svou osobní hygienu?

Jak šlechticové dbali na svou osobní hygienu?Jak se šlechticové myli, voněli a vůbec jak dbali na svou osobní hygienu? To prozrazuje výstava v nově zpřístupněných prostorách Státního zámku Lednice. Kromě hygienických a toaletních předmětů z porcelánu, fajánse, kameniny a skla, jako jsou umyvadla, džbány, dózy na zubní prášek, dózy na zubní kartáčky, vaničky, vědra, flakóny, dózy a dózičky, sloužily našim předkům jako hygienické a kosmetické pomůcky...

Brněnsko - Chráněná území ČR

Chráněná území ČRZnáte jižní Moravu? Všechny její přírodní poklady, unikátní rostliny a živočichy… Málokdo může říci, že ji zná dokonale, i ten největší turista ji sotva prošel celou a i jemu uniklo tolik pozoruhodných míst. Užitečnou pomůckou může být ojedinělá kniha, která právě přichází na trh.Jde o publikaci z edice Chráněná území ČR, věnující se popisu 271 menších chráněných území. Například svazek Brněnsko má 932 stran.

Letošní počasí přeje vínu

víno 2008Doba stříhání prvních hroznů, burčáků a slavností vína je za dveřmi. Rok co rok vinaři netrpělivě obhlížejí své vinice, sledují počasí, odhánějí špačky a připravují sklepní hospodářství na výrobu lahodného moku. Jaký bude tento ročník, ptáme se samotných vinařů.
„Staří vinaři vždy říkali, že ročník vína se hodnotí až potom, co je sklizeno a víno je ve sklepě. Proto dělat předčasně odhad budoucího ročníku je ošidné a tyto předpovědi je třeba brát s jistou rezervou,“ říká Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. „Faktem je, že dosavadní průběh vegetace révy byl velmi dobrý. Réva měla dostatek sluníčka a bylo i relativně dostatečné množství srážek, zejména ve fázích, kdy to réva nejvíce potřebuje. Násada hroznů je většinou nadprůměrná a bylo na zvážení udělat případnou redukci sklizně.

Znojemské vinobraní navštíví královský pár

vinobraní a Jan Lucemburský s Eliškou PřemyslovnouBudete-li mít o víkendu 12.–13. září volno, zamiřte do Znojma. V těchto dnech se zde totiž bude konat tradiční vinobraní. Ochutnávku ze širokého výběru vín a burčáků doplní bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na slavnostní průvod, rytířské turnaje, dobové tržiště s řemeslníky a prodejci, nebude chybět ani vojenské ležení a v sobotu město rozzáří slavnostní ohňostroj.

 

Strana 157 z 157