Umístění: Kultura Muzea a výstavy Ve Slavkově vystavují nejmenší mechanický papírový betlém na světě

Ve Slavkově vystavují nejmenší mechanický papírový betlém na světě

Slavkov u Brna, 10. listopadu 2015 - Nejmenší mechanický papírový betlém na světě na elektrický pohon, tradiční vyřezávaný Králický betlém, nebo moderní jesličky situované do Valdštejnské zahrady. Více než třicet exponátů betlémů ze sbírky Bohumila Duška představí historii této vánoční tradice za uplynulých dvě stě let. Výstava betlémů na zámku Slavkov – Austerlitz se otevírá 10. listopadu a skončí 13. prosince.

nejmensi papirovy mechanicky betlem na svete zamek slavkov

 

Návštěvníci se můžou těšit na pohyblivé betlémy i ručně malované papírové skvosty. Jejich majitel – Bohumil Dušek – některé z nich zachránil ze zdevastovaného stavu.

Přestože Bohumil Dušek pracuje ve státních službách, patří mezi přední české betlémáře. Stal se také jedním z mála pokračovatelů výrobců pohyblivých betlémů v Čechách. Je zakládajícím členem Spolku českých betlémářů a šéfredaktorem časopisu Betlémář. Je autorem pravidelných vánočních výstav ve Valdštejnském paláci v Praze, uskutečnil i několik betlémských výstav samostatných.

Od roku 2010 je hlavním organizátorem výtvarné soutěže pro děti a mládež s betlémskou tematikou, kterou pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů. Vstupné na výstavu je 50 Kč, snížené 30 Kč.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci