Umístění: Kultura Muzea a výstavy Znojemský Dům umění láká na výstavu historických betlémů

Znojemský Dům umění láká na výstavu historických betlémů

Znojmo, 7. prosince 2018 – V Domě umění můžete až do 10. ledna příštího roku zhlédnout výstavu historických betlémů a dekorací, které si pro vás na adventní čas připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě ve spolupráci s Muzeem technických hraček ve Velvarech. Vánoční výstava představuje unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Nejvíce je zastoupen soubor betlémových figurek pocházející z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů.

betlem vanoce figurky

 

„Nejstaršími figurkami je trojice jemně vyřezaných tří svatých králů z 19. století od školeného řezbáře, jenž v minulosti patřila k velké sestavě králického betléma. Unikátní soubor tvoří osm velkých králických figur pocházejících z kostelního betléma. Spolu s figurou dráteníka a skupinou oveček tvoří jedinečný příklad králických figur v nálezovém nerestaurovaném stavu, které dokumentují pečlivý rukopis lidových řezbářů a svou velikostí patří k dnes již ojedinělým muzejním exponátům,“ popisuje zajímavosti z výstavy Jaroslav Frecer, kurátor výstavy a dodává, že další typy starých betlémů jsou vyrobeny z reliéfního papíru, potištěného technikou litografie. „Jsou to buď oblíbené skládací, nebo reklamní betlémy z období první Československé republiky, jejichž reprinty si můžete na výstavě zakoupit. Nejstarší z papírových betlémů je ručně malovaný Ústecko-orlický betlém z doby kolem poloviny 19. století.“

Historická vánoční dekorace je na výstavě zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. Zvláště hodnotnými jsou ozdoby v podobě řetízkového kolotoče nebo velkého raka, nejstarší z nich zdobily vánoční stromeček v období secese. Ozdoby z perlí pocházejí zejména ze známých oblastí tradiční sklářské výroby v Podkrkonoší.

K adventu našich prababiček, k období příprav, neoddělitelně patří také zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu. Návštěvníci výstavy se například dozví, jaké dárky a hračky mohly děti najít pod vánočním stromečkem, osvětleným pomocí elektrických vánočních svíček z počátku 20. století, z doby vynálezce Františka Křižíka.Nechybí ani oblíbená součást zimních radovánek – funkční historické sáňky.Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek autora výstavy, pana Miroslava Smahy, historika umění a sběratele.

Vánoční výstavu historických betlémů a dekorací můžete navštívit v Domě umění ve výstavních sálech v 1. patře až do 10. ledna 2019 každý den, kromě pondělí.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci