Zámek Vranov nad Dyjí letos láká dvěma výstavami. První z nich, Vranovská lilie, je již devátým ročníkem květinové výstavy, v nichž bude tato krásná květina dominovat. Výstavu pořádá Národní památkový ústav – správa Státního zámku Vranov nad Dyjí a Květinová galerie Brno a bude přístupná od 12. do 17. června.
Další akcí je výstava Vranovské kameniny. V bývalé zámecké kočárovně, kde se bude konat již jedenáctý ročník této velké sezonní výstavy, mohou návštěvníci spatřit krásu keramických výrobků zdejší manufaktury z let 1799 až 1882, zejména jídelní servisy, čajové a kávové soupravy, toaletní nádoby či dekorativní vázy.
Vranov vystaví lilie i keramiku
Jak žili Slované na Pohansku?
Nevšední příležitost podívat se, jak žili naši předkové, bude mít v sobotu 16. května každý, kdo zamíří do areálu zámečku na Pohansku. Městské muzeum a galerie Břeclav zde pořádá s historickou Družinou Jaga „Muzejní noc“ plnou překvapení.
Výstava - Já mám koně…
Vlastivědné muzeum Kyjov pořádá ve dnech 27. 4.-6. 7. 2009 výstavu Já mám koně…
Jak už sám název napovídá, tentokrát se bude vše točit okolo koní. Na výstavě může návštěvník spatřit obrazy a modely koní, různé součásti postrojů, podkovářské nářadí a spoustu dalších předmětů. Hned u dveří přivítá příchozího „kočí“ se svým „běloušem“ - model koně v životní velikosti s anglickým chomoutkovým postrojem. Předměty pocházejí jednak ze sbírek Hipologického muzea ve Slatiňanech, Vlastivědného muzea v Kyjově, Středního odborného učiliště v Kyjově (dříve zemědělská škola v Kyjově) a ze soukromých sbírek pana Josefa Iše a Ing. Lubomíra Moravanského.
Kam za kulturou
Unikátní venuše zamířily do Brna
Unikátní venuše z celé Evropy zamířily do Brna a představí se spolu s ostatními uměleckými předměty na výstavách Nejstarší umění střední Evropy a První zemědělci.
„Část ze zapůjčených exponátů nikdy v minulosti neopustila hranice svých domovských států a v ČR budou k vidění vůbec poprvé. V tomto rozsahu nebyla obdobná výstava ve střední Evropě nikdy realizována,“ komentuje výstavu Nejstarší umění střední Evropy vedoucí pisáreckého Pavilonu Anthropos Mgr. Petr Kostrhun.
Obrazem: Jak to vidíme my - výstava nevidomých umělkyň
Galerie Teiresiás se nachází ve Středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky, které je celouniverzitním pracovištěm Masarykovy univerzity. Cílem střediska je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly přístupné studentům se smyslovým nebo jiným handicapem.
Brněnská muzejní noc
Jak to „vidíme“ my – výstava nevidomých umělkyň proběhne v Brně
Výstava nazvaná Jak to "vidíme" my představí průřez z tvorby obou autorek. Zlata Zumrová a Božena Přikrylová společně nevystavují poprvé. S Masarykovou univerzitou je navíc pojí skutečnost, že zde shodou okolností obě navštěvují kurzy celoživotního vzdělávání, které jsou určené zrakově postižené veřejnosti. Těší nás, že můžeme na půdě univerzity představit výjimečnou tvorbu těchto výtvarnic.
Strana 32 z 35