Umístění: Kultura Muzea a výstavy Do Šlapanického muzea za historií dráteníků i za poznáním vztahů lidí a rostlin

Do Šlapanického muzea za historií dráteníků i za poznáním vztahů lidí a rostlin

Šlapanice, 19. listopadu 2019 – Na závěr letošního roku připravilo Muzeum ve Šlapanicích dvě výstavy: Nomádi Evropy – Příběh slovenského drátenictví převzatou z Považského múzea v Žilině a Rostliny a lidé: Od koření po pneumatiku sestavenou výhradně ze sbírkových předmětů Muzea Brněnska. Některé exponáty jsou zde vystaveny vůbec poprvé, například oblíbená ozdoba domácností z 19. století, tzv. šturc – různé připomínky na významné rodinné události nebo osobnosti uložené pod skleněným poklopem.

nomadi evropy vystava slapanice

Výstava Nomádi Evropy – Příběh slovenského drátenictví představuje návštěvníkům fenomén drátenictví a také samotné mistry dráteníky. Řemeslníky, kteří kvůli chudobě opouštěli své domovy v horských oblastech severozápadního Slovenska a Spiše, a vydávali se na cesty do dalekých krajin, aby si zde svou zručností přivydělávali na živobytí. 

Díky jejich šikovnosti vznikaly z drátu především praktické předměty každodenní potřeby, které ale nepostrádají také umělecké kvality. „Vedle historického pohledu na toto téma představujeme také uměleckou tvorbu současných mistrů dráteníků. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejrůznější zvířata, dopravní prostředky, stavby i abstraktní obrazce umně spletené z drátů“ uvedla kurátorka výstavy Lucie Libicherová.

Výstava Rostliny a lidé: Od koření po pneumatiku představuje vztah rostlin a lidí. „Vytipovali jsme několik rostlin, které vnímáme jako zajímavé a pro lidskou existenci v některém ohledu významné a důležité. Návštěvníci nemusí s naším výběrem souhlasit. Chceme, aby se zkusili zamyslet, která rostlina připadá zásadní právě jim,“ popisuje jedna z autorek výstavy Monika Mikulášková.

Děti i dospělí jistě ocení možnost bádat v laboratoři, tvořit ve výtvarném ateliéru nebo odpočívat v relaxační místnosti. Výstava neopomíjí ani zajímavé rostliny Šlapanicka. Na výstavě návštěvníci poznají, které rostliny v okolí je třeba chránit nebo které nejsou původní, ale invazivní. Součástí výstavy je i převzatá pasáž Plané rostliny jako jídlo, koření i lék připravená ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. 2 další dvě.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript