Umístění: Kultura

Nová kniha k 720. výročí obce Tvarožná

SantonV sobotu 4. října byla občanům Tvarožné a mnohým hostům představena nová kniha, vydaná obcí Tvarožná k 720. výročí první písemné zmínky o obci. Kniha „Santon – příroda a historie“ byla příznivě přijata 120 přítomnými v sále místní Sokolovny. Kapitoly z historie obce četl herec Divadla na provázku v Brně Michal Bumbálek, v kulturním programu vystoupily děti ze Základní školy ve Tvarožné a Základní umělecké školy v Pozořicích. Kniha má množství kreseb, barevných i černobílých fotografií, použity jsou i nové letecké fotografie tohoto území od ing. Jana Vondry...

Bitva u Slavkova – bojů se zúčastní tisíc vojáků

Bitva u SlavkovaVzpomínková akce Austerlitz 2008 s účastí 1000 uniformovaných členů klubů re-enactmentu z řady zemí Evropy (Česká republika, Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo, Itálie, Maďarsko) obsáhne sobotní bitevní ukázku pod Santonem a nedělní pietní akt na Mohyle míru, během něhož se účastníci i návštěvníci akce pokloní památce padlých a zemřelých. Samozřejmostí budou tradiční doprovodné akce v obcích slavkovského bojiště. Bitevní ukázka bude letos netradičně zahájena až ve tři hodiny odpoledne, a skončí za šera až tmy, čímž vyniknou ohňové efekty.  Konec bitvy tedy bude mít nepochybně zajímavou atmosféru.

Setkání Venuše s Jupiterem

Venuše a jupiterPlaneta Venuše se v těchto dnech na večerní obloze nápadně blíží k neméně zářivému Jupiteru. Blízko si samozřejmě budou pouze při pohledu z naší planety, jinak je dělí propastná vzdálenost. To ale neznamená, že to nebude čarokrásná podívaná.
Naopak! Na přelom listopadu a prosince jsme připravili mimořádné pozorování tohoto úkazu. Za jasného počasí se na obě planety díváme našimi velkými dalekohledy od 25. listopadu do 5. prosince každý den od 18 hodin.
Aby toho nebylo málo, v pondělí 1. prosince, kdy si budou obě planety úhlově nejblíže, se k nim přidá i Měsíc.

Pole tvůrčí a válečná

plakátVýstava Pole tvůrčí a válečná představuje veřejnosti pozoruhodnou a málo známou uměleckou sbírku Vojenského historického ústavu v Praze, která uchovává řadu mimořádných děl významných českých malířů, grafiků a sochařů. Nacházejí se zde například takové skvosty, jako jsou díla Františka Kupky, Václava Špály či Vojtěcha Preissiga. Nechybí legionářské plakáty, obrazy zachycující bitevní atmosféru, kresby z koncentračních táborů, ukázky tvorby socialistického realismu, ale i karikatury či díla upozorňující na absurditu války. Moravská galerie v Brně přináší jako první muzeum umění komplexní pohled do této jedinečné sbírky. Nebojte se vstoupit na pole tvůrčí i válečná.

Metropolitní ples 2009

Metropolitní ples 2009 Brno V sobotu 10. ledna 2009 se bude konat třetí pokračování Metropolitního plesu, opět v krásném prostředí brněnského Besedního domu. K tanci i poslechu zahraje velký Orchestr Gustava Broma. Pozvání přijala uznávaná česká zpěvačka Jitka Zelenková. Kromě ní s Orchestrem  G.Broma vystoupí také Peter Lipa.
Doprovodný program plesu bude probíhat na dvou podiích. Hudební doprovod v předsálí bude znovu svěřen české kapele Rangers, která na posledním ročníku plesu sklidila velký úspěch. Rangers zde zahrají od 21,30 h.

Úžasné divadlo fyziky na brněnské Hvězdárně

divadlo fyzikyNa Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně opět přichází experimentální show v podání neformální skupiny ÚDiF. Představení pozve diváka do dobrodružství poznávání, které může zažít každý se všedními věcmi, které jej obklopují. Stačí přestat považovat za samozřejmé to, co se kolem nás děje, a začít se ptát: "Proč?". Před zvídavým člověkem se najednou otevírá krásný svět souvislostí.
Tentokrát tvůrci show představí barvy, to, jak se míchají a jak je vlastně vnímá lidské oko. Vírové prstence představují sice obtížnou partii fyziky, ale vy si je budete moci společně s vědci vytvořit a hrát si s nimi: sestřelovat je, spojovat a rozkmitávat.

Brno je šumné město

Šumné města - BrnoPodzimní Brno se stalo derniérou dokumentárního seriálu České televize Šumná města. Seriál zde skončil po 13 letech natočením posledního 66. dílu...

Podzimní deprese? Neznám

Zdeněk JunákZdeňka Junáka známe jako brněnského herce. Po ukončení studia na JAMU v Brně v roce 1974 však hrál jednu sezónu v Divadle pracujících ve Zlíně, teprve potom zapustil své kořeny v Brně...

Na trh míří Svatomartinské víno

Svatomartinské vínoNa svátek svatého Martina, tedy 11. listopadu, můžeme poprvé ochutnat vína z letošní sklizně. Do obchodů poputuje okolo 750 tisíc lahví vína pod společnou značkou Svatomartinské 2008. Je to o zhruba 130 tisíc více než v loňském roce. Jde o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tu dobu už stačila získat svůj osobitý půvab a charakter.

Tutanchamon zamířil do Brna

TutanchamonChcete se cítit jako archeolog Howard Carter, který v roce 1922 objevil „nejfantastičtější egyptologický objev století“, jak tehdy informovaly londýnské noviny The Times? Pak se vydejte na výstavu...„

Strana 157 z 160