Umístění: Kultura Muzea a výstavy Galerie Efram v Mikulově dává příležitost amatérským výtvarníkům

Galerie Efram v Mikulově dává příležitost amatérským výtvarníkům

Mikulov, 21. února 2013 - Mikulovská galerie Efram hostí třiadvacet amatérských výtvarníků, kteří vystavují v rámci unikátního projektu MADE IN MIKULOV. Majitelka galerie Sylva Chludilová pořádá již šestým rokem výstavu neprofesionálů a autorů užitého umění. Ta patří k nejnavštěvovanějším a zároveň potvrzuje, že kreativita a originalita není jen věcí výtvarného vzdělání.

Obraz-abstraktni

 

„Sama vím, jak je těžké se se svými pracemi poprvé někde ukázat. Najít prostor a přízeň galerie, kde je možné se prezentovat. Proto jsem se rozhodla, že začínajícím autorům dám tuto příležitost,“ řekla při nedělní vernisáži Sylva Chludilová, která se sama před 10 lety rozhodla založit galerii a v ní představit svou vlastní tvorbu.

Letošní MADE IN MIKULOV je opět velmi rozmanitý. Kromě kresby, malby a grafiky se prezentují i fotografové, šperkařky a k vidění je i dřevořezba, mozaika či instalace a nové techniky, které si autoři vymýšlejí sami. „Hodně lidí používá při své tvorbě modrou barvu, která je znamením naděje. A to je velmi povzbudivé,“ řekla Sylva Chludilová.
Každým rokem se v Eframu během této ojedinělé výstavy představuje více a více amatérských výtvarníků. Věkové zastoupení je velmi různorodé. Nejmladší autorky jsou teprve třináctileté žákyně. Dvě třetiny vystavujících se prezentují opětovně. „A právě u nich je patrný ten posun, jak na sobě pracují a jejich tvorba je rok od roku profesionálnější,“ řekla Sylva Chludilová. Kromě mikulovských se představují i výtvarníci z okolí, mající vztah ke kraji pod Pálavou.

Oproti minulým ročníkům je letos k vidění více abstraktního umění, instalací a šperků. Jednou ze šperkařek je i Markéta Krejčí z Moravského Žižkova, studentka brněnské pedagogické fakulty, obor výtvarná výchova. Šperkařství se věnuji osmým rokem a v Mikulově vystavuje část své bakalářské práce s názvem „Současný český šperk“. Tvorba šperku je pro ni obrovskou svobodou a chce se mu věnovat i v budoucnu. „Je to můj sen. Od malička jsem chtěla být učitelkou a nyní, když se věnuji i šperkům, tak by bylo krásné spojit obě dvě mé záliby. Tvořit i vyučovat šperk, to je můj sen,“ řekla Markéta Krejčí. Šperk je podle ní nejbližší umění dotýkající se člověka, protože se nosí přímo na těle.

Výstava MADE IN MIKULOV je v galerii Efram k vidění až do 17. března. Otevřeno je každý den, kromě pondělí, od 13 do 17 hodin.  Část z vystavovaných prací je prodejná.

Jitka Chromá


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci