Umístění: Kultura

Učiliště nejsou blbý! Krajská kampaň "nevim kam" boří mýty o středních školách jazykem žáků

ucen uciliste elektrotechnikBrno, 16. ledna 2023 - Hodně barev, slang i spolupráce s tiktokerkou Amy. Běží krajská kampaň, která boří mýty o oborech středních škol a pomáhá s jejich výběrem. Navíc také v angličtině pro zájemce o vzdělávání ze zahraničí. Žáky oslovuje na Instagramu, kde zasáhla již 200.000 unikátních uživatel a TikToku, na kterém má nejsledovanější video přes 300.000 zobrazení.

Počet minipivovarů na jihu Moravy roste, energetické krizi navzdory

pivovar degustace varnaBrno, 16. února 2023 - Na jižní Moravě v loňském roce vzniklo podle dostupných informací šest nových minipivovarů a jeden výrobu ukončil. Počet nových provozů je nejvyšší od roku 2017, kdy vzniklo osm nových podniků. Hospodářská krize a nárůst cen vstupů se tak zatím na trhu neprojevil. Celkem bylo ke konci loňského roku v provozu v regionu 68 minipivovarů, z toho 15 v Brně. Největší investicí je spuštění Pivovarského domu Poupě v centru jihomoravské metropole.

Věteřov řeší naléhavou absenci čističky, ale i nové rodinné domy

cisticka odpadnich vod Věteřov, 14. února 2023 – Vedení obce Věteřova po dlouhém odkládání řeší chybějící čističku odpadních vod, která si vyžaduje pozornost i kvůli přibývajícím rodinným domům. Jednotný postup je možný i díky programové shodě všech zastupitelů. Poprvé v novodobé historii má KDU-ČSL ve vedení obce jak starostu, tak i místostarostu. Po volební kampani vzešlo ve Věteřově nové sedmičlenné zastupitelstvo. Pět zastupitelů za KDU-ČSL a dva Nezávislí zastupitelé. Velkým pozitivem je fakt, že obě skupiny zastupitelů mají takřka identický volební program, a tak vidí budoucí směřování vesnice společnou optikou.

Sanitky opraví ve svém. Jihomoravská záchranka má vlastní autoservis

zzs jmk vlastni autoservis foto jmkBrno, 13. února 2023 - Výstavba autoservisu za 48 milionů korun pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihomoravského kraje (ZZS JMK) začala v říjnu 2021. Nyní byla úspěšně dokončena. Jejího slavnostního otevření se v pondělí 13. února zúčastnil radní pro investice Vladimír Šmerda a ředitelka ZZS JMK Hana Albrechtová. Při této příležitosti došlo i na předání osmi nových vozů jihomoravské záchrance.

Na ty, kteří se dobře starají o krajinu, čeká 230 tisíc Kč

jizni morava panorama krajina 600Brno, 9. února 2023 - Za chytré nápady, jak pomoct přírodě, bude i v letošním roce možné získat odměnu. Jihomoravští radní schválili záměr vyhlásit druhý ročník soutěže Cena za krajinu 2023. Během února dojde k oficiálnímu vyhlášení druhého ročníku, soutěžící se budou moci hlásit od 1. března do 30. dubna 2023. Vítěze v jednotlivých kategoriích kraj oznámí v září 2023, přerozdělí mezi ně celkem 230 tisíc korun.

Slatina se dočká obchvatu, od kraje dostal zelenou

obchvat slatinaBrno, 9. února 2023 - Brněnská Slatina se dočká silničního obchvatu. Investiční záměr odsouhlasila ve středu 8. února krajská rada. Celý projekt, který přijde kraj na 300 milionů korun (včetně DPH), bude mít na starosti krajská správa a údržba silnic. O stavbu obchvatu Jihomoravský kraj usiluje už více než deset let. Původní záměr přimknutého obchvatu zastavila problematika finančně a technicky neúměrného řešení odvodnění silnice. I proto kraj odstoupil od původního záměru a zvolil jeho odsunutou verzi.

Znojmo dá více peněz na akce v příměstských částech

znojmo panorama kostelZnojmo, 5. února 2023 - Rozsvícení vánočního stromečku, dětský den nebo dýňobraní. Tradiční akce, které se konají v příměstských částech Znojma a na které město finančně přispívá. V letošním roce na ně půjde do každé části 40 tisíc korun. Odsouhlasila to rada města. Na kulturní a společenské akce v městských částech tak půjde dvakrát více peněz než v minulých letech.

Jihomoravský kraj opět podpoří přeshraniční projekty

jizni morava palavaBrno, 5. února 2023 - Především pro žadatele z řad obcí a měst, neziskových organizací, místních akčních skupin nebo nejrůznějších spolků je určen celkem 1 milion euro, na který ještě mohou dosáhnou v rámci již 15. výzvy vyhlášené v rámci přeshraničního programu INTERREG V-A SK–CZ. Jedná se zřejmě o poslední výzvu na podporu z období 2014-2020.

Přes 100 tisíc řidičů z Jihomoravského kraje letos čeká výměna řidičáku

ridicak automobilBrno, 5. února 2023 – Více než 868 tisícům řidičů letos skončí platnost řidičských průkazů. V Jihomoravském kraji se to týká 100 284 řidičů. Za jízdu s propadlým průkazem jim přitom hrozí pokuta ve výši až 2 500 Kč. Kvůli žádosti o nový doklad už nemusí chodit na úřad. Požádat o něj mohou pohodlně a kdykoli přes Portál občana či Portál dopravy, kam se jednoduše přihlásí přes svoji bankovní identitu.

Kraj dá jihomoravským obcím dalších 23 milionů na novou kanalizaci

voda trubka kanalizaceBrno, 3. února 2023 - Na budování kanalizace a další vodohospodářské stavební akce chce Jihomoravský kraj přispět vybraným obcím letos více než 23 miliony korun. Podporu odsouhlasili na svém posledním zasedání krajští radní a doporučili bod schválit i zastupitelstvu. Napojení se díky tomu dočká třeba lokalita Ovčačky v obci Ladná na Břeclavsku, které kraj přispěje sedmi miliony korun.

Strana 8 z 1307