Umístění: Kultura Muzea a výstavy Pojízdné muzeum Legiovlak zastaví i na slavkovském nádraží

Pojízdné muzeum Legiovlak zastaví i na slavkovském nádraží

Slavkov, 24. listopadu 2015 - Unikátní pojízdné muzeum – Legiovlak – zavítá na svou letošní poslední zastávku ve Slavkově u Brna. Slavnostnímu příjezdu v neděli 6. prosince budou přihlížet váleční veteráni i premiér Bohuslav Sobotka. Replika vlaku představující životní příběh českých legionářů z první světové války bude stát na nádraží tři dny. Legiovlak přijede do Slavkova u Brna z hlavního města Slovenské republiky. Součástí programu bude i přehlídka vojenské techniky 74. lehkého motorizovaného praporu v Bučovicích.

legiovlak slavkov

 

Občerstvení se bude podávat v polní kuchyni, kde se bude vydávat vojenský guláš. Unikátní vlak, který doposud vidělo už téměř 80 tisíc lidí, bude na slavkovském nádraží až do úterý 8. prosince, kdy bude připraven zejména pro školní prohlídky a veřejnost.

„Velmi si cením rozhodnutí Československé obce legionářské vypravit Legiovlak do našeho města. Slavkov u Brna si vždy hrdě připomínal svoji bohatou legionářskou historii. Není náhodou, že máme úzké partnerské vazby s francouzským městem Darney, které je považováno za kolébku vzniku Československých legií ve Francii a tedy i vzniku samostatného státu,“ uvedl starosta Slavkova u Brna Michal Boudný.

Slavnostní zahájení začne na slavkovském vlakovém nádraží v 10.00. Po proslovech půjdou účastníci přivítat věrnou repliku vlaku. Pojízdné muzeum přenese diváky do doby první světové války. Vlak provázejí uniformovaní legionáři, kteří v jeho kulisách poutavě vyprávějí příběh legií a pomáhají s hledáním legionářů v rodinách návštěvníků. Výklad bude zajištěn až do úterý.  Akce je přístupná nejširší veřejnosti a vstup je po celou dobu zdarma.

Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020.

V současné době již jezdí po naší vlasti ešalončítající11 zrekonstruovaných historických vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, kovářského, zdravotního, štábního, obrněného a dvou vozů plošinových. Novinkou je krejčovský vagon.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci