Umístění: Sport Ostatní sporty Brněnský skialpinista chce na lyžích sjet himalájskou osmitisícovku!

Brněnský skialpinista chce na lyžích sjet himalájskou osmitisícovku!

Brno 4. září 2014 – Brněnský rodák Jiří Švihálek odcestoval 3. září do Himalájí, kde se jako člen tříčlenného lyžařského týmu v rámci slovenské skialpinistické expedice Dhaulágirí 2014 pokusí o prvosjezd sedmé nejvyšší hory světa. Nepálská Dhaulágirí přitom měří rovných 8 167 metrů.

nepal rekord sjezd na lyzich

 

Cílem expedice a Jiřího Švihálka, kterého při jeho výkonu finančně podporuje brněnská investiční skupina DRFG, je první kompletní lyžařský sjezd z vrcholu, který se přes několik pokusů v minulosti ještě nikomu nepodařil. Z hlediska extrémního lyžování se tedy jedná o projekt světového významu.

Pokus o výstup a následně sjezd Dhaulágirí výprava plánuje na konec září a zhruba tři týdny v říjnu v závislosti na klimatických a sněhových podmínkách. Při výstupu založí tři až čtyři tábory, přičemž základní tábor rozloží v nadmořské výšce 4 740 m. Po aklimatizaci na teplotní a výškové rozdíly, tedy zhruba po 20 dnech, se šest horolezců a tři lyžaři pokusí o výstup a následný sjezd. Návrat do České republiky je naplánovaný na 3. listopadu.

Jiří Švihálek (25 let, nar. 1989 v Brně) jediný Čech ve slovenské expedici a zároveň nejmladší člen výpravy. Bakalář geologie a certifikovaný horský průvodce. V současnosti nejúspěšnější český extrémní skialpinista s množstvím extrémních sjezdů po celé Evropě (Tatry, Alpy, Skandinávie) a třemi slyžovanými šestitisícovými vrcholy v Peru: Nevado Copa (6 188 m), Ranrapalca (6 162 m), za který získal ocenění Sjezd roku ČHS 2013 a Tocllaraju (6 032 m).


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci