Umístění: Sport Ostatní sporty Do sportu vstoupil genový doping

Do sportu vstoupil genový doping

V souvislosti s přímo nadlidskými výkony, kterých sportovci dosahují, se hovoří o novém fenoménu – genovém dopingu. Vždyť jen na olympiádě v Číně bylo ve 302 disciplínách vytvořeno neuvěřitelných 132 olympijských rekordů!
„Genové manipulace mají v budoucnu potenciál měnit lidské životy. V případě jejich zneužití můžeme hovořit o genovém dopingu. Nejrozšířenějšími přenašeči genu do organismu jsou viry. Postup je tedy do jisté míry srovnatelný s uměle navozenou virovou infekcí, přičemž virus nese informaci vedoucí k vyvolání určité požadované reakce,“ prozrazuje brněnský sportovní lékař František Jedlička.

František Jedlička

 

A jaký má názor na doping blanenská dálková plavkyně Yvetta Hlaváčová? „Mám pocit, že sport spěje úplně někam jinam a už to není jen o dřině a píli. Bohužel preparáty jsou tak dokonalé, že už mě ani moc nebaví sportovat. Je všeobecně známo, že dopingové kontroly nedokážou držet krok s neznámými látkami, kterých je několik desítek. A na takový doping se může přijít až za osm deset let,“ říká Hlaváčová.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci