Umístění: Kultura Muzea a výstavy Galerie Efram v Mikulově slaví deset let

Galerie Efram v Mikulově slaví deset let

Mikulov, 24. srpna 2012 - Galerie Efram na Husově ulici slaví své desáté výročí. Její majitelka Sylva Chludilová připravila na dny 23.–25. srpna zajímavé setkání spojené s vernisáží svých obrazů nazvanou symbolicky Retrospektiva.

narozeniny

 

 

„I pro mne samotnou to bude zajímavé. Doposavad jsem neměla důvod srovnávat a ohlížet se až nyní. Vystavuji vedle sebe práce, které jsem za těch deset let vytvořila, a jsem sama překvapená. I když jsem si původně myslela, že jsem pořád stejná, tak jsou tam patrné rozdíly,“ řekla malířka a galeristka Sylva Chludilová. Na sobotní vernisáž připravila tři desítky svých obrazů. Bude to průřez její tvorbou, kdy od olejomalby vyzkoušela i jiné výtvarné techniky, pracovala s různými materiály i textem.

V posledních letech jsou její obrazy méně konkrétnější a zelenošedé barvy vystřídaly barvy teplejší a místy se objevuje barva červená, kterou výtvarnice v počátcích své tvorby nepoužívala. A jak sama říká, neměla ji ráda. „Člověk se však mění, dozrává a i v mé tvorbě mne poznamenává a posunuje můj životní příběh,“ doznává se malířka. Poslední roky více pracuje s emocemi, symboly a její díla jsou abstraktnější. Zůstává v nich však zachováno světlo. „Světýlka naděje, to je to, co člověka popohání a drží,“ říká Sylva Chludilová.

Během uplynulé dekády galerie Efram hostila osmdesát šest autorských výstav, mj. Jiřiny Klimentové, izraelského výtvarníka Eyala či Romana Šafránka s jeho velkoformátovými obrazy synagog. Probíhají zde i besedy, taneční vystoupení, autorská čtení a sympozium Efram. To začala Sylva Chludilová pořádat poté, co zjistila, jak chatrné jsou znalosti mladých lidí o holocaustu. „Domnívám se, že neznalost této části historie vede i k projevům neonacismu. Nevědomosti a předsudky jsou tristní. Věřím, že tímto sympoziem, které letos už bylo po čtvrté, přispívám k ucelenějšímu vědomí mladých lidí,“ řekla galeristka. V budově, kde dříve bývala židovská škola, se tak propojuje původní myšlenka, aby galerie byla místem setkání, diskusí a vzájemného obohacování se.

Oslava desátého výročí galerie Efram začíná ve čtvrtek 23. srpna v 15.30 hodin neformálním setkání přátel a příznivců galerie. Vernisáž výstavy Sylvy Chludilové je připraven následující den od 18 hodin a večer po osmé zazní tóny klezmerové kapely Létající rabín. Sobotní odpoledne se Husova ulice před galerií roztančí. „Třebíčský soubor Yocheved tu bude tančit židovské tance a kdo bude mít zájem, může se i něco přiučit,“ zve na šestnáctou hodinu Sylva Chludilová.
Výstava a ohlédnutí se za dekádou výtvarnice a galerie bude v Eframu k vidění až do konce září.

Autor: Jitka Chromá


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci