Umístění: Kultura

Na jižní Moravě vznikne 13 bytů zvláštního určení pro sociálně potřebné

vozickarka doma bytBrno, 6. dubna 2023 - Již podruhé vypsal Jihomoravský kraj dotační program na výstavbu bytů zvláštního určení. Radní schválili na svém jednání ve středu 5. dubna částku ve výši 15,8 milionu korun pro celkem 13 projektů. Ty mají pomoct zajistit a zkvalitnit bydlení osob v nepříznivé sociální a zdravotní situaci. Vše musí ještě potvrdit dubnové zastupitelstvo. Dotační program na období 2023 - 2024 je zaměřený jednak na přípravu projektové dokumentace, jednak na realizaci nových staveb nebo rekonstrukci stávajících objektů, kde vzniknou obecní byty k bydlení potřebným občanům.

Školní lesní podnik znovu otevírá turistické trasy v Moravském krasu i u Soběšic

les mendelu otevreny sobesiceBrno, 5. dubna 2023 - Na dočasně uzavřené trasy v Josefovském údolí v Moravském krasu se od dubna vrátí turisté. Jde o trasy vedoucí k Býčí skále i k jeskyni Výpustek. Stejně tak se návštěvníci vrátí i na Pěšinu Karla Morávka u Soběšic. Na obou lokalitách bylo nutné některé stromy odstranit kvůli jejich špatnému stavu, který způsobilo extrémní sucho v posledních letech. Navíc místo jedné z donedávna uzavřených tras v Moravském krasu navrhují lesníci trasu novou.

Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová cyklostezka

rodina cyklostezkaBrno, 31. března 2023 - Od ČKD v Blansku souběžně s motoristy frekventovanou silnicí II tř. 379 až po odbočku pod Novým hradem u Adamova vznikne nová cyklostezka. Zadávací řízení na příslušnou projektovou dokumentaci pro stavební povolení schválili krajští radní a v těchto dnech byl záměr zveřejněn v Evropském věstníku veřejných zakázek.

V Čebíně je nově k dispozici automatizovaný externí defibrilátor

srdce telo clovekČebín, 31. března 2023 – V obci Čebín je od března instalován plně funkční automatizovaný externí defibrilátor, tzv. AED. Je umístěn na návsi u vchodu do obecního úřadu v bezpečnostním zeleném boxu. Je přístupný komukoli 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Lidé v Moravské Nové Vsi debatovali o tom, co by obec aktuálně potřebovala

debata moravska nova vesBrno, 26. března 2023 – Ve čtvrtek 16. března se v Moravské Nové Vsi sešlo několik desítek místních lidí, aby diskutovali o tom, jak necelé dva roky po katastrofě povzbudit život v obci. Setkání organizoval městys společně s Jihomoravskou komunitní nadací a Českou spořitelnou, která v rámci programu Silnější hybatelé podporuje sousedské projekty.

Trafostanice vzniklé po tornádu zdobí folklorní motivy

trafostanice egd folklorBrno, 26. března 2023 - Třináct kioskových trafostanic, které byly postaveny v rámci budování nové elektrické sítě v obcích poškozených tornádem na jižní Moravě, zdobí od začátku března street artové malby. Ty nechala na stěny svých objektů namalovat distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON. Motivy na obrázcích odrážejí folklor regionu Podluží.

Vlakovou dopravu v části Jihomoravského kraje zajistí nově ARRIVA

koleje vlak arivvaBrno, 26. března 2023 - V prosinci 2024 končí smlouva Jihomoravského kraje s Českými drahami na provoz vlaků na jižní Moravě. Konkrétně provozní soubor JIH už má vybraného nového dopravce – společnost ARRIVA vlaky s.r.o., která začne přepravovat cestující od prosincové změny jízdních řádů 2024. V jižní části regionu, kam spadají například linky S8 Břeclav – Znojmo, S52 Zaječí – Kobylí (Hodonín), S91 Hodonín – Veselí n. Mor. – Vrbovce, tak kraj od nově vysoutěženého dopravce očekává lepší standard pro cestující.

Dostavba elektrárny v Dukovanech zvedne poptávku po bydlení i ceny nemovitostí v jejím okolí

Jaderna elektrarna DukovanyBrno, 26. března 2023 - Dvě stě miliard korun. Právě takovou částku má podle nynějších odhadů stát dostavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Obří stavební zakázka, která nemá v České republice v posledních desetiletích obdoby, bude mít řadu pozitivních ekonomických dopadů. Jedním z nich bude i vliv na zvýšení cen nemovitostí ve městech v blízkosti elektrárny.

Jihomoravské obce mohou i letos v soutěži „Náš evropský projekt“ vyhrát 150 tisíc Kč

jizni morava obec kostelBrno, 20. března 2023 - Oprava kulturního domu, výstavba koupaliště, nová cyklostezka, vybudování knihovny, rekonstrukce kapličky či záchrana lokálního biotopu – i takto rozdílné projekty mohou nyní obce přihlásit do šestého ročníku soutěže Náš evropský projekt a vyhrát 150 tisíc korun. A vůbec nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, zda loni nebo před deseti lety. Stačí jediné: aby šlo o projekt spolufinancovaný z evropských fondů. Stejnou šanci uspět přitom mají všechny projekty bez ohledu na velikost investice!

Znojemská tepelná snižuje cenu tepla o 13,5 procent

teplo topeni hlaviceZnojmo, 19. března 2023 - Klienti Znojemské tepelné společnosti budou mít o 13,5 % nižší cenu tepla. Od prvního dubna bude kalkulovaná cena za gigajoule tepla 1290 Kč s DPH. Dosud to bylo 1490 Kč s DPH. „Jsem ráda, že jsme mohli díky příznivému vývoji cen plynu přikročit ke snížení ceny tepla klientům Znojemské tepelné dříve, než jsme předpokládali. Současně se nám tím potvrdilo, že nakupovat plyn na komoditní burze formou spotové ceny bylo správné rozhodnutí,“ uvedla starostka města Znojma Ivana Solařová.

Strana 4 z 1307