Umístění: Kultura Muzea a výstavy V Letohrádku Mitrovských představí krvavou historii upírů

V Letohrádku Mitrovských představí krvavou historii upírů

Brno, 20. dubna 2016 - Od 23. dubna do 19. června potrvá v Letohrádku Mitrovských výstava s názvem Dracula a ti druzí, která představí smyšlené bytosti, ale i reálné postavy z dávné minulosti toužící po lidské krvi. Legendy o upírech vychází často ze skutečných událostí a hrůzostrašných střetů s neznámem a se smrtí.

upiri letohradek mitrovskych

 

O tom, že nejznámější upír je hrabě Dracula nebude určitě nikdo pochybovat. Ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha posloužila tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.

Střední Evropa byla všeobecně bohatá na upírství. Renesanční monstrum Alžběta Báthory známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Lažan v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie. Mimo vampýřích legend, vystavěných na základě dobových kronik a jiných dokumentů, se na výstavě seznámíte také s mimoevropskými upířími nestvůrami.

„Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách. Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy budou mít skleněné oči, ostré zuby a dobové šatstvo včetně účesů,“ upřesnil kurátor výstavy Petr Lukas.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci