Umístění: Sport Motorsport Masarykův okruh možná přepíše rekord, do Brna se chystá formule 1

Masarykův okruh možná přepíše rekord, do Brna se chystá formule 1

Brno, 12. září 2014 - Čas 1:43,260. Už čtyři roky odolává oficiální rekord Masarykova okruhu stanovený při závodu formulí AutoGP pokusům o překonání. To se může změnit o nadcházejícím víkendu. Tradiční závodní víkend Masaryk Racing Days totiž poprvé hostí sérii BOSS GP. V ní startují vozy z nejprestižnějších formulových sérií na světě – World Series by Renault, GP2 a také F1.

Formule 1 masarykuv okurh brno

 

Na start závodu BOSS GP by se mělo postavit 14 formulí. Mezi nimi převládají vozy Dallara určené pro série GP2 a WSbR. Pohánějí je buď osmiválcové čtyřlitry Mecachrome, nebo šestiválcové motory Renault o objemu 3,5 litru. Největším adeptem na pokoření rekordu je ale monopost Benetton B197, s nímž v roce 1997 závodil Jean Alesi v F1. Vůz připravuje tým Mansell Motorsport nesoucí jméno další legendy automobilového sportu – pilota F1 Nigela Mansella.

„Jde o jedinečnou šanci vidět v Česku v závodním nasazení skutečnou F1 se vším všudy – včetně zvukové kulisy desetiválcového motoru, které už dnešní formule nemají,“ podotýká manažerka závodu Jana Božková.

Pokud budou ideální podmínky, měl by vůz rekord bez problémů atakovat. „Z exhibičních jízd víme, že vozy F1 dokážou zajíždět v Brně časy kolem 1:35. Na oficiální rekord tak má vůz přibližně osmivteřinovou rezervu,“ upřesnila Božková.

Víc jak 150 aut na startu
Kromě série BOSS GP se na Masaryk Racing Days představí i kompletní středoevropská závodní špička. Ve všech kategoriích se na start postaví víc jak sto padesát závodních vozů. „Oproti předchozím rokům je to výrazně vyšší počet aut. Takto obsazené závody se jezdily naposledy v době před vypuknutím hospodářské krize,“ říká Jana Božková. Ve startovním poli se objeví jezdci nejen z České republiky a Slovenska, ale i Rakušané, Poláci, Slovinci, Maďaři a další národnosti. Ve startovní listině je i několik extrémně zajímavých vozů – třeba ultimátní sportovní Saleen S7R se v Brně představí hned ve třech exemplářích, konkurovat mu bude plejáda strojů Porsche, Ferrari nebo majestátní Mercedes SLS.

masarykuv okruh formule 1 lezata

Volkswagen Castrol CUP
Dvě hlavní série doplní na dráze polský značkový šampionát VW Castrol CUP. V něm startují pouze vozy Volkswagen Golf, díky unikátnímu systému závodů si ale Castrol CUP vydobyl pověst jednoho z nejzábavnějších automobilových seriálů ve střední Evropě. Vozy jsou vybaveny takzvaným „push-to-pass“ systémem, který řidiči dovoluje krátkodobě zvýšit výkon vozu. Počet takových zvýšení na jeden závod je limitován, piloti tak musí taktizovat a s jeho využitím šetřit. Počet zbývajících aktivací push-to-pass se zobrazuje prostřednictvím velkých světelných číslic za zadními okny vozu, diváci tak mají přehled o tom, kolikrát už konkrétní vůz zrychlení využil.

Přehlídka historických českých formulí a doprovodný program
Už tradičně se na Masaryk Racing Days představují historické české formule. Diváci je budou moci vidět na dráze dvakrát během dne při exhibiční jízdě, zblízka si je mohou prohlédnout v expozici na centrálním parkovišti u řídící věže. Pro návštěvníky je připraven i další doprovodný program – zdarma si mohou zajezdit na simulátoru formule 1, pro děti budou připraveny nafukovací skákací atrakce. Na říjnový závod Czech Drift Series pak diváky navnadí exhibice driftu, která vyplní pauzy mezi závodním programem. Denní vstupné stojí 150 Kč, k dopravě na okruh mohou návštěvníci využít zdarma mimořádnou linku 400 z Mendlova náměstí.

(red), foto: Archiv BOSS GP


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci