Umístění: Kultura Muzea a výstavy Tutanchamon zamířil do Brna

Tutanchamon zamířil do Brna

Chcete se cítit jako archeolog Howard Carter, který v roce 1922 objevil „nejfantastičtější egyptologický objev století“, jak tehdy informovaly londýnské noviny The Times? Pak se vydejte na výstavu...„

Tutanchamon

Tutanchamon – jeho hrob a poklady“, která je od poloviny října k vidění v brněnské Titanic Hall. V přesné kopii hrobového komplexu a v doprovodných expozicích si můžete prohlédnout přes tisícovku replik předmětů z královy pohřební výbavy a blíže se seznámit se starodávnou civilizací, která vzkvétala na březích Nilu. Pro výstavu byla vytvořena přesná replika faraonovy hrobky v reálné velikosti, zahrnující tři místnosti. Nikde jinde na světě (ani v Egyptě) nemůžete vidět hrobku a všechny poklady tak, jak byly uspořádány při senzačním objevu!

Návštěvníci si mohou kromě mnoha uměleckých předmětů prohlédnout i přesnou kopii Tutanchamonovy zlaté masky. Výstava je doplněna informacemi o životě starých Egypťanů, návštěvníkům jsou k dispozici také prezentace s pečlivě vybranými informacemi o egyptských dějinách a náboženství.


TUTANCHAMON JEHO HROB A POKLADY - BRNO, TITANIC HALL

OTEVŘENO DENNĚ OD 10:00 DO 20:00 HODIN,OD 16. ŘÍJNA 2008 DO 15.3.2009

Vstupenky v síti Ticketpro: https://shop.ticketpro.cz
Vstupenky na místě: BRNO - TITANIC HALL, Heršpická 9

Otevřeno denně od 10:00 do 20:00 hod.

CENY:
Dospělý - 380 Kč
Senior - 340 Kč
Ditě - 290 Kč
Student - 340 Kč
Skupina - 290 Kč 

 

Vyhrajte vstupenky!

Toužíte navštívit tuto unikátní výstavu? Máme pro vás 10 vstupenek, které věnoval organizátor výstavy Live Nation ČR. Odpovědi na soutěžní otázky posílejte do 21. listopadu na adresu redakce nebo e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Pět vylosovaných výherců odměníme dvěma vstupenkami.
 
Soutěžní otázky
1.    Kolik replik uměleckých předmětů můžete na výstavě vidět?
2.    V jakém roce byla Tutanchamonova hrobka objevena?
3.    Jak se jmenoval objevitel hrobky?

fotogalerie

Příručka pro učitele v pdf

Školní materiály o Tutanchamonovi jsou připraveny s ohledem na učební osnovy. Cílovou skupinou jsou žáci ve věku od 12 do 14 let. Pracovní sešity by měly být rozděleny pěti skupinám ve třídě ještě před návštěvou výstavy, aby se žáci připravili pro práci na projektu.
Pro projekt je důležité připojení k Internetu, protože díky němu si mohou žáci sami vyhledávat informace za použití uvedených odkazů. Odkazy uvedené v pracovních sešitech jsou uvedeny i na této webové stránce a seskupeny podle jednotlivých úkolů.

Carter a archeologie
Pracovní sešit zaměřený na archeologii a na objevení hrobky Howardem Carterem: žáci se dozví o životě Howarda Cartera a archeologických objevech za doby jeho života. Ve školních materiálech jsou také informace o Údolí králů a fotografie prací na vykopávkách. Další informace se dozví na samotné výstavě. Po shlédnutí výstavy  žáci vymyslí fiktivní rozhovor s Howardem Carterem, nebo napíší novinový článek, které pak odprezentují celé třídě.

Mumie a hroby
Pracovní sešit zaměřený na mumie a hrobky: Obsahuje texty o technikách mumifikace a egyptském smýšlení o smrti, založené na Hérodotových pozorováních balzamování. Žáci si mohou prostudovat zařízení a umístění místností hrobky a zaměřit se na jejich význam a funkci. Sestaví model hrobky, napíší novinový článek o pohřebních obřadech a navrhnou nástěnku. Výsledky své práce pak odprezentují celé třídě.

Nil
Pracovní sešit zaměřené na řeku Nil: Obsahuje texty a doplňovačky týkající se řeky Nil. Žáci vytvoří model Nilu – třída musí být rozdělena do dvou týmů. Po návštěvě výstavy vytvoří žáci rozhlasovou reportáž o Nilu, pro kterou budou potřebovat nahrávací zařízení.

Faraoni – Pyramidy – Bohové
Pracovní sešit zaměřený na faraony a božstva: Materiály pro školy s texty a ilustracemi zaměřenými na strukturu starodávné egyptské společnosti, roli faraonů a náboženství. Po návštěvě výstavy žáci vytvoří kriminální thriller založeným na legendě o Osirisovi, představí výsledky svého výzkumu egyptských božstev a vytvoří profil faraona Tutanchamona.


Písmo
Pracovní sešit zaměřený na písmo: Obsahuje informace o hieroglyfech a historii jejich luštění. Žáci vyhledají, jak Jean-François Champollion postupoval při jejich luštění, napíší co znamenají a napíší v hieroglyfech dopis faraonovi Tutanchamonovi.


Souhrn
Souhrnné materiály obsahují osnovy pro dvě hodiny vyučování o Egyptě a jsou v nich i informace pro samotnou výstavu.

 

Nemáte dost Egypta?
Zamiřte do brněnského Anthroposu na fotografické výstavy „Egypt: tajemství pouště a pyramid“ a „Egypt: proměny“. První z výstav představí 50 let práce českých egyptologů v zemi na Nilu, druhá výstava předkládá fotografie přírodovědce D. J. Osborna, pořízené v Egyptě v 60. letech minulého století, a snímky Kamila Voděry, jednoho z fotografů Českého egyptologického ústavu, věnované konfrontacím tradičního a současného Egypta.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci

Komentáře a dotazy k produktu  

 
0 #5 2008-11-08 11:22
Parada, nevim tedy co vlastne chybelo, nicmene ted je clanek absolutne vycerpavajici a nelze mu nic vytknout. Proste parada.
Dekuji, uz se na tu vystavu chystam.
Citovat
 
 
0 #4 2008-11-06 18:18
Článek se postupně doplňoval o další informace, fotogalerii a pdf soubory ke stažení. Omlouváme se timto, že jste neměl potřebné informace ihned, kdy jste je potřeboval.
Citovat
 
 
0 #3 2008-11-06 17:00
Děkuji, byť já už to neupotřebím, jiným možná pomůže.
(Teď vypadám trochu hloupě, jako by článek obsahoval nové informace odjakživa, že...)
Citovat
 
 
0 #2 2008-11-06 13:33
Čekal jsem, že to někdo z redakce Listů JM přečte a ráčí mi třeba i odpovědět...? Nebo to za to nestojí?
Našel jsem si to sám, zase tolik práce to nedalo, ale odkaz mohl v článku být rovnou, ne?
http://www.tut-vystava.cz/
Citovat
 
 
0 #1 2008-11-05 17:46
Dočetl jsem se jen to, co je obecně známo.
Že je výstava.
Ale kolik stojí vstupenka?
A kdy je vlastně otevřeno?
Citovat