Umístění: Kultura Muzea a výstavy V Mikulově se představí příběh Cyrila a Metoděje v netradiční podobě

V Mikulově se představí příběh Cyrila a Metoděje v netradiční podobě

Mikulov, 21. července 2015 - Ve čtvrtek 16. července byla ve Štukovém sále u Dietrichsteinské hrobky zahájena unikátní výstava k projektu „Cyril a Metoděj – autentický příběh naší země“. Postavy věrozvěstů ožijí také v sobotu 25. července na mikulovském náměstí v historickém divadelním představení.

cyril a metodej mikulov

 

Seznámit se životními osudy světců od jejich narození až do konce života, přiblížit nejen místa, kudy při své cestě putovali, přenést se na chvíli do jejich doby – to vše mají možnost návštěvníci zažít  prostřednictvím výstavy v mikulovském Štukovém sále.

V sobotu 25. července navíc mají i jedinečnou příležitost spatřit od 10 hodin v rámci Mikulovského hudebního a divadelního léta životní příběh obou historických postav v podání činoherní skupiny ostravského Divadla loutek. „Představení vychází z historicky doložených faktů a je zpracováno poutavou formou, atraktivní pro běžného diváka i pro menší děti,“ uvádí spoluautor scénáře Aleš Petrič.

Putovní výstava zahrnuje velkoformátové fotografie a knižní publikace a zve návštěvníky nejen na představení, ale především je má detailně seznámit s projektem Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Ta připravila k letošnímu výročí 1130 let od úmrtí Metoděje unikátní  roadshow po čtyřiceti místech v rámci celé České republiky.

„Během jednotlivých zastávek přibližujeme lidem nejen významné momenty a přínos Slovanských bratrů, ale také atmosféru velkomoravské doby. A to prostřednictvím historických artefaktů, ukázek starých řemesel a zmiňovaného divadelního představení, které má mezi návštěvníky obrovský ohlas - právě pro jeho srozumitelnost a způsob zpracování příběhu“ říká Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a dodává: „Především, ale chceme veřejnosti představit a pozvat je na známá i zapomenutá místa spojená s odkazem Cyrila a Metoděje. A také je pozvat k uvědomění si svých křesťanských kořenů, což v této rozeklané době považuji osobně za nejvýznamnější poselství celého našeho projektu.“

Zajímavou motivací právě k výletům do těchto míst je soutěž o unikátní svitek s mapou Velké Moravy vyhotovené na ručním papíře, který mohou lidé získat návštěvou minimálně deseti z nich.  Projekt Cyril a Metoděj, po stopách strhujícího příběhu, však přináší kromě poznání a zábavy, také dobrodružství pro zvídavé cestovatele a příznivce geocachingu. Díky speciální aplikaci do mobilního telefonu mohou hledat kešky na významných místech spjatých s odkazem Cyrila a Metoděje podle interaktivní mapy a zapojit se tak do soutěže o atraktivní ceny.

V Mikulově bude výstava ve Štukovém sále k vidění až do 30. července.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci