Umístění: Sport Ostatní sporty Brněnský rekordman se radši sprchuje

Brněnský rekordman se radši sprchuje

Brněnský dálkový plavec David Čech (22) jako první český suchozemec v historii přeplaval Gibraltarský průliv, a navíc jej zdolal oběma směry. A tak nikoho neudiví, že se místo válení ve vaně radši sprchuje. Vody si totiž užije dost a dost.
Proč se mladý rekordman rozhodl právě pro plavbu přes Gibraltar? „Uvažoval jsem o něčem novém i finančně méně náročném. Říkal jsem si, že jedna cesta neodpovídá ani dlouhým závodům, tudíž jsem zvolil plavbu tam i zpět nonstop,“ říká David Čech. Rozdíl mezi průlivem a Kanálem je především v jejich délce. La Manche má vzdušnou čarou zhruba 33, Gibraltar 15 kilometrů. Na Gibraltaru jsou proudy pouze z jedné strany, tudíž plavce odsouvají dál a dál do Středozemního moře, a oba směry zdolá pouze rychlý plavec, jinak by se zpátky do Evropy snad ani nedostal.

dálkový plavec David Čech

 
„První kilometry byly snadné, proudy mě nesly přímo k Maroku, což znamenalo vylepšení světového rekordu o 13 minut na 2:38. Zato na zpáteční plavbě bylo hodně těžké protiproud překonat,“ popisuje svůj úctyhodný sportovní výkon David Čech, jenž startoval ze Španělska a dohromady zvládl 37 kilometrů. Gibraltar zdolalo dosud na dvě stovky plavců, oběma směry však pouhých pět. „Voda v Gibraltaru je slanější, ale také čistější. V Anglii jsem si pomalu neviděl na ruce, kdežto na Gibraltaru jsem pod sebou spatřil i delfíny. Navíc na La Manche je nutné se hlásit dva roky dopředu, Gibraltar jsem zařizoval necelý rok.“ Příští léto se David Čech chystá na mezinárodní štafetu na La Manche a rád by se vrátil znovu na Gibraltar.

 

přeplaval Gibraltarský průliv


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci