Umístění: Kultura

Malá Kašpárková: Atletika ani náhodou

Terezka KašpárkováTrojskok? Kdepak. Sedmiletá Terezka Kašpárková na úspěchy mámy Šárky neslyší. Právě naopak. Dvakrát týdně buší do tenisového míčku a ke všemu se dala na basketbal. „Bránit jí nebudu, ale tenis by profesionálně hrát nemusela. Je to hrozná dřina,“ tvrdí bývalá skokanka do výšky a mistryně světa v trojskoku z roku 1997 Šárka Kašpárková.

 

 

Pryč se zbytečnou administrativou

Elektronické podání dokumentů na Živnostenský úřadOd 1. října tohoto roku mohou podnikatelské subjekty zaslat dokumenty na Živnostenský úřad prostřednictvím elektronického podání. Lze takto podat např. ohlášení živnosti, žádost o koncesi či oznámení změny. Ve formátu Jednotného registračního formuláře (JRF) mohou elektronická podání odesílat do centrální Elektronické podatelny Živnostenského rejstříku. Podání musí být podepsané platným kvalifikovaným certifikátem podnikatele. Aplikace včetně instalace, obsluhy a využití této nové služby je k dispozici zdarma na veřejném webu Živnostenského rejstříku na adrese www.rzp.cz. Možnost elektronického podání JRF je dalším krokem ke snížení administrativní zátěže podnikatelů a ke zjednodušení jejich styku s živnostenskými úřady.

 

Tutanchamon zamířil do Brna

TutanchamonChcete se cítit jako archeolog Howard Carter, který v roce 1922 objevil „nejfantastičtější egyptologický objev století“, jak tehdy informovaly londýnské noviny The Times? Pak se vydejte na výstavu...„

Kyjovánek se představil v Srbsku

Kyjovánek v SrbskuTéměř třicetičlenná výprava mladých tanečníků a zpěváků z kyjovského Dětského národopisného souboru Kyjovánek se za podpory Jihomoravského kraje zúčastnila mezinárodního festivalu mládeže Joy of Europe v Srbsku. Ve dnech 1.-5. října se děti v Bělehradě věnovaly celé řadě vystoupení a přehlídek plných tance, zpěvů a také poznávání vrstevníků, které stejně jako děti z Kyjovánku spojuje láska k folkloru.

 

 

Než se rozsvítí vánoční stromek

VánoceJeště než Vánoce zaklepou na dveře, je tu advent – doba čekání a těšení se na ně. Letos začíná 30. listopadu. Většina z nás má advent spojený s adventním věncem se čtyřmi svíčkami, které symbolizují čtyři neděle před Štědrým dnem. Odkud se ale tento zvyk vzal?
Pochází z 19. století z domova pro sirotky a ohrožené děti v Hamburku. Tam před Vánocemi zavěšovali od stropu mohutný dřevěný kruh s 23 svícemi. Každý den se na něm zapálila jedna svíčka, aby dětem aspoň trochu zpříjemnila tehdy přísnou dobu adventního půstu.

Rakušané se budou jezdit léčit do Znojma

Lineární urychlovač pro léčbu nádorových onemocněníV Nemocnici Znojmo byl 13. října zahájen provoz nového oddělení radiační onkologie a lineárního urychlovače pro léčbu nádorových onemocnění. Do realizace onkologického oddělení investoval Jihomoravský kraj 240 milionů korun. Lékařskou péči bude poskytovat nejen obyvatelům regionu, ale v budoucnu by se zde měli léčit i obyvatelé Dolního Rakouska.

Brněnští lékaři jsou světoví

Mezinárodní centrum klinického výzkumu BrnoFakultní nemocnice u svaté Anny otevře jako první na světě mezinárodní centrum pro lékařský výzkum. Bude se zabývat nejen výzkumem a vývojem nových lékařských metod, zároveň se stane také špičkovým pracovištěm na léčbu srdečních, cévních a nervových poruch. Tři budovy Mezinárodního centra klinického výzkumu Brno (ICRC) vyrostou v samém centru města během dvou let. Základní kámen byl položen 7. října.

Nový inkubátor podpoří rozvoj podnikání

INBITV areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích byla 15. října slavnostně otevřena budova Biotechnologického inkubátoru INBIT. Cílem projektu, jehož odborným garantem je Masarykova univerzita v Brně, je vytvoření příznivých podmínek pro rozvoj podnikání v oblasti biotechnologií. Provoz bude zabezpečovat Jihomoravské inovační centrum.
„Biotechnologie se zabývají použitím živých organismů k průmyslovým účelům. Z hlediska budoucnosti patří k prioritám Jihomoravského kraje, přestože se tradiční strojírenský charakter regionu začíná vytrácet,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Ing. Milan Venclík.

Silničáři hlásí: na zimu jsme připraveni!

SilničářiZlé jazyky občas tvrdí, že silničáře vždy v listopadu či prosinci překvapí zima. Skutečnost však bývá poněkud jiná – první sníh či náledí s jistotou překvapí pouze řidiče, kteří si nepřezuli letní gumy a jejichž vozidlo tak dokáže na dlouhé hodiny zablokovat jakoukoli silnici. Kupodivu i přes všechna varování silničářů, dopravních policistů, novinářů, televizních hlasatelů a jiných odborníků se každoročně takových výtečníků najde více než dost.

Více o R52 se dozvíte na novém webu

Dálnice R52Ředitelství silnic a dálnic ČR spustilo nové internetové stránky www.R52.cz o rychlostní silnici R52, která povede z Brna do Vídně. Obsahují informace zejména pro řidiče a obyvatele obcí v okolí stavby. Kromě technických údajů i odpovědí na nejrůznější otázky nabízejí nové stránky přehledné mapy stavby, vizualizace či závěry nejdůležitějších studií. Rubrika „Desetkrát proč R52“ informuje o významu této rychlostní silnice pro region i o způsobu spojení České republiky s okolními zeměmi, především s Rakouskem.

 

Strana 1325 z 1334