Umístění: Sport Ostatní sporty

Na bruslích až do oblak

Hynek HolečekHynek Holeček (26) je chlap jako hora. A když si ještě nazuje vysoké brusle, měří úctyhodných 214 centimetrů – a to pak dokáže diváky pořádně zvednout ze sedadel!
Hynek předvádí salchowa, toeloopa nebo rittbergera a jiné bravurní kousky na speciálních, ve světě ojedinělých bruslích z oceli a železa a hlavně s noži, jež jsou o dvacet centimetrů vyšší, než ty obvyklé. „S nápadem za mnou přišel kamarád. Chtěl vyzkoušet něco nového ve dvojici a jeho otec pak pro mě vyrobil speciální vysoké brusle.“ Hynek se představil například v Mrazíkovi – pohádkovému muzikálu na ledě, své umění předvedl nedávno v Tišnově. Se svojí show cestuje i po světě, s Holiday on Ice projel arabské země a tři měsíce strávil v Hongkongu, kde vystupoval až pětkrát denně.

Do sportu vstoupil genový doping

František JedličkaV souvislosti s přímo nadlidskými výkony, kterých sportovci dosahují, se hovoří o novém fenoménu – genovém dopingu. Vždyť jen na olympiádě v Číně bylo ve 302 disciplínách vytvořeno neuvěřitelných 132 olympijských rekordů!
„Genové manipulace mají v budoucnu potenciál měnit lidské životy. V případě jejich zneužití můžeme hovořit o genovém dopingu. Nejrozšířenějšími přenašeči genu do organismu jsou viry. Postup je tedy do jisté míry srovnatelný s uměle navozenou virovou infekcí, přičemž virus nese informaci vedoucí k vyvolání určité požadované reakce,“ prozrazuje brněnský sportovní lékař František Jedlička.

Malé sporty – velké medaile

mistrovství světa v silovém trojboji V Birminghamu v Anglii proběhlo ve dnech 8.–12. září mistrovství světa v silovém trojboji a benčpresu. Toto sportovní odvětví mnohým z nás moc neříká, zato místní v Břeclavi a okolí jej znají dobře díky Radovanu Kaděrovi (31), loňskému bronzovému medailistovi z ME. Letos bojoval společně s 250 silovými atlety z celého světa ve váhových kategoriích do 125 nebo 140 kg a uspěl víc než na výbornou. V samotném benčpresu získal bronz a v celkovém součtu trojboje, kdy zvedalcelkem 855 kg, si zajistil stříbrnou medaili.

Dvojice z Kociánky závodila v Pekingu

paralympiáda v ČíněJedinými zástupci z jihu Moravy, kteří se zúčastnili paralympiády v Číně, byli Josef Winkler (31) a Andrea Farkašová (30), oba z SK Kociánka Brno.
Josef Winkler startoval v soutěži tricyklistů. V této disciplíně závodí těžce spasticky handicapovaní s centrální poruchou hybnosti, jež místo na kole, na kterém by neudrželi rovnováhu, jezdí na tricyklu. Skončil v časovce devátý a sedmý v silničním závodě.

Brněnský rekordman se radši sprchuje

dálkový plavec David Čech Brněnský dálkový plavec David Čech (22) jako první český suchozemec v historii přeplaval Gibraltarský průliv, a navíc jej zdolal oběma směry. A tak nikoho neudiví, že se místo válení ve vaně radši sprchuje. Vody si totiž užije dost a dost.
Proč se mladý rekordman rozhodl právě pro plavbu přes Gibraltar? „Uvažoval jsem o něčem novém i finančně méně náročném. Říkal jsem si, že jedna cesta neodpovídá ani dlouhým závodům, tudíž jsem zvolil plavbu tam i zpět nonstop,“ říká David Čech. Rozdíl mezi průlivem a Kanálem je především v jejich délce. La Manche má vzdušnou čarou zhruba 33, Gibraltar 15 kilometrů. Na Gibraltaru jsou proudy pouze z jedné strany, tudíž plavce odsouvají dál a dál do Středozemního moře, a oba směry zdolá pouze rychlý plavec, jinak by se zpátky do Evropy snad ani nedostal.

Zlatý Kostelecký je z Holasic u Brna

Olympijské zlatoDavid Kostelecký udělal radost českým sportovním fanouškům a především těm z Holasic u Brna, kde čerstvý olympijský vítěz z Pekingu se střelectvím začínal...

David a žárlivý manžel

HolasiceDavid Kostelecký po svém návratu z Pekingu kuriózně způsobil malou manželskou krizi. V nejmenovaných novinách se totiž objevil snímek pořízený krátce po jeho příjezdu do Holasic v okamžiku, kdy byla v jeho blízkosti přitažlivá žena.A právě tato fotografie zapříčinila v jednom břeclavském bytě pořádnou hádku. Povídejte žárlivému manželovi, že šlo o náhodu…

Česko má zlato z MS ve voltiži

VoltižV naprostou senzaci se proměnil světový šampionát ve voltiži, který se konal v areálu brněnského výstaviště. Přestože česká voltiž je jednou z nejúspěšnějších jezdeckých disciplín u nás, doposud jí chyběla medaile z podobně významných šampionátů. Petr Eim na domácí půdě nakonec dokázal v hlavní kategorii vybojovat kov nejcennější...

Strana 40 z 40