Umístění: Kultura Muzea a výstavy Výstava dětských kreseb připomene 70. výročí vypálení Lidic

Výstava dětských kreseb připomene 70. výročí vypálení Lidic

Vranov nad Dyjí, 30. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Do soutěže 38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice přišly výtvarné práce z Bangladéše, Etiopie, Filipín a dalších šesti desítek zemí. Mladí z celého světa si v ní pravidelně připomínají vypálení české vesnice během druhé světové války.

vranov1

 

Výtvarné práce dětí z roku 2010 se věnovaly různorodosti přírody. Oceněná díla si nyní lidé budou moci prohlédnout na výstavě pod názvem Barvy a tvary matky Země – bohatství přírody očima dětí celého světa v zámku ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Správa Národního parku Podyjí uspořádá vernisáž ve čtvrtek 3. května a dětská umělecká dílka budou na zámku k vidění do konce září.

"Rok 2010 byl mezinárodním rokem biodiverzity, tedy rozmanitosti živé přírody. Jsme rádi, že se nám pro vranovskou expozici podařilo získat obrázky právě z tohoto ročníku lidické výstavy," řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Podpoře dětského vnímání přírody přes vlastní výtvarný projev se Správa parku dlouhodobě věnuje. "Dětské práce jsou pro nás navíc inspirativním pohledem na přírodu," dodal ředitel.

Výběr z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2010 návštěvníci uvidí v galerii Thayana na prvním nádvoří vranovského zámku, kterou v turistické sezoně tradičně využívá Správa Národního parku Podyjí pro výstavy a jako turistický informační bod. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek v 17 hodin. Expozice bude pro veřejnost otevřena v květnu a září o víkendech a státních svátcích od 10 do 16 hodin. V červnu, červenci a srpnu každý den mimo pondělí od 10 do 17 hodin.

"Výstava zajímavým způsobem připomíná, že snaha o zachování co největšího počtu druhů živých organismů by nám všem měla být společná. Všichni totiž chceme, aby náš svět byl příjemné k životu, aby nebyl šedivý a ochuzený o krásné zážitky," uvedla kurátorka výstavy Markéta Frindová.

Kromě Správy Národního parku Podyjí se na výstavě podílí i Státní zámek Vranov nad Dyjí a Památník Lidice.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1972 k uctění památky dětských obětí z této smutně proslulé české obce a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech.

Organizátoři výstavy v posledních letech obdrží pravidelně přibližně 25 000 mimořádně kvalitních výtvarných děl z více než 60 zemí světa, včetně exotických států jakými jsou pro Evropany Čína, Japonsko, Filipíny, Indie, Keňa, Malajsie, Srí Lanka nebo Zimbabwe.

Od vyhlazení Lidic uplyne 9. června 70 let.

Jiří Nováček, foto: zámek Vranov nad Dyjí, archiv zámku

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci