Umístění: Kultura Muzea a výstavy Kraj podpoří vystavení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově 10 miliony

Kraj podpoří vystavení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově 10 miliony

Brno, 16. prosince 2019 - Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo dotaci ve výši 10 milionů korun městu Moravský Krumlov na projekt „Výstava Slovanské epopeje na zámku v Moravském Krumlově“. Už na jaře letošního roku krajské zastupitelstvo schválilo záměr pomoci městu Moravský Krumlov za předpokladu dohody města s hlavním městem Praha o přemístění expozice Slovanské epopeje do zámku v Moravském Krumlově. Dne 17. října 2019 schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy dočasné umístění 20 pláten obrazového cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej na zámku v Moravském Krumlově za předpokladu vytvoření nezbytných stavebně-technických a klimatických podmínek v tomto objektu na dobu 5 let. Uzavření smlouvy o výpůjčce je v jednání.

krumlov slovanska epopej baleni

 

Cílem projektu jsou stavební úpravy zámeckých místností stávajících výstavních prostor zámku, které se nacházejí ve východním křídle, pro umístění velkoformátových pláten Muchovy Slovanské epopeje. Půjde o vytvoření vhodných stavebně-technických a klimatických podmínek stávajících výstavních prostor dle požadavků Galerie hlavního města Prahy pro vystavování sbírkových předmětů. Je požadováno zajištění trvalé teploty 18 až 20 stupňů Celsia, vlhkosti 45 až 55 % s minimálním denním výkyvem a správné nasvícení. Rovněž je nutné zajistit obrazy proti požáru a případné krádeži či poničení.

Zámek je nemovitou kulturní památkou evidovanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, soubor obrazů Alfonse Muchy – Slovanská epopej je evidovaný v Ústředním seznamu kulturních památek jako movitá kulturní památka. Obrazy Slovanské epopeje budou umístěny v Rytířském sále (9 ks) a navazujících sálech východního křídla (11 ks), ve kterých je v současné době vystavena expozice moderního umění.

Velkoformátová plátna Muchovy Slovanské epopeje by tedy pravděpodobně mohla být vystavena na zámku v Moravském Krumlově pokud možno již v červenci 2020.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci