Umístění: Kultura Muzea a výstavy Čápi se vrací ze zimovišť. Vítá je i výstava fotografií ve Znojmě

Čápi se vrací ze zimovišť. Vítá je i výstava fotografií ve Znojmě

cap vystava znojmoZnojmo, 12. dubna -  V roce 2014 byly oba naše druhy čápů, čáp černý i bílý, vyhlášeny Českou společností ornitologickou „ptáky roku“. K této příležitosti vznikla i série snímků, která divákům umožňuje nahlédnout do nejintimnějších okamžiků ze života těchto opeřenců. Čtyřicet těch nejzdařilejších mohou zájemci zhlédnout až do 26. května ve znojemském Domě umění.

 

„Právě nyní k nám ze zimovišť přilétá už většina místních čápů. Můžete je spatřit na polích, kde po dlouhé cestě z Afriky odpočívají. Z tradičních hnízdišť se opět ozývá typické klapání zobákem, známý pozdravný rituál čápů bílých. Černé čápy můžete v těchto dnech zase spatřit, jak majestátně krouží nad svými hnízdišti v lesních komplexech,“ popsal zoolog Antonín Reiter z Jihomoravského muzea, které spolu se Správou Národního parku Podyjí putovní výstavu do Znojma přivezlo.

Čáp černý je také „erbovním ptákem“ Národního parku Podyjí. Ten si v letošním roce připomíná čtvrtstoletí své existence a výstava v Domě umění je jednou z akcí, které mají na výročí upozornit.  Zájemci tak na výstavě nazvané „Poslové jara aneb čápi na fotografiích“ mohou například tipovat, které snímky pocházejí přímo ze Znojemska.

Foto: Ondřej Pelánek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci