Umístění: Kultura Muzea a výstavy Pole tvůrčí a válečná

Pole tvůrčí a válečná

Výstava Pole tvůrčí a válečná představuje veřejnosti pozoruhodnou a málo známou uměleckou sbírku Vojenského historického ústavu v Praze, která uchovává řadu mimořádných děl významných českých malířů, grafiků a sochařů. Nacházejí se zde například takové skvosty, jako jsou díla Františka Kupky, Václava Špály či Vojtěcha Preissiga. Nechybí legionářské plakáty, obrazy zachycující bitevní atmosféru, kresby z koncentračních táborů, ukázky tvorby socialistického realismu, ale i karikatury či díla upozorňující na absurditu války. Moravská galerie v Brně přináší jako první muzeum umění komplexní pohled do této jedinečné sbírky. Nebojte se vstoupit na pole tvůrčí i válečná.

plakát

 

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně, Moravské nám. 1a

7. listopadu 2008 – 8. února 2009

 

POŘADATELÉ VÝSTAVY
Moravská galerie v Brně
Vojenský historický ústav Praha

AUTORKY VÝSTAVY
Ilona Krbcová, Terezie Petišková

KURÁTOR VÝSTAVY
Petr Ingerle

PROSTOROVÉ ŘEŠENÍ VÝSTAVY
Emil Zavadil

GRAFICKÝ DESIGN
Karel Haloun

PRODUKCE

Veronika Jičínská, Miroslava Pluháčková

INSTALACE
Lubomír Cének, Petr Kolaja, Martin Ondruš, Jiří Šujan

PROPAGACE
Simona Juračková, Alena Krkošková, Hana Laudátová, Maria Matuszek

DOPROVODNÝ PROGRAM

Ludmila Horáková, Jitka Petřeková, Eva Strouhalová, Silvie Šeborová
tel.: +420 532 169 151, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Předchůdcem Vojenského historického ústavu Praha byl Památník odboje, jehož ředitelem byl spisovatel a generál Rudolf Medek. Tehdy, na počátku dvacátých let 20. století, představovalo výtvarné umění důležitou součást jeho sbírek. Řada významných českých moderních umělců se totiž osobně v boji zasadila o vznik samostatného československého státu. Jejich působení a díla vzniklá v období první, někdy i druhé světové války jsou poměrně známá. Připomeňme alespoň malíře Emila Fillu, Františka Kupku, Rudolfa Kremličku, krajináře Otakara Nejedlého nebo sochaře Otto Gutfreunda. K mimořádným osobnostem, které vytvořily to nejlepší, co v duchu moderny v československé kultuře vzniklo, a zároveň se aktivně zapojily do českého odboje, patří Vojtěch Preissig. Výstava představí také pozoruhodnou tvorbu umělců ze čtyřicátých let minulého století: Aléna Diviše, inspirovanou pobytem ve francouzském vězení, nebo malby málo známého futuristického malíře Jaromíra Jindry či v duchu civilismu tvořícího letce čs. jednotek v Británii Aloise Majzlíka. Kolekci děl mimořádné kvality od etablovaných autorů doplní karikatury a cykly kreseb a akvarelů dokumentujících cesty legionářů první světové války po Orientu či transsibiřskou magistrálou. Kromě známější zmíněné moderny, spojené s oslavou a dokumentací československých zahraničních legií, je zde také zastoupena zřejmě nejrozsáhlejší kolekce oficiální, socialistickorealistické výtvarné kultury u nás, která původně pocházela především z majetku zrušeného Armádního výtvarného studia a jež je na výstavě rovněž prezentována.
V uplynulých deseti letech se sbírka dočkala kritického zhodnocení. Poslední dekáda je obdobím systematické práce na sbírce umění Vojenského historického ústavu jako celku. Po nepříznivém dlouhém půlstoletí, druhé světové válce a komunismu, sbírka konečně prošla důslednou inventarizací, adekvátním uložením a postupným kritickým zpracováváním. Výstava v Moravské galerii v Brně je příležitostí k seznámení veřejnosti s touto specifickou uměleckou sbírkou prezentující jak autentické autorské reflexe destruktivních válečných období, tak dokládající proměny oficiálního vkusu.
Výstavu doprovází sestřih němých dokumentů věnovaný působení českých legií v Rusku, kde mohou diváci vidět autentické snímky z putování českých vojáků transsibiřskou magistrálou do Vladivostoku. Dokument také obsahuje záběry z cesty kolem světa, kterou absolvovali při návratu domů v roce 1920, a krátký vzácný dokument Herecké etudy bratra Kulhánka, jenž je jedním z mála dochovaných filmových ukázek legionářského divadla. Dále mohou návštěvníci zhlédnout tři krátké filmy z doby po druhé světové válce: Ocel písní kalená (1951) o soutěži tvořivosti v armádě, Grekovovo studio v Praze věnovaný návštěvě vojenského výtvarného studia v Praze a jeho spolupráci s československým Armádním výtvarným studiem a Vláčilův film Vzpomínka (1953), který natočil ve službách ČS armádního filmu jako obrazovou báseň — vzpomínku na Klementa Gottwalda.

Terezie Petišková
jedna z autorek výstavy


Zneužívání umění totalitními ideology a odstrašující příklady politického kýče nás dlouho vedly k pochopitelné opatrnosti vůči umění, v němž se propojuje tvorba a společenská potřeba, poptávka a občanská povinnost. Výstava představující umělecké sbírky Vojenského historického ústavu je tedy nejen diskrétním příspěvkem Moravské galerie v Brně k obecnému třeštění kolem osmičkových výročí spojených s peripetiemi české státnosti, ale rovněž pokusem vykročit na málo známý uměleckohistorický terén. Je také vedena snahou přihlásit se k terapii, která by — pokud to myslíme s našimi občanskými povinnostmi vážně — odstranila předsudky, jež si někdy trochu jalově hýčkáme vůči zprofanovaným historickým tradicím české armády.
A to i před publikem obvykle velmi obezřetným při setkání s čímkoli, co jenom trochu řinčí zbraněmi.
Marek Pokorný
ředitel Moravské galerie v Brně


PLÁNOVANÝ DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ
(změna programu vyhrazena)

Neděle 7. 12. v 16.00 h
Výklad na výstavě
Terezie Petišková, autorka výstavy
Místodržitelský palác, Moravské nám. 1a

Středa 7. 1. v 17.00 h
Výklad na výstavě
Petre Ingerle, kurátor výstavy
Místodržitelský palác, Moravské nám. 1a

Úterý 3. 2. v 17.00 h
Avantgarda za války
Silvie Šeborová
Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
Přednáška o nejvýznamnějších představitelích první vlny české avantgardy (Filla, Kubišta, Gutfreund), o tom, jakým způsobem prožívali obě světové války a jaký to mělo dopad na jejich tvorbu.  


POŘADY PRO ŠKOLY A KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY
Komentované prohlídky výstavy s výtvarnou aktivitou pro přihlášené školní skupiny možno objednat na tel.: +420 532 169 146, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Když zuřila válka, určeno pro 2.stupeň ZŠ a SŠ
Mnoho slavných umělců muselo za 1. či 2. světové války narukovat do armády, kde prožili chvíle, které ovlivnily jejich tvorbu. Ta bude výchozí inspirací k vlastní malířské aktivitě.

Ve službách vlasti, armády a války, určeno pro SŠ
Komentovaná prohlídka výstavy, která časově obsáhne půl století československých dějin a představí umělecká díla, která přibližují vývoj umění v různých historických a politických kontextech.

V zákopech, určeno pro 2.stupeň ZŠ
Jak vznikají obrazy, když je jejich tvůrce v těžké životní situaci způsobené válkou a jak se pocity, které prožívá, odrazí v jeho díle. Pořad doprovází malířská aktivita vedoucí k zachycení vlastních pocitů.


DĚTSKÝ ATELIÉR

Bližší informace na tel.: 532 169 146 nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Sobota 17. 1. od 10.00 do 12.00 h
Malba podle Diviše
Martina Malá
Výtvarná dílna inspirovaná díly Aléna Diviše, na které bude použita klasická technika malby, řekneme si i něco o teoretických základech malby.
MEZI NÁMI
Cyklus výtvarných dílen pro děti i dospělé s fyzickým handicapem, díky bezbariérovým přístupům jsou vítáni i vozíčkáři. Bližší informace na tel. +420 532 169 119 nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci