Umístění: Kultura Muzea a výstavy

Podhorácké muzeum, Muzeum ve Šlapanicích, Muzeum v Invančicích...

Kulturní tipy Podhorácké muzeum, Předklášteří

Rostliny, zvířata a lidé. Práce žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy v Tišnově. Do 29. března.
Tak dlouho se chodí se džbánem… Výstava provede návštěvníka putováním keramického džbánu od výrobce k uživateli a od uživatele do muzea, kde je zapsán, ošetřen, uložen a vystaven. Od 31. března do 26. dubna.

Muzeum ve Šlapanicích
Když se řekne archeologie… Výstava seznamuje s metodami archeologického výzkumu a dalším „životem“ archeologických nálezů až po jejich konečné zpracování. Je doplněna o interaktivní „dětskou dílnu“. Do 17. května.

V Brně zamiřte na noční Arabelu či výstavu kraslic

Letohrádek MitrovskýchNevíte, kam vyrazit v Brně za kulturou? Přinášíme vám dva zajímavé tipy. Letohrádek Mitrovských připravil na dubnové prázdninové dny (9. a 10.4.) zážitkový bonus k probíhající výstavě ARABELA - komentované večerní prohlídky při svíčkách. Prostory historickeho letohrádku budou rozzářeny desítkami svíček a každá místnost (královská síň, pohádková říše, domácnost Majerových) bude mít svého kostýmovaného průvodce znalého filmového i pohádkového prostředí...

95. výročí narození Bohumila Hrabala

Bohumil HrabalPamátník písemnictví na Moravě připravuje výstavu k 95. výročí narození Bohumila Hrabala (1914 –1997), jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Narodil se a první tři roky svého života strávil v Brně-Židenicích, u svých prarodičů Tomáše a Kateřiny Kiliánových. Později, už jako student Českého státního gymnázia v Brně, zde rok bydlel a ještě za vysokoškolských studií se do Židenic každé prázdniny vracel. Kromě života na brněnské periférii poznal i prostředí zcela odlišné, a to v obřanské vile svého strýce Bohuslava Kiliána, mj. vydavatele meziválečných časopisů Salon a Měsíc, který kolem sebe soustředil tehdejší, nejen brněnskou, intelektuální elitu. Ač se v tomto prostředí Hrabal příliš volně necítil a raději utíkal zpět do Židenic, byl to právě jeho strýc, kdo mu dal impulz k neustálému sebevzdělávání, k „prolomení prkna nevědomosti“.

Ohlednutí za Regiontourem

Regiontour - expozice JMKDesetitisíce návštěvníků si na veletrhu cestovního ruchu Go a veletrhu turistických možností Regiontour mohly prohlédnout expozici Jihomoravského kraje. V rámci regionální prezentace se představilo všech pět turistických oblastí kraje – Brno a okolí, Moravský kras a okolí, Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-valtický areál a Slovácko.

Veletrhy STYL a KABO – chystá se 33. ročník

KABO a STYLBrněnské výstaviště se připravuje na již 33. ročník mezinárodních veletrhů  módy STYL a KABO. Tentokrát se uskuteční ve dnech 17.-19. února 2009. STYL a KABO každoročně potvrzují své významné postavení a i letos půjde o největší módní  veletrhy svého druhu ve střední Evropě. Ve stejném termínu navíc souběžně proběhne 3. ročník Mezinárodního veletrhu kosmetiky Cosmetics a 2. ročník Mezinárodního veletrhu vybavení  pro zimní a outdoorové sporty S1. Na veletrzích nebudou chybět nejvýznamnější tuzemští i zahraniční výrobci.

Slovácko startuje stavební sezónu

Výstava Stavíme bydlímeVe dnech 6.-7. února proběhne  v DK Horní Valy již 15. ročník  stavební výstavy STAVÍME, BYDLÍME, která nabídne mnoho inspirativního pro opravy, rekonstrukce či  modernizace bydlení.  

Zahájení stavební sezóny proběhne opět v Hodoníně. Veletržní správa Omnis Olomouc, a.s.  nabízí seriál stavebních výstav pod názvem STAVÍME,BYDLÍME a region Slovácka je tím prvním.  Již popatnácté se ve dnech 6.-7. února  otevřou brány Domu kultury Horní Valy Hodonín, aby přivítaly všechny zájemce o stavebnictví, kteří chtějí buď stavět od základů nebo rekonstruovat či  modernizovat stávající bydlení, získat nové  informace, využít široké nabídky služeb, ale hlavně se osobně setkat se svými dodavateli.

Otec Tří králů a šíření jeho Historie scholastiky v českých zemích

Otec Tří králů Památník písemnictví na Moravě ve spolupráci se Státním okresním archivem Brno-venkov v Rajhradě připravili na únor roku 2009 výstavu, jež si klade za cíl zmapovat na našem území dochování významné středověké učebnice církevních dějin. Tento spis nazývaný Historia scholastica je dílem Petra Comestora, významného středověkého teologa a kancléře pařížské univerzity, který jej sepsal mezi lety 1169-1173. Dnes bychom mohli jeho práci označit jako dějepis pro školy, či biblický dějepis (dějeprava). Jedná se o soubor biblických dějin a o výňatky z církevních Otců a starověkých dějepisců. Do češtiny byla kniha přeložena již kolem roku 1400 a zřejmě se tak stalo pro potřeby Emauzského kláštera v Praze.

Výstava fotografií Krajiny země Izrael

Solný sloup IsraelZveme Vás k návštěvě výstavy fotografií Tomáše Trojana "KRAJINY ZEMĚ IZRAEL", konané v Rajhradském klášteře v termínu od 1.2. do 29.3.2009.
Vystavené fotografie vznikly během devítiměsíčního pobytu Tomáše Trojana po Izraeli v roce 2002. Zachycují rozsáhlé pouštní oblasti jižního Izraele, solné útvary v okolí Mrtvého moře i nečekaně svěží a pestré pahorky Golanských výšin.

Strana 33 z 35